Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Drzewa owocowe
Tomkii
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 12 maja 2014, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

jarson64 pisze:Jak będziesz szczepił piętrowo, to odmiany o największej sile wzrostu powinny znaleźć się na dole a słabo rosnące na górze, jeżeli zrobisz odwrotnie to drzewo będzie zdeformowane. Druga mniej ważna zasada,to pora dojrzewania, najwcześniejsze na dół, a najpóźniejsze na górę.
Ogólną zasadę doczytałem, ale nie mam skąd zdobyć wiedzy które z podanych odmian są silniejsze od innych (większość jest opisana jako silne). W zasadzie takie porównanie jest w stanie zrobić tylko ktoś kto szczepił je razem na jednym drzewie. Dlatego pytam :)
Awatar użytkownika
mathun
200p
200p
Posty: 213
Od: 6 maja 2016, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Dostałem zrazy, zaszczepiłem.

Post »

Trochę stary temat, ale pozwolę sobie dodać 2 grosze.
Wujek mi kiedyś powiedział żebym się nie cieszył zawczasu, że jak na początku lipca będą rosły to znaczy że się przyjęły i rzeczywiście tak było. Podczas mojej pierwszej próby szczepienia zrazy pobierałem na wiosnę jak już pąki liściowe zaczynały się rozwijać. 3 zrazy po 3-4 tygodniach były zieloniutkie, a listki ładnie się rozwinęły. Żeby było śmiesznie te zrazy później uschły, a przyjęły się te na których te listki zwiędły zaraz po zaszczepieniu. Na przyjętych zrazach w lipcu były już nowe listki. Także warto jest nie pozbywać się od razu zrazów które wydaje nam się że się nie przyjęły.
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
"Kiedy w ogrodzie zwiędły już najpiękniejsze kwiaty
i chwasty wydają się urocze."
Sokrates
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

szukacz pisze: Z mojej praktyki to najbardziej nie udaje się oczkowanie w deszczową pogodę - 100% niepowodzenia.
Ale tu chodzi konkretnie o dzień szczepienia, a co jeśli na następny dzień albo kilka dni po spadnie deszcz? Tegoroczne lato było bardzo humorzaste, jak i upały to ulewy. Ciężko było wybrać okres do szczepienia.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Okulizowałem grusze 7.08 w ten dzień padał deszcz, natomiast wieczorem wyszło słońce i zdecydowałem się na okulizacje, z 5 sprawdzanych oczek wszystkie ładnie zrośnięte. Ba jedno wsadziłem na odrost papierówki i zrosło się :roll: Co prawda za bardzo sprawdzałem, czy zrośnięte i oderwałem, ale wyglądało, że callus jabłoni wrósł w tarczkę w miejscu łączenia.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
jacko35
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 12 cze 2017, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

A ja okulizowałem gruszę końcem lipca i widzę że oczka puściły łodyżki . Czy to przetrwa zimę?.
Awatar użytkownika
jarson64
500p
500p
Posty: 554
Od: 27 cze 2011, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

No raczej nie zdążą zdrewnieć. Marne szanse, no chyba, że zimy nie będzie. :wink:
Nigdy nie kłóć się z głupcem, bo ludzie mogą nie dostrzec różnicy
pozdrawiam Jarson
Moje krzyżówki
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

jacko35 pisze:A ja okulizowałem gruszę końcem lipca i widzę że oczka puściły łodyżki . Czy to przetrwa zimę?.
Ja w zeszłym roku, pod koniec lipca , w podobny sposób zokulizowałem na kilkuletniej gruszy dwie rzadkie odmiany grusz( Blotbirne i z paskowanymi owocami) , też wypuściły do jesieni kilkucentymetrowe pędy.
Mimo mrozów do - 18 stopni C, żadna nie zginęła, wszystkie przeżyły i się rozrosły do ok. 50cm.
Jest duża szansa powodzenia takiego rozwoju wypadków, podobnie miałem kilka lat temu z jabłoniami.
jagusia111

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Myślę, że spokojnie przetrwa.
Basaltface
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 25 lut 2017, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

vader2 pisze:
jacko35 pisze:A ja okulizowałem gruszę końcem lipca i widzę że oczka puściły łodyżki . Czy to przetrwa zimę?.
Ja w zeszłym roku, pod koniec lipca , w podobny sposób zokulizowałem na kilkuletniej gruszy dwie rzadkie odmiany grusz( Blotbirne i z paskowanymi owocami) , też wypuściły do jesieni kilkucentymetrowe pędy.
Mimo mrozów do - 18 stopni C, żadna nie zginęła, wszystkie przeżyły i się rozrosły do ok. 50cm.
Jest duża szansa powodzenia takiego rozwoju wypadków, podobnie miałem kilka lat temu z jabłoniami.
U mnie podobnie, gałązki czasami nie zdążają zdrewnieć przez mrozem. Na wiosnę wszystko pięknie rusza, bez uszkodzeń.
Miesiąc temu okulizowałem sztetynę zieloną, pąk wypuścił i pęd ma już 5 cm. Mam nadzieję, że jeszcze dobije w tym sezonie do tych 20 cm.
Przemarznięcia nie przewiduję.
Awatar użytkownika
mathun
200p
200p
Posty: 213
Od: 6 maja 2016, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Na początku sierpnia zokulizowałem oczkiem śpiącym czereśnie. Wygląda na to że wszystkie oczka się przyjęły, a że jako teraz mija termin kiedy powinno się przycinać czereśnie to moje pytanie brzmi:

Czy powinienem już teraz przyciąć przewodnik trochę nad przyjęte oczko? Czy może lepiej zostawić jak jest? Pytam bo nie chciałbym żeby gałęzie podkładki zagłuszały mi oczka szlachetnej odmiany. Inaczej będę musiał w terminie nie odpowiednim przyciąć gałęzie i przewodnik.
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
"Kiedy w ogrodzie zwiędły już najpiękniejsze kwiaty
i chwasty wydają się urocze."
Sokrates
jagusia111

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Ja bym poczekała z tym przycięciem do wiosny.
Awatar użytkownika
mathun
200p
200p
Posty: 213
Od: 6 maja 2016, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

jagusia111 pisze:Ja bym poczekała z tym przycięciem do wiosny.
No właśnie problem w tym że czereśnie przycina się w drugiej połowie sierpnia/ewentualnie początek września.
Inaczej będzie płakać. Mam właśnie jedną taką która zraniona "wykrwawiała" się. Obawiam się że jak na wiosnę przytnę to później nie będę mógł zatamować wycieku żywicy.
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
"Kiedy w ogrodzie zwiędły już najpiękniejsze kwiaty
i chwasty wydają się urocze."
Sokrates
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Gumowanie może być oznaką raka bakteryjnego, ale też występuje przy gojeniu się czereśni i wiśni. O czym pisał ERNRUD, nie wiem jak ze śliwką. Po cięciu teraz istnieje ryzyko, że oczko ruszy i młoda gałązka zmarznie w zimie. Ja wiosną tego roku przyciąłem gałązkę na której w zeszłym roku okulizowałem inną odmianę czereśni, a z oczka urosła 50 cm gałązka , która teraz oszalała i dała jeszcze teraz 10 cm przyrostu świętojańskiego, który pewnie zmarznie. :roll:
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”