Truskawki - eksperyment z uprawą pod lampami LED .

Drzewa owocowe
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Truskawki - cz.3

Post »

Stanisławie,jestem zafascynowany Twoim sposobem liczenia ;:oj
I tu jest pies pogrzebany, bo skoro sprawność świetlówek jest na poziomie 20 ... 30 % i z tego 10 - 15 %
- czyli połowa -
Jeśli liczymy procent jakiejś wielkości ,to mnożymy,a nie odejmujemy : 10% z 30 to jest 3 a nie 20.

Wracając do wartości podanych w katalogu.Masz rację .Nie ma na świecie samochodu,który by spalał więcej paliwa na 100 km ,niż podaje to producent ;:108
Żeby nie zaśmiecać wątku,proponuję dalszą dyskusję przenieść tu: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... Bwietlanie

Pozdrawiam,Janusz :D
balti111
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 31 gru 2014, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - cz.3

Post »

Witam

No jak babcię kocham .... perły przed wieprze ....
Jedyną korzyścią energetyczną w przypadku zastosowania LEDów jest emisja fotonów w wąskim zakresie ,niebieskim i czerwonym (świetlówki świecą jeszcze kolorem żółtozielonym ,10-15% mocy w zależności od koloru)
Sam piszesz - cytat powyżej - że 10 - 15 % mocy, czyli połowę procentowej sprawności świetlówki zajmuje to żółtozielone pasmo .

Jeśli chcesz dyskutować o technologii LED w ten sposób i na tym poziomie wiedzy co dotychczas to myślę że ta dyskusja nie ma sensu i nie ma co przenosić wątku gdziekolwiek .

Pozdrawiam Stanisław :)
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Truskawki - cz.3

Post »

Perło ;:173 :D Jeśli świetlówka ma 20W ,to 10 %-15 % mocy potrzebnej na kolor zielony to 2-3W. Wiem,co napisałem i nadal jestem zafascynowany Twoim sposobem rozumowania.Jak udało Ci się odjąć od sprawności wyrażonej w procentach moc wyrażoną w watach,to chyba sam nie wiesz.Nawet jeśli nie mam racji,to i tak nie będę Cię obrażał.,chociaż zdanie mam już wyrobione.Życzę miłego dnia i zamykam temat,bo widzę,że nic nie wskóram.Nawet licząc na palcach nie wychodzi połowa,tylko 1/10-1/15.
I tu jest pies pogrzebany, bo skoro sprawność świetlówek jest na poziomie 20 ... 30 % i z tego 10 - 15 %
- czyli połowa
-
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Truskawki - cz.3

Post »

Dotarło do mnie,że wypisałem straszne głupoty,za co przepraszam.Wytłumaczę po południu,co poeta miał na myśli ,pisząc to wszystko. :oops:
balti111
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 31 gru 2014, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - eksperyment z uprawą pod lampami LED .

Post »

Witam

... nooooo , ale bez stresu, człowiek istota omylna ;:215

A ja powiekszyłem moje truskawkowe "solarium :

Obrazek

Lampa LED 45 Wat więc nie boli, co 2 doby pobiera zaledwie 1 kilowatogodzine :D

pozdrawiam Stanisław
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Truskawki - eksperyment z uprawą pod lampami LED .

Post »

Aż tak bardzo się nie myliłem,może niezbyt jasno wyraziłem swoje racje,i dlatego wyszło głupio.Postaram się w miarę przystępnie powiedzieć o co mi chodziło.Jeśli spojrzysz na wykres widmowy promieniowania świetlówki,to pasmo zielone zajmuje niewielki skrawek ,plus minus 1/10 tego,co zajmuje kolor niebieski i czerwony.Dlatego pisałem,że to 10 % mocy świetlówki..90% JEST EMITOWANE W POSTACI NIEBIESKIEGO I CZERWONEGO ze średnią sprawnością 25%.Te 10% mocy w kolorze zielonym też z taką samą sprawnością.
Cytuj
:
Jedyną korzyścią energetyczną w przypadku zastosowania LEDów jest emisja fotonów w wąskim zakresie ,niebieskim i czerwonym (świetlówki świecą jeszcze kolorem żółtozielonym ,10-15% mocy w zależności od koloru)
Sam piszesz - cytat powyżej - że 10 - 15 % mocy, czyli połowę procentowej sprawności świetlówki zajmuje to żółtozielone pasmo
Było by tak,jak napisałeś,gdyby sprawność przemiany dla koloru zielonego była 100%,a nie jest.
Możesz podać jakieś szczegóły konstrukcyjne tej lampy?Koszt elementów,zasilacza itp.Ciekaw jestem kiedy to cacko się zamotryzuje,przy założeniu ,że doświetlasz 11 godzin na dobę.
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - eksperyment z uprawą pod lampami LED .

Post »

Dla domowych warunków led light nie ma uzasadnienia ekonomicznego i z tym trzeba się liczyć. Jedyna zaleta jaka przychodzi mi na myśl, ale tylko teoretyczna, bo żaden DIY tego nie ma, a fabryczne tylko nieliczne to regulacja widma dostarczanego roślinie (tak, jeśli mamy kilka przetwornic na każdą barwę wystarczą ze 3 kanały PWM do specjalnego wyprowadzenia DIM (ściemnianie) by regulować ilością promieniowania danej długości dostarczanej roślinie) Co prawda w tym momencie spada moc lampy (bo "ściemniamy" np. niebieski) natomiast jeśli jest konieczny konkretny profil światła to w przypadku LED jest to bajecznie proste do uzyskania, a praktycznie niemożliwe w przypadku metahalogenków, świetlówek kompaktowych, lamp wysokoprężnych. Jeśli to ma tylko wspomagać wzrost to LED tutaj nie ma praktycznie żadnej zalety która zbilansowałaby jego wady.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Truskawki - eksperyment z uprawą pod lampami LED .

Post »

Regulacja jasności świetlówek liniowych jest możliwa i niedroga w wykonaniu,jednak obniża nieco ogólną sprawność układu.Cena świetlówki niebieskiej 36W/18 to ok.20 zł. http://mezoko.com/Swietlowka_liniowa_36 ... -2066.html , czerwonej też
http://mezoko.com/Swietlowka_liniowa_36 ... S-2070.htm W lutym i marcu ,kiedy robimy rozsady,słońce jest nisko nad horyzontem i z tego powodu jego światło jest filtrowane przez grubą warstwę atmosfery z koloru niebieskiego.To samo zjawisko występuje podczas zachodu słońca.Do doświetlania rozsady wystawionej na światło naturalne ,wystarczy uzupełnić tylko spektrum niebieskie,które jest odpowiedzialne za wzrost wegetatywny,w o to chodzi podczas produkcji rozsady wiosną.
Awatar użytkownika
Geniodekt
500p
500p
Posty: 519
Od: 27 kwie 2014, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reda, pomorskie

Re: Truskawki - eksperyment z uprawą pod lampami LED .

Post »

Kolego, muszę Ci powiedzieć, że jesteś genialny. Zimą i jesienią, jak już wywalę wszystko ze swojego growboxa, postawię do niego truskawki i będę się rozkoszował tym słodkim smakiem na wigilię. Oj, ciasto truskawkowe własnej roboty na święta, to będzie coś :D
balti111
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 31 gru 2014, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - eksperyment z uprawą pod lampami LED .

Post »

Witam
Geniodekt pisze:Kolego, muszę Ci powiedzieć, że jesteś genialny
... no z tą genialnością to jednak przesada.
Trzeba jeszcze dopracować kilka szczegółów, np. sposób zapylania, ale na dzień dzisiejszy to już truskawki dojrzewają.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jest czas do jesieni żeby temat"ogarnąć i w zimie się cieszyć własną uprawą truskawek.

Pozdrawiam Stanisław :)
Awatar użytkownika
Geniodekt
500p
500p
Posty: 519
Od: 27 kwie 2014, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reda, pomorskie

Re: Truskawki - eksperyment z uprawą pod lampami LED .

Post »

Proponuję po prostu pędzelek :wink:
balti111
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 31 gru 2014, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - eksperyment z uprawą pod lampami LED .

Post »

Witam Wszystkich :D

Jak powiedziałem , tak zrobiłem ....
Kilka miesięcy pracy zaowocowało przygotowaniem ekspozycji lamp LED dla ogrodnictwa na Międzynarodowe Targi Ogrodnicze "Dni Ogrodnika" w Gołuchowie koło Kalisza .



A że przyszła jesień i dzień coraz krótszy i słońce świeci coraz słabiej ..... to już czas na rozpoczęcie nowego cyklu eksperymentu z zimoąwa uprawą truskawek i innych roślinek pod lampami LED .

pozdrawiam Stanisław :)

CDN.....
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki - eksperyment z uprawą pod lampami LED .

Post »

No ładnie to wygląda, ciekawe czemu w programach pokroju maja w ogrodzie czy rok w ogrodzie nie porusza się tego tematu? Czekają aż ktoś się zgłosi na "lokowanie produktu"?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”