Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Wiadomość
zativ
 Tytuł: Kolczasty żywopłot z krzewów owocowych
PostNapisane: 17 lut 2020, o 09:26 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Witam wszystkich :D

To mój pierwszy post i nowy temat zarazem.

Niebawem będę musiał intensywniej zając się przydomowym skrawkiem ziemi stąd moja obecność na tym szacownym forum i stąd moje pytanie.
Miałem pewne wątpliwości w którym dziale je zamieścić. Cze mają być to drzewa i krzewy ozdobne czy też może owocowe :idea:

W skrócie naświetlę sprawę. W szczycie działki rosną całkiem okazałe brzozy, chciałby je zostawić. Chciałbym jednak posadzić tam krzewy które stworzą żywopłot. Z racji nie za dużej powierzchni chciałbym aby były to krzewy ładne, kolczaste i najlepiej dające owoce. Wstępnie wybór padł na: Dziką różę, Pigwowiec i Jeżynę.

Moje pytanie i prośba o pomoc dotyczy tego czy wybrane przeze mnie rośliny mogą rosnąć obok siebie, czy obecność drzew nie wpłynie negatywnie na krzewy i w drugą stronę, czy krzewy nie wpłyną negatywnie na drzewa? Chciałbym posadzić krzaki dość gęsto tak aby zasłonić widok i ograniczyć dostęp.

Może ktoś z Was ma podobne rozwiązanie u siebie na działce? Jeżeli macie inne sugestie co do roślin chętnie wysłucham. Warunki brzegowe jakie sobie założyłem to: kolce, owoce, ok 2m. wysokości i możliwa koegzystencja z brzozami :wink:

Z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam

Zobacz profil Wyślij e-mail      

sawka
 Tytuł: Re: Żywopłot z krzewów owocowych
PostNapisane: 17 lut 2020, o 15:25 
500p
500p

więcej niż 1 szt.
Masz na oku jakąś konkretną odmianę pigwowca który będzie taki wysoki?
Też tworzę taki żywopłot i mam wątpliwości co do pigwowca.
Mam jeszcze aronię i dereń jadalny.

zativ
PostNapisane: 17 lut 2020, o 16:00 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Myślałem o: Pigwowiec Okazały Nivalis.
W internetach pisze że dorasta do 2 metrów.
Jestem totalnie zielony w ogrodnictwie więc opieram się tylko na informacjach z google :D

mandorla
PostNapisane: 17 lut 2020, o 17:50 
200p
200p

1 szt.
A może kolcowój chiński?

zativ
PostNapisane: 17 lut 2020, o 18:28 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
mandorla napisał(a):
A może kolcowój chiński?

Wygląda ciekawie. Zamiast Jeżyny było by ok. Mam ok 25 metrów płotu do obsadzenia i nie chcę przedobrzyć.
Jak posadzę kilka gatunków roślin to nie będą szkodzić sobie nawzajem? No i muszę pamiętać o Brzozach :roll:

corazonbianco
PostNapisane: 17 lut 2020, o 19:51 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Kolcowój chiński jest niejadalny. Obrzydliwy w smaku. I wytwarza mnóstwo odrostów.
Jeżyna...hmmm...moje rosną do góry, wielkie, grube pędy, trudno mi wyobrazić sobie jeżynę w roli żywopłotu, chyba że prowadzona po siatce albo jakimś ogrodzeniu.
Pigwowiec kwitnie i owocuje na zeszłorocznych pędach, więc jeśli będziesz mocno ciął, żeby nadać kształt żywopłotowi, to wpłynie to negatywnie na plony.
Brzozy strasznie wysuszają i wyjaławiają teren. Mają bardzo płytki system korzeniowy. Więc musisz liczyć się z koniecznością intensywnego podlewania i nawożenia żywopłotu zwłaszcza w pierwszych latach po posadzeniu. Jaka jest w tej chwili sytuacja? Czy coś rośnie w pobliżu tych drzew? Jak sobie radzi? Byłaby to pewna podpowiedź, jakie rośliny ewentualnie w tym miejscu dadzą sobie radę.
Z trzech roślin, które wymieniłeś, najlepiej z towarzystwem brzóz poradzi sobie róża pomarszczona. Znosi suchą glebę i ma małe wymagania pokarmowe. Ma duże, smaczne nawet na surowo owoce, i zaletą jest długi okres kwitnienia. Kwiaty bardzo ładnie pachną, zapach z takiego żywopłotu jest wyczuwalny z odległości kilku metrów.
U mnie dobrze radzi sobie też z towarzystwem brzozy rokitnik. Tyle, że musisz posadzić przynajmniej jeden albo dwa osobniki męskie, a resztę żeńskie, żeby doczekać się owoców, bo to roślina dwupienna. Owoce ciężko się zbiera, ale sok jest bardzo smaczny i zdrowy.
I perukowiec też wytrzymuje z brzozą, no ale on nie ma owoców.

zativ
PostNapisane: 18 lut 2020, o 08:06 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
corazonbianco napisał(a):
Kolcowój chiński jest niejadalny. Obrzydliwy w smaku.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolcow%C3%B3j_chi%C5%84ski
Myślałem że jest ok, jagody Goji są obecnie popularne.
Działka wygląda w ten sposób:
Obrazek
Rozrost krzaków nie jest jakimś wielkim problemem, zakładam że nie będą przycinane od linijki. Zależy mi na tym aby ograniczyć dostęp od łąki. Chciałbym żeby krzewy zajmowały maksymalnie 1 m od płotu.
Czy rośliny muszę sadzić grupami czy mogę wymieszać? W ogóle nasadzenie to kolejna sprawa. Powinienem sadzić w 1 linii czy w 2-3 liniach?

mandorla
PostNapisane: 19 lut 2020, o 00:24 
200p
200p

1 szt.
Smak to kwestia gustu :wink: - spróbuj jagód Goji to się okaże, czy Ci odpowiadają, czy wręcz przeciwnie.
Jak najbardziej możesz rośliny wymieszać, albo posadzić grupami, ale małymi - 2-3 sztuki. Sadzenie w 2 lub 3 liniach "zagęści" Ci żywopłot, ale jeśli ma on zajmować maksimum metr, to jest to raczej nierealne...
A może głóg jeszcze gdzieś tam wplączesz? :?:

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 93 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 63 gości