Jabłonie...czy dadzą owoce

Drzewa owocowe
jurempus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 23 mar 2015, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jabłonie...czy dadzą owoce

Post »

Witam.Na ogrodzie mam 4 jabłonie wysokośc ok 2 metry.Jabłonie mają ok.6 lat.3 lata temu jablonie pierwszy raz zakwitłu miały dużo kwiatów i pewnej nocy przyszedł straszny mróz i wszystko zmarzło.Od tego momentu jabłonie zakwitną ale nie daja owoców.Czy opłaca się uprawiać dalej te jabłonie czy lepiej kupić nowe sadzonki drzew?
Ostatnio zmieniony 23 mar 2015, o 20:30 przez ERNRUD, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód: hodowla ? uprawa
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: jabłonie...czy dają owoce

Post »

6 letnie jabłonie to nie stare drzewa, sprawa może leżeć w zapylaczu, może rosną w zastoisku mrozowym i kwiaty ciągle przemarzają, może żeruje kwieciak (chociaż wątpię bo nie sądzę aby wszystkie pąki kwiatowe uszkodził). Stosujesz jakieś cięcie?
Pozdrawiam Paweł
jurempus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 23 mar 2015, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jabłonie...czy dają owoce

Post »

Nie od poczatku rozrostu do teraz jabłonie nie były przycinane
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: jabłonie...czy dają owoce

Post »

Zaobserwuj dokładnie co będzie się dziać z kwiatami w tym roku.
Pozdrawiam Paweł
jurempus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 23 mar 2015, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jabłonie...czy dają owoce

Post »

Jezeli dalej będzie sie tak działo będe zmuszony usunać drzewa.

A mam akie pytanko Jakie drzewa zamiast jabłoni ...Może grusza,śliwa lub coś innego co nie tylko daje owoce ale także ładnie wygląda w czasie rozkwitu i zapylania
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: jabłonie...czy dają owoce

Post »

Według mnie wina nie leży w drzewach, jakby tak się działo z jednym to może i tak ale z czterema na raz? Grusza późno wchodzi w owocowanie (co nie znaczy aby jej nie zasadzić), śliwa jak to śliwa.
Pozdrawiam Paweł
jurempus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 23 mar 2015, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jabłonie...czy dają owoce

Post »

Mam też pomysł dać tam jakieś drzewa ozdobne typu świerk.Owocówki może przeniose w inne miejsce
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jabłonie...czy dają owoce

Post »

Jeżeli ta dyskusja ma być z sensem. To przedstaw odmiany, wklej zdjęcia, opisz warunki siedliskowe i sposób uprawy... Gdyż na obecną chwilę nikt nie wie na jaki temat są to rozważania...
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Jabłonie...czy dadzą owoce

Post »

Odświeżam temat owocowania. W ogrodzie przydomowym mam kilka jabłoni w różnym wieku:od 15 lat rosną obok siebie Witos i NN(kupiłam Celeste, ale na pewno nią nie jest). Ok 10 lat Gold Milenium w odległości 10 m od nich, obok jest Chopin, James Grive, Sława Pobieditielom, Panieńskie Czeskie oraz młodsze dwupienne Julia i Oliwka oraz jabłoń wieloodmianowa na której zaszczepiłam Spartana, Prim, Genewę, Renetę, Jonatana, i kilka innych. Dużo prawda jak na 2 osobową rodzinę, ale jabłek mamy niewiele. Witos do plennych nie należy ponadto wszedł w owocowanie przemienne, Gold Milenium, Julia również. Na wieloodmianowej jabłek dużo nie ma, po kilka każdej odmiany. Najgorzej z James Grives, Sławą i Koralikiem, kwitną dość obficie a owoców po kilka sztuk, najmniej James. Pod drzewami jest murawa, trochę ziół. Co jest nie tak? W ogrodzie jest nawadnianie, są murarki, chorób raczej nie zauważyłam
ania1590
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1406
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Jabłonie...czy dadzą owoce

Post »

Nie pojawiają się kwiaty? Są ale się nie zawiązują? Zawiązują ale zrzucają owoce?
Wrzuć zdjęcia może ktoś coś wypatrzy.
I jak z chorobami, coś się dzieje, mszyce nie opanowują za bardzo?
I nawożenie + może warto byłoby sprawdzić pH gleby

Bo u mnie z 3 jabłoni pierwsza w 3-cim roku miała już pierwsze jabłko, pozostałe w tym (czyli czwartym) po kilkanaście owoców ładnie się powiększa, w tym na podobno upierdliwej w uprawie koksie pomarańczowej.
Pozdrawiam,
Tomek
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Jabłonie...czy dadzą owoce

Post »

ania1590 ja bym zdarł darń wokół drzewek tych najmłodszych i dał im kompost na zimę. A jak z ich wzrostem?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Jabłonie...czy dadzą owoce

Post »

Odpowiem do obu poprzedników. Kwitną obficie, ale murarki słabo odwiedzają te jabłonie, wiążą 20 zawiązków na drzewie z czego 10 spada a dojrzewa 7, oczywiście nie liczę ale mniej więcej tak to wygląda. Chorób ani mszyc specjalnie nie ma, coś sporadycznie, ale to margines.
Kamil, wzrost słaby, może faktycznie są zagłodzone, bo wokół krzewy, drzewa, zioła, kwiaty i maliny pod jabłonkami. Ale jeśli dam więcej nawozu to melisa, oregano i maliny wybujają a do jabłoni niewiele dotrze. Zrobię tak jak mi radzisz- na zimę dam dużo kompostu, tym nie przenawożę.
ania1590
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Jabłonie...czy dadzą owoce

Post »

Aniu, uwzględnij też, że np. James Grieve oraz Gold Milenium mają tendencję do przemiennego owocowania. Podobnie chociaż u mnie w mniejszej skali ma Witos ( ten za to ma tak cienką skórkę na owocach, że znaczna ich część jest przed dojrzeniem uszkadzana przez owady i gnije na drzewie). Uważam,że faktycznie słabe zawiązywanie a potem zrzucanie owoców może być spowodowane brakiem substancji odżywczych. Jeśli możesz to na razie zanim dasz drzewkom kompostu to dawaj im chociaż dolistnie florovit ( może być nawet w silniejszym stężeniu niż podaje producent). Oczywiście można go podawać i dolistnie i doglebowo. Doraźnie poprawi kondycję roślin. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”