Morela - szczepienie,okulizacja

Drzewa owocowe
shuger
50p
50p
Posty: 90
Od: 20 wrz 2010, o 15:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Morela - szczepienie,okulizacja

Post »

Witam
Mam pytanie nt. okulizacji moreli w sierpniu lub wrześniu.
1) Czy faktycznie ta metoda daje dobre rezultaty? Posiadam 1 drzewko moreli, ale niestety jak się okazało jest to odmiana samobezpłodna. Będę chciał w związku z tym zaokulizować na tym drzewku 2 odmianę. Proszę o porady jak i kiedy to zrobić bądź ew. czy lepiej jednak szczepić zamiast okulizowania?

2) Druga kwestia to same oczka/zrazy. Czy ktoś byłby w stanie się podzielić zrazami jakiś odmian moreli (mogłaby być nawet więcej niż 1 odmiana)? Oczywiście koszty wysyłki pokryję. Proszę teraz tylko dać znać tutaj albo PW, bo oczywiście ta wysyłka musiałaby nastąpić w odpowiednim momencie.

z góry dzięki za wszystkie informacje.
makar42
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 20 sie 2009, o 08:01
Lokalizacja: Rybnik

Morela szczepienie

Post »

Witam! Posadziłem w ogrodzie morelę Harcot. Przez 2 kolejne lata pięknie zakwitała ale nie zawiązał się żaden owoc. Wyczytałem w sieci, że potrzebuje zapylacza z gatunku Early Orange. Posadziłem więc na jesień takowe drzewko, ale na wiosnę okazało się, że moja wspaniała morela Harcot uschła. Chciałbym więc na jednej gałęzi Early Orange zaszczepić Harcot'a. Kiedy to zrobić i najlepiej jaką metodą ?
Awatar użytkownika
pata
50p
50p
Posty: 59
Od: 12 mar 2012, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - czechy

Re: Morela Harcot i Early Orange

Post »

makar42 pisze:Kiedy to zrobić i najlepiej jaką metodą ?
Wczesna wiosna. Najlepiej szczepic przes stosowanie Trzeba tylko zadbac, zeby zraz i podkladka byla jednakowej grubosci i zeby zraz nie byl "przebudzony".
Pozdrawiam serdecznie ze Śląska Cieszyńskiego. Paweł
makar42
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 20 sie 2009, o 08:01
Lokalizacja: Rybnik

Re: Morela Harcot i Early Orange

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Od mojego postu minęło prawie 6 tygodni i w tym czasie szukałem odpowiedzi z innych źródeł. Jeden pan napisał mi, że on morele oczkuje na przełomie lipca i sierpnia. Nie wiem co o tym sądzić, lipiec powoli się kończy, czy warto spróbować ?
Awatar użytkownika
pata
50p
50p
Posty: 59
Od: 12 mar 2012, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - czechy

Re: Morela Harcot i Early Orange

Post »

Na pewno warto. I masz czas do połowy sierpnia. Niektórzy oczkują aż do końca sierpnia. Oczko zawiń streth folią i po miesiącu ją zdejmij. (Ja daje jeszcze spinaker dla lepszego przylgnięcia oczka) Mie zapomnij o podlewaniu!!! Chroń oczko przed mrozami w zimie i zadbaj żeby drzewko nie uschło zimą. Aż ruszy na wiosnę, utnij resztę drzewka nad oczkiem.
Pozdrawiam serdecznie ze Śląska Cieszyńskiego. Paweł
majsterqrczak
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 2 lip 2014, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Morela - szczepienie

Post »

Witam! Posiadam w ogrodzie morele: Harcot i early orange. Dawno temu kupiłem odmianę Early orange, ale nie wiedziałem że do dobrego owocowania potrzebna jest inna odmiana. Obecnie odmiana EA ma już 4-5 metrów i około 10 lat, od 5 solidnie kwitnie i jest cała w kwiatach. Dotychczasowe zbiory to 3 owoce 2 lata temu, rok temu nic. Już 4 razy próbowałem ją zaszczepić przez stosowanie ze zrazem odmiany harcot. Najpierw nacinałem obie gałązki, odmiany harcot świeżo obcięta, łączyłem, obwiązywałem mocno i zabezpieczałem maścią ogrodniczą. Całość robiłem w lutym-marcu. Zawsze jednak po pewnym czasie podkładka pokrywała się żywicą, zaś zraz obumierał i nie łączył się z podkładką. Czy ktoś szczepił kiedyś morelę i mógłby mi pomóc :cry: ? Pozdrawiam :wink:
kubaborowy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 6 lip 2009, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Morela Early orange- szczepienie

Post »

Jeżeli chodzi o morelę to tak jak w przypadku pestkowców , szczepienie często nie daje zadawalających efektów.Stosuje się tu metodę okulizacji i w klin i raczej tylko na bardzo młodych drzewkach.
Awatar użytkownika
tomur
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 4 sie 2019, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Staszów
Kontakt:

Problem z drzewem owocowym - pytanie początkującego

Post »

Od około 2 miesięcy próbuję ratować mój ogród i m.in. bardzo zaniedbane młode drzewka owocowe. Niedawno dowiedziałem się przypadkiem, że drzewka szczepione są na innym drzewku, nie pamiętam nazwy tego drzewka, ale ono jest z kolcami. Ta "podkładka" wypuściła trochę wilków kolcowych, szczepione drzewko "umarło" i w zasadzie mam drzewko z kolcami. Rozumiem, że już nic z niego nie będzie?
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Problem z drzewem owocowym - pytanie początkującego

Post »

Najlepiej zdjęcia wstawić. Odpowiadając na pytanie jeżeli część szlachetna obumarła a została tylko podkładka to nawet jak będą owoce to będą one raczej małe i/lub niesmaczne.
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
Awatar użytkownika
tomur
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 4 sie 2019, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Staszów
Kontakt:

Re: Problem z drzewem owocowym - pytanie początkującego

Post »

bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Problem z drzewem owocowym - pytanie początkującego

Post »

Na moje oko a mogę się mylić miałeś śliwę szlachetną albo morelę wypuściła podkładka czyli śliwa ałycza popularnie zwana mirabelką. Owoce male żółte nie odchodzą od pestki.
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
Awatar użytkownika
tomur
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 4 sie 2019, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Staszów
Kontakt:

Re: Problem z drzewem owocowym - pytanie początkującego

Post »

To miała być morela. Ale mogę na niej zaszczepić jeszcze morelę - czy gra jest warta świeczki?
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 911
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Morela - szczepienie,okulizacja

Post »

Próbował ktoś z pozytywnym skutkiem zaoczkować morelę na węgierce, lub
mirabelce lokalnej. Ałyczy, ani siewki moreli w tym roku nie mam, aby na nich szczepić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”