Maliny - rozmnażanie ,odrosty,cięcie

Drzewa owocowe
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Maliny - rozmnażanie ,odrosty,cięcie

Post »

Też słyszałem ale nie widziałem. Od 15 lat tak przycinam i nigdy nic nie przemarzło.
czorny27
50p
50p
Posty: 52
Od: 28 mar 2018, o 05:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Maliny - rozmnażanie ,odrosty,cięcie

Post »

Dareku pisze:Maliny się tnie na dwa sposoby. Na późno letnie/jesienne owocowania wycina się wszystko do zera.

Drugi sposób jest taki, że wycina się pędy dwuletnie, a jednoroczne skraca o połowę. Wtedy owocowanie zaczyna się wcześniej, ale jest mniej obfite w późniejszym terminie.

oczywiście tyczy się to malin powtarzających bo zwykłe maliny tnie się tylko 2 sposobem. Ważne jest aby zabieg zrobić odpowiednio wcześnie - zanim pojawią się pędy. U mnie już pojedyncze się pojawiły.
Polana, wycinam na jesień do zera. W zasadzie to w dwu turach. Jesienią na wys ok. 30cm a wczesną wiosną na równo z gruntem. Te zostawione kikuty trochę chronią od mrozu.
ochrona malin od mrozu to już trochę przesada.
Z Radziejowa też tak mogę postąpić że wszystkie pędy ciacham po owocowaniu ???
Jeżeli jest owocuje wcześnie.
No i za gapowe się płaci Ale czy teraz można jeszcze dosadzić sadzonki czy wstrzymać się aż nocne przymrozki puszczą
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 911
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Maliny - rozmnażanie ,odrosty,cięcie

Post »

Piszesz, że dużo czytałeś o malinach , to na pewno
doczytałeś , że Radziejowa owocuje na dwuletnich pędach.
No to teraz pomyśl troszeczkę sam jak ją ciąć
Jak jesienią zetniesz wszystko do zera, to na przyszły rok będziesz miał owoce?
czorny27
50p
50p
Posty: 52
Od: 28 mar 2018, o 05:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Maliny - rozmnażanie ,odrosty,cięcie

Post »

Darko52 pisze:Piszesz, że dużo czytałeś o malinach , to na pewno
doczytałeś , że Radziejowa owocuje na dwuletnich pędach.
No to teraz pomyśl troszeczkę sam jak ją ciąć
Jak jesienią zetniesz wszystko do zera, to na przyszły rok będziesz miał owoce?
No zgadza się jasne że nie będzie owocu.
Gubię się bo i radziejowa na 2latkach owocuje i Polana także, polane można na jesieni po owocowaniu wyciąć do powiedzmy zera wszystkie pędy a i tak bedzie plon.
Ta różnica wynika z tego że polana owocuje później Tak?
Sory za takie banalne rzeczy Ale po przeczytaniu wolę zapytać czy dobrze to zrozumiałem,gdyż z malinami nie miałem do czynienia niestety.
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Maliny - rozmnażanie ,odrosty,cięcie

Post »

Powtarzające maliny (min. Polana) będą owocować na tegorocznych przyrostach. ale także może owocować na dwuletnich jak standardowa malina owocuje wtedy odpowiednio wcześniej ale w późniejszym etapie będzie dawać mało owoców i owoce drobnieją - więc nie ma sensu aby je tak prowadzić więc zaleca sie cięcie przy ziemi (zwłaszcza że posiadasz odmiane letnią).

Maliny tzw letnie czyli min Radziejowa (która jest chyba najwcześniejsza ze wszystkich) owocują na pedach zeszłorocznych, dlatego muszą zostać. Można wyciąć jedynie te bardzo słabe, zagęszczające uprawę (ale to w póżniejszych etapach uprawy). Niektórzy stosują też skracanie pędów bo w maliny mogą na żyznej ziemi rosnąc bardzo wysoko i później owoce leża na ziemi.

Posiadasz dwa typy odmian które różnią się owocowaniem.
czorny27
50p
50p
Posty: 52
Od: 28 mar 2018, o 05:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Maliny - rozmnażanie ,odrosty,cięcie

Post »

Dokładnie są dwa typy wczesna i późna.
Celowo je wybrałem żeby była ciągłość w owocach rodzinką uwielbia więc postanowiłem sam ...zamiast kupować.
No to teraz wszystko jasne łopatologicznie wyklarowane :)
Mam nadzieję że wszystko się przyjmie.
tmf30
200p
200p
Posty: 432
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Maliny - rozmnażanie ,odrosty,cięcie

Post »

Witam. Moje maliny (żółte) rozprzestrzeniają się na cały ogród. Chciałem wczoraj go przekopać i zauważyłem pełno wychodzących z ziemi odrostów. Kiedy warto je wykopać i przesadzić. Teraz jak są małe czy na jesień.
Awatar użytkownika
Halski
200p
200p
Posty: 274
Od: 26 maja 2012, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Puław

Re: Maliny - rozmnażanie ,odrosty,cięcie

Post »

Poranna Rosa?
Zapraszam do komentowania: Przydomowy sad
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Maliny - rozmnażanie ,odrosty,cięcie

Post »

tmf30 pisze:Witam. Moje maliny (żółte) rozprzestrzeniają się na cały ogród. Chciałem wczoraj go przekopać i zauważyłem pełno wychodzących z ziemi odrostów. Kiedy warto je wykopać i przesadzić. Teraz jak są małe czy na jesień.
Jak najszybciej.
tmf30
200p
200p
Posty: 432
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Maliny - rozmnażanie ,odrosty,cięcie

Post »

Dzięki. Zapewne Poranna Rosa.
Shyshka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 mar 2014, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny - rozmnażanie ,odrosty,cięcie

Post »

Niedaleko mojego domu rośnie masa malin. Niestety już quadowcy je częściowo porozjeżdżali... Ma sens wyprawa w celu adopcji do ogrodu teraz, a nie na jesieni?
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 606
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: odrosty maliny

Post »

andrew54 pisze:Teraz nie wykopuj poczekaj do jesieni i wtedy przesadź je na miejsce docelowe.

Dokładnie tak, sąsiad mówił, że kilka razy próbował wykopać i przeprowadzić na nowe miejsce takie maluchy, który wylazły na trawniku i za każdym razem mu zdychały.
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Maliny - rozmnażanie ,odrosty,cięcie

Post »

Jeśli są to leśne maliny to nie opłaca się ich sadzić w ogrodzie. Owoce małe choć o innym/intensywniejszym smaku niż uprawowe.

Lepiej posadzić maliny "uprawne". Jest ich sporo odmian letnich i jesiennych. Są w różnych kolorach i mają duże deserowe owoce.

Na jesieni można kupić na wyprzedaży sadzonki w doniczkach za 1,5zł.

W taki sposób mam ok. 20 odmian po 2szt w tym 3 odmiany żółte, 2 czarne, 1 fioletową.


Obrazek

Maliny szybko się rozrastają. Na jesieni przesadziłem w inne miejsce kilka krzaczków a wiosną pojawiło się w starym miejscu sporo młodych malin które wyrosły z niewielkich korzeni które zostały w ziemi przy wykopywaniu.
Pozdrawiam Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”