Maliny - rozmnażanie ,odrosty,cięcie

Drzewa owocowe
mkrakus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 11 maja 2015, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny, sadzonki.

Post »

Wiem, że nie możemy, interesuje mnie to po prostu dla samej wiedzy. Mam u siebie w ogrodzie posadzone takie odmiany jak Willamete, Schonemann, Tulemann, Fall Gold, Glenn Coe. Wszystko od mojego szefa. A może wiesz jest konieczność prowadzenia malin na podporach? W Niemczech przywiązuje się do dwóch słupków sznurek i układa się pędy w litere U czy jak ktoś woli V.

PS. Chcę zdobyć jeszcze jedną odmianę z czech albo węgier, ale nie wiem jak się nazywa.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Maliny, sadzonki.

Post »

Glenn Coe, tej nie da się w ten sposób. Lepiej z sadzonek wierzchołkowych.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 800
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Maliny, sadzonki.

Post »

To są raczej rośliny z in vitro. Tego się raczej nie da w domu zrobić (chociaż są wątki na forum o tym jak to zrobić w warunkach domowych).
Pozdrawiam,

J
Neki
100p
100p
Posty: 124
Od: 27 sty 2014, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Lubartowa

Re: Maliny, sadzonki.

Post »

Kiedy rozmnażamy malinę poranną rosę prowadzoną żeby dawała owoce na jesień to znaczy tnę ją jesienią po zbiorach przy samej ziemi i jak ją rozmnażamy? Proszę o tłumaczenie ze szczegółami bo jestem naprawdę zielony.
Widzę tylko że cięte patyki wsadzają jesienią do ziemi i z nich coś tam wyrasta wiosną, ale są inne sposoby ?
Ja mam malinki 1 rok u siebie ale są małe więc nie bardzo wiem jak rozmnożyć z tego.
malorolny
100p
100p
Posty: 121
Od: 20 maja 2014, o 06:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Maliny, sadzonki.

Post »

Neki więc cierpliwości, poczekaj, aż ci się żółta malina dobrze ukorzeni i wypuści pęd obok, weźmiesz łopatę, wykopiesz sobie i posadzisz w inne miejsce, zresztą coś tutaj pisałem o tym http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=532 .
Dla mnie Poranna Rosa jest przeciętna w smaku, rośnie sobie raczej jako ciekawostka, czy raczej rozrasta, bo się jej pozbywam jak w rożnych miejscach się pojawia od korzeni gdzie docelowo posadziłem. Jedno jej trzeba przyznać owocuje do bardzo późna -jesieni i dość plennie, pamiętam było kilka stopni na dworze, noce około przymrozkowe, wycinałem ją, bo i tak ciepła nie było już, -słońca i niedojrzałaby w gruncie, a ona jeszcze miała nowe, niedojrzałe owoce. Może w szklarni albo pod jakimś inspektem dłużejby się nacieszył owocami.
mkrakus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 11 maja 2015, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny - sadzonki

Post »

Na szkółce przycinali dziś krzewy owocowe (malina, porzeczka, agrest), młode krzewy by te się lepiej rozrastały, robią to kilka razy w roku. Czy z tego co zostało obcięte można zrobić sadzonkę, ukorzenic, da się coś z tym zrobić?

Obrazek Obrazek Obrazek
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Maliny - sadzonki

Post »

Oczywiście, że można w ten sposób uzyskać sadzonki. Zanurz końcówki w ukorzeniaczu, i do ziemi. Utrzymuj umiarkowanie wilgotne podłoże i za kilka tygodni puszczą korzenie.
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
mkrakus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 11 maja 2015, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny - sadzonki

Post »

Musi być obcięty dół i góra, czy wystarczy dół? Listki mają być, czy któryś oderwać? Ukorzeniacz do jakich roślin, zielonych, półzdrewniałych?
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Maliny - sadzonki

Post »

Ukorzeniacz do półzdrewniałych, obetnij dolne liście, a resztę zostaw, nie obcinaj czubków. Szczepki muszą mieć 10 - 15 cm,
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny - sadzonki

Post »

A podłoże to 1:1 torf odkwaszony i gruby piasek, w ciepłym miejscu, ale nie na słońcu
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 911
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Maliny - sadzonki

Post »

Wiosną posadziłem pięć sadzonek, z gołym korzeniem, ze szkółki.
Jest to malina owocująca na dwuletnich pędach.
Po wsadzeniu, przy trzech sadzonkach przyciąłem ten kikut-łodygę, równo z ziemią
przy dwóch zostawiłem. Tam, gdzie były przycięte, nie ma nic.
Na dwóch pozostałych, wyrosły po dwie gałązki na tych kikutach, czyli na dwuletnim pędzie
który na wiosnę będzie uschnięty. Jeśli do tej pory, nic nie wyrosło z szyjki korzeniowej,
to już po malinie?A może wiosną wybiją świeże pędy ?Proszę o odpowiedź, zaznaczając raz jeszcze że
jest to malina owocująca na dwuletnich pędach.
Pozdrawiam. Darek.
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Maliny - sadzonki

Post »

Darku , zostaw te maliny przycięte w spokoju , na drugi rok puszczą pędy , teraz zachamowałeś im rozwój :wink:
Moja sąsiadka zrobiła tak samo jak Ty , pomyliła krzaki i obcieła , ale poczekała rok i miała maliny .
Bożena
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Maliny - sadzonki

Post »

Z tych nieprzyciętych też powinno coś wyrosnąć z korzenia i wtedy należy obciąć stary pęd, który owocował w tym roku (u Ciebie wyrosło coś, ale nie pisałeś czy owocowało). Ale faktycznie najlepiej zostawić to wszystko w spokoju, bo maliny ze swojej natury są bardzo żywotne i być może na wiosnę sprawią ci niespodziankę, owoców raczej w przyszłym roku jednak nie będzie.
Dorota
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”