Cięcie odmładzające - METODYKA

Drzewa owocowe
wilczusia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 sie 2013, o 00:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie odmładzające - METODYKA

Post »

Witajcie Kochani,

przejęłam starą działkę pracowniczą. Jest na niej chyba stara śliwa. Od góry korony została zduszona winoroślą, winogronkiem. W tamtym roku pozrywałam co mogłam i były efekty, bo jedna gruba gałąź dała latem listki, więc drzewko jeszcze żyje.

Chcę uratować to drzewo, nie musi mi owocować, po prostu mi Go/Jej żal i chcę ją uratować.

Sęk z tym, że jestem zielona w zielonych sprawach i nie chcę jej zrobić krzywdy cięciem, a tym bardziej jej zabić :P

Serdecznie proszę o podpowiedź jak mam przyciąć to drzewo?

Zaraz idę na działkę, zrobię kilka zdjątek :)

Z góry dziękuję <3

Maja
wilczusia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 sie 2013, o 00:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie odmładzające - METODYKA

Post »

A oto i zdjęcia biednej śliwy /chyba / :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Cięcie odmładzające - METODYKA

Post »

Krok pierwszy: worek 10 kg nawozu zawierającego w przewadze azot rozsypać w obrębie rzutu korony.
Krok drugi: usunąć na obrączkę wszystkie czopy oraz suche i połamane gałęzie. Rany zamalować funabenem.
Krok trzeci: po zbiorze owoców zastosować cięcie redukcyjne. Zgodnie z własnym pomysłem obniżyć koronę, ale nie więcej niż 40%. Zabezpieczyć tak samo rany.
Krok czwarty: na wiosnę przyszłego roku dokonać korekty gałęzi, które się pojawią. Będą rosły gęsto, więc przerzedzić. Jeśli chcesz znowu nawóz. Najlepszy ogólnie byłby obornik.

Zbieraj gnijące owoce. Oglądaj, czy nie ma martwic kory. Pobiel w grudniu pień roztworem wapna.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Cięcie odmładzające - METODYKA

Post »

Przykład 2
Odmładzanie ponad 30-letniej jabłoni 'Jonatan'. Powodem było znaczne zdrobnienie owoców. Cel to zastąpienie młodymi przyrostami gąszczu pędów rodzących małe jabłka - mniejsza ilość krótkopędów skutkuje zmniejszeniem liczby owoców, ale zwiększeniem ich jakości. Lepszy dostęp światła do korony poprawia też ich wybarwienie, a łatwy oblot powietrza w koronie ogranicza parcha. Rany po cięciu zabezpieczyłem autorskim preparatem Sentinel 05 PA (w przyszłości być może w sprzedaży).


Obrazek
Obrazek
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Obrazek
Obrazek

Zbliżenie korony po cięciu:
Obrazek
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”