Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1379
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Też jesienią wsadziłem taką wersję - Bera Hardy na kaukaskiej. Nie podejrzewałem, że trzeba będzie tyle na owoce czekać. No i teraz zagwostka, wymienić czy doszczepić...
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1837
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Eee nie wywalaj, lepiej doszczep coś wcześniejszego.
A może cię zaskoczy , tak jak mnie moja Komisówka.
Posadziłam dwa lata temu i w tym roku ma pierwsze
owoce. Parę sztuk, ale zawsze to coś. Chociaż spróbuję
jak smakuje. ;:oj
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
mateo123
100p
100p
Posty: 115
Od: 26 lut 2021, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Dzięki za wszystkie odpowiedzi, sugestie.
martin79 jak rośnie u ciebie ta bera pod względem zdrowotności i ile już ma metrów? W moim przypadku pigwa nie wchodzi w rachubę. Drzewa sadzę na łące 5/6 klasy w niektórych miejscach po zerwaniu darni już piasek pod spodem. Także wszystkie grusze, które posadzę muszą być na kaukaskiej.
martin79
200p
200p
Posty: 346
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Ma około 4 metrów. Co do zdrowotności to u mnie ogólnie jest wieczna walka z chorobami kory na gruszach. Na samym starcie sezonu zawsze idzie oprysk magnicurem, kiedyś próbowałem bez oprysków ale grzyby wykańczały mi drzewka w drugim sezonie. Ja też sądzę na łące, dochodzi wilgoć z rozlewisk bobrów nad rzeką. Więc grzyby często atakują.
To i owo opuncjowo Marcina
Rivaldus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 1 maja 2022, o 14:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Dołączając, czy ktoś z Was szczepil na ulęgałce? Jakich efektów oczekiwać?
Oraz wskażcie proszę, największe co do docelowego wzrostu odmiany grusz szlachetnych.
mateo123
100p
100p
Posty: 115
Od: 26 lut 2021, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Poczytaj posty kolegi Rosynant. W którymś wątku to opisywał. W opisach można znaleźć, że bardzo mocno rosną np. Komisówka, Bera Hardy. Z tego co można znaleźć w Internecie to grusze szczepione na ulęgałce rosną dużo silniej niż na kaukaskiej. Praktycznie wszystkie grusze stare, potężne, przedwojenne rosną albo na własnych korzeniach albo na rodzimej dziczce. Kilka kilometrów od mojego domu w sąsiedniej miejscowości rośnie potężna grusza jak dąb. Drzewo ma ze 20 metrów wysokości. Myślę, że rośnie na ulęgałce bo skąd by wtedy jakieś inne podkładki wzięli.
martin79
200p
200p
Posty: 346
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Z ulegałką to raczej loteria. Zależy jaką siewka się trafiła. Sam pamiętam Faworytkę i Lipcówkę szczepione na dziczkach przez mojego stryja. Pierwsza miała ledwie z 6 metrów a druga była wielkości dębu. A rosły parę metrów od siebie. To nie Antonówka gdzie przez wieki utrwaliły się pewne cechy. Sam zresztą widuje mnóstwo grusz polnych na spacerach z psami. Są bardzo zróżnicowane pod względem pokroju. Nawet ostatnio trafiłem na taką o liściach owłosionych jak u gruszy śnieżnej i dosyć dużych zawiązkach. Zobaczymy na jesieni co to warte, bo miejsce na odrost korzeniowy jeszcze się znajdzie.
Obrazek

Obrazek
To i owo opuncjowo Marcina
Rivaldus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 1 maja 2022, o 14:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Poszukuję odmiany Bera Skórzana, bądź Zimowa Nelisa, czy ktoś posiada zrazy tych odmian? Oraz czy nie jest to jednaka odmiana? Poszukuję jej, jednakże dostępna jest chyba jedynie w UK...
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 899
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Bera Skórzasta i Nelis Winter, to jest to samo.
mateo123
100p
100p
Posty: 115
Od: 26 lut 2021, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Wstawiam zdjęcie opisywanej wcześniej gruszy. Z tymi 20m to mnie trochę poniosło. Grusza ma jak na moje oko 13-14m wysokości i ok 10m rozpiętości. Nie jest to ulęgałka. Dojrzewa 2-3 dekada września i ma zielono-żółte owoce wielkosci małej pięści, które dobre są dopiero jako spady albo po uleżeniu w piwnicy. Nie wiem ile ta grusza może mieć lat ale na pewno jest wiekowa.
Obrazek

Obwód pnia jak u sporego dębu. Drzewo potężne, rośnie w samopas na miedzy przy polu.
Obrazek
martin79
200p
200p
Posty: 346
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Wczoraj byłem na spacerze i oglądałem tą moją dziczkę. Ku mojemu zaskoczeniu prawie wszystkie owoce były podziobane przez ptaszory. Znalazłem kilka nieuszkodzonych i postanowiłem spróbować, bo zachowanie ptaków wydało mi się dziwne. Gruszki okazały się jeszcze twarde, ale bardzo słodkie. Zauważyłem też jeszcze jedną cechę, grusza ma bardzo kruche gałązki. Na pewno na jesieni odrost wyląduje w ogrodzie
Obrazek

Obrazek
To i owo opuncjowo Marcina
Darelecki
100p
100p
Posty: 126
Od: 28 mar 2021, o 04:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Czy moje grusze obumarły?

Post »

Witam wszystkich,
moje 3 grusze posadzone w tym roku poczerniały. Czy oznacza to, że obumarły, czy też jest jeszcze szansa, że odbiją?


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Na ognisko
Pozdrawiam Lucyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”