Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Nie wycofano, przez pewien okres był dostępny tylko w dużych opakowaniach, ale już w październiku ub. Roku pojawił w hurtowniach w małych opakowaniach. Będąc w Polsce w październiku, zdecydowałam się mimo wszystko na zakup dużej butelki nie tyle ze względu na parcha co na rdzę . Tutaj , w stanach rdza występuje na jabloniach i gruszach. Przy zamawianiu w sklepie tego preparatu, okazało się , ze pojawił się właśnie w małych opakowaniach. No i zakupiłam dwie małe buteleczki, o wiele łatwiej upchać w walizce niż jedna duża .
Pozdrawiam! Gienia.
tmf30
200p
200p
Posty: 435
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Dzięki. Zamówiłem 50ml. A mam pytanie takie bardziej ogólne dotyczące tego środków chemicznych. Czy można rozrobić więcej np w 40 litrach wody i potem korzystać wg potrzeby czy raczej jest to niewskazane, a jeśli tak to jak długo może stać w stanie rozcieńczenia.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Nie mam pojęcia, nigdy tak nie robię, zawsze rozcieńczam tylko tyle ile mi trzeba. Może któryś z chemików Ci odpowie :wink:
Pozdrawiam! Gienia.
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

tmf30 pisze:...Czy można rozrobić więcej np w 40 litrach wody i potem korzystać wg potrzeby czy raczej jest to niewskazane, a jeśli tak to jak długo może stać w stanie rozcieńczenia.
Najlepiej przygotowywać tuż przed opryskiem i nie kombinować. Gdzieś czytałem, że mocznik dolistnie podawany razem z innymi środkami dobrze jest rozpuścić wcześniej bo schładza roztwór, ale czy to prawda w końcu ja dodaje jakieś 2% a to niewiele w odpowiednim terminie.
zukers
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 13 kwie 2012, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: DLN

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

moja grusza choruje, co to jest i czym mam ją spryskać?:

Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Wg mnie to szpeciele, groźne , niewidoczne gołym okiem szkodniki. Poszperaj w necie czym toto zwalczyć.
Pozdrawiam! Gienia.
Zbyszek T
200p
200p
Posty: 350
Od: 22 wrz 2011, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Pomóżcie, co z tym zrobić... Czy to wirusowa choroba czy grzyb czy szkodnik? Całe drzewo chore, młode pędy od razu chore...

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kamilkc
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 18 mar 2017, o 08:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Wydaje mi się że to podskórnik gruszkowy . Na jego zwalczanie jest trochę późno ale możesz spróbować użyć mospilanu.
Awatar użytkownika
jarson64
500p
500p
Posty: 554
Od: 27 cze 2011, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Daj fotkę pojedynczego liścia, będzie widać dokładnie. Na szpeciele oprysk robi się wczesna wiosną po ruszeniu wegetacji. O tej porze na oprysk jest niestety za późno. Przy tak mocnym porażeniu nie pomoże obrywanie liści, bo musiałbyś oberwać wszystkie.
Nigdy nie kłóć się z głupcem, bo ludzie mogą nie dostrzec różnicy
pozdrawiam Jarson
Moje krzyżówki
zukers
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 13 kwie 2012, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: DLN

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

gienia1230 pisze:Wg mnie to szpeciele, groźne , niewidoczne gołym okiem szkodniki. Poszperaj w necie czym toto zwalczyć.
zwracałem się ostatnio z pytaniem na co choruje moje grusza, odpowiedziano że szpeciele, zakupiłem preparat ORTUS drzewa spryskałem, ale kompletnie nic to nie dało choroba mocniej się rozwija, wydaje mi się że to jakiś grzyb, czym mam uratować moje grusze?

(w środku jest duże zdjęcie)
Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

NA oprysk na szpeciele za późno, a na tego szkodnika wskazywały grudki, albo babelki wyczuwalne pod palcem na liściu (sprawdzałeś? bo fotki nie pomacam :D ), wyraźnie widoczne na pierwszych fotkach, no chyba, że to jakieś przekłamanie kolorów.. W tej chwili na liściach masz parcha (wg mnie, mamy na forum sadowników, moga mnie poprawić i to może być jakaś inna choroba z która się jeszcze nie spotkałam osobiście)), na oprysk zapobiegawczy również za późno. Ja interwencyjnie stosowałam score, starych liści nie uratowałam ale przyrosty już były zdrowe. Jak się sparzyłam jednego roku, to już wiosna w następnym roku przypilnowałam sobie oprysków.
Na swoich gruszach miałam również rdze, ale u Ciebie jej nie ma - ale to jest mniejsze zło.
Pozdrawiam! Gienia.
zukers
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 13 kwie 2012, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: DLN

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

te brązowe kropki to takie malutkie nawarstwienia są, ledwo co wyczuwalne palcem, że to jakieś większe grudki na pewno bym nie powiedział - czyli co teraz już nic nie mogę zrobić?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Szpeciel siedzi w zielonych grudkach- widoczne sa na tych pierwszych fotkach, na tych nastepnych ich nie widzę. a na parcha w tej chwili to wg mnie tylko score, on działa wyniszczajaco na tego grzyba, ja bym zaryzykowała. przynajmniej nowe przyrosty będziesz mieć zdrowe a to dopiero poczatek czerwca a nie sierpień i drzewo rośnie jeszcze.
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”