Jak rozmnożyć aronię ?

Drzewa owocowe
Simed
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 cze 2008, o 15:12

Jak rozmnożyć aronię ?

Post »

Witam!
Mam problem ponieważ planuje zasadzić aronie czarnoowocową.
Chciałbym się dowiedzieć jak ją rozmnożyć.
Chodzi mi o to jak z dużego krzaka zasadzić młode rośliny, nigdzie na internecie nie mogę o tym znaleźć.
Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące cytryny, po ilu latach od zasadzeniu z pestki zacznie owocować(około?) ja na balkonie mam 2metrową 10-sięćio latke przycinaną(bo już miejsca brakuje, a roślin jeszcze nie miała)
Proszę o odpowiedź i z góry dziękuje.
pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
moon_ska
100p
100p
Posty: 119
Od: 29 kwie 2008, o 18:44
Lokalizacja: lubuskie

Post »

Witam.
Na cytrynach się nie znam, ale aronię sama rozmnażałam i chętnie służę pomocą. Krzew aronii wystarczy podzielić na pojedyncze kawałki (niekoniecznie gałązki muszą być ukorzenione!) - ja to robiłam przy pomocy siekierki: część miałam z korzeniem, część bez. Posadzić w ziemię i mocno podlać. Z 2 krzaków zrobiłam sobie spory żywopłot - oczywiście trzeba 2-3 lat, aby się rozrosły.
Jeszcze jedna rada: jeśli będzie ci się wydawać, że któraś gałąź się nie przyjęła, to jej nie wysadzaj - ona i tak się ukorzeni i wypuści pędy!
Pozdrawiam słonecznie ;:2
Amatorka....z sercem do roślin
Zapraszam do mojego ogrodu
Simed
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 cze 2008, o 15:12

Post »

Dziękuje Ci dobra kobieto:)
Jak możesz to napisz mi jeszcze na jakie długie kawałki to porąbać^^? oraz w jakim miesiącu to robić;)
Awatar użytkownika
moon_ska
100p
100p
Posty: 119
Od: 29 kwie 2008, o 18:44
Lokalizacja: lubuskie

Post »

Ja to robiłam wczesną jesienią i przez jakiś czas regularnie podlewałam. A kawałki to mniej więcej takie, jak idą pędy tzn. ile gałęzi tyle kawałków.
:roll:
Amatorka....z sercem do roślin
Zapraszam do mojego ogrodu
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Aronia, jedna z najlepiej rozmnażających się roślin. Kawałki pędów wkładasz do ziemi i podlewasz. :lol:
zydek100
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 cze 2009, o 10:24
Lokalizacja: sandomierz

Aronia , malina a może coś innego

Post »

Witam jako że dostałem w "prezecie" kawałek pola ok 1h a nikt nie chcę tego kupić bo niby kiepska ziemia wpadłem na pewnien pomysł jakoby zasadzić na owym polu jaakieś krzewy owocowe coś w stylu aroni maliny winogrona i tu moje pytanie do forumowiczów co byłoby najlepiej zasadzić z tym żeby krzewy zaczeły jak najszybciej owocować po zasadzeniu oraz zeby było jak najmniej do pielęgnacji (brak czasu mieszkam w mieście a pole na wsi) Co byście polecili może macie jakieś własne pomysły?
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Najmniej pielęgnacji na pewno będzie posiadała aronia. Zbiór konsumpcyjny dopiero po pierwszych przymrozkach bo wtedy traci cierpkość. Maliny trzeba regularnie obrywać. Winorośle na polu wymagają sporej inwestycji, cięcia i odpowiedniego prowadzenia, oraz w zależności od odmiany odpowiednich warunków termicznych...
zydek100
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 cze 2009, o 10:24
Lokalizacja: sandomierz

Post »

A długo trzeba czekać aż aronia zacznie owocować? A np agrest albo coś coś z czym nie ma dużo pracy?
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Co byś nie posadził musisz czekać 2 - 3 lata - tylko malina owocuje szybciej, w zależności od odmiany :)
Awatar użytkownika
Ganz
100p
100p
Posty: 120
Od: 16 maja 2008, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Post »

borówka amerykańska
jak nie chcesz nic przy tym robic to posiej trawę, co byś nie posadził to potrzebuje naworzenia/podlewania/pielenia (przy 1ha to już mały ciągnik...)
Pozdrawiam, Konrad
fotograf-winoroślarz-sadownik-amator
lotta
500p
500p
Posty: 596
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

To jeszcze jest pytanie, jaki krzew owocowy toleruje "kiepską ziemię"?
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Ważniejsze pytanie,co zrobić z owocami?Czy właściciel plantacji będzie
miał czas stać na taegu i sprzedawać owoce.Aronii prawdopodobnie nie
sprzeda.
lotta
500p
500p
Posty: 596
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Re: Aronia, malina a może coś innego

Post »

zydek100 pisze:Witam jako że dostałem w "prezecie" kawałek pola ok 1h a nikt nie chcę tego kupić bo niby kiepska ziemia wpadłem na pewnien pomysł jakoby zasadzić na owym polu jaakieś krzewy owocowe coś w stylu aroni maliny winogrona i tu moje pytanie do forumowiczów co byłoby najlepiej zasadzić z tym żeby krzewy zaczeły jak najszybciej owocować po zasadzeniu oraz zeby było jak najmniej do pielęgnacji (brak czasu mieszkam w mieście a pole na wsi) Co byście polecili może macie jakieś własne pomysły?
Jeśli tego pola jest tyle, że masz status rolnika, to posadź leszczynę, las, albo czarny bez. Są duże dopłaty na takie uprawy, a zbierać niczego nie trzeba.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”