Czereśnie na podkładce ptasiej

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
tmf30
200p
200p
Posty: 435
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Czereśnie na podkładce ptasiej

Post »

Myślę, ze u mnie nie z owadami jest problem, tylko z temperaturą. Nektarynka dwa dni temu pięknie zakwitła, iż aż się rusza od pszczół, trzmieli i os. Pierwsze kwiaty pojawiły mi się na Lapinsie. Brzoskwinie wczoraj zaczęły się otwierać.No ale np. dziś o 7 h wstałem a za oknem szron i -2. 5 minut później już w aucie i 100 metrów od wioski i nie ma śladu po ujemnej temperaturze. Dodam, iż po poprzedniej fali przymrozków pomarzły mi jagody kamczackie (kwiaty, liście). Było koło -10. Jak odwiedzam znajomych w tej samej wsi tylko mieszkających wyżej to mam wrażenie, ze jestem do tyłu z wegetacją o jakieś 5 dni Inna sprawa z tym zapylaniem czereśni to to, że poprzednio byłem trochę nieprecyzyjny. Tych czereśni mam tyle odmian, ale tak na dobrą sprawę kwitną VAN, Techlovan i Regina. Reszta to dużo młodsze drzewka gdzie do tej pory były nieliczne kwiaty (w tym roku powinno być lepiej). Znajdę jeszcze miejsce na Sama i Hedefińską, gdyż wygląda, że to są najlepsze zapylacze i wtedy zobaczymy. i jeszcze ciekawa sprawa. Mam grusze, jabłonie, śliwy, borówkę, brzoskwinie i nie pamiętam aby kiedykolwiek mi pomarzły kwiaty poza kamczatką teraz . Ciekawe
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czereśnie na podkładce ptasiej

Post »

Dziwne jagoda kamczacka jest wytrzymała :(




Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Czereśnie na podkładce ptasiej

Post »

Prawdopodobnie masz u siebie tzw. zastoisko mrozowe ( zagłębienie terenu) gdzie temperatura jest znacznie niższa niż wokół. W Twojej okolicy wiatr lub samo ukształtowanie terenu powoduje,że temperatury są wyższe niż w zastoisku, gdzie nie ma ruchu powietrza .
tmf30
200p
200p
Posty: 435
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Czereśnie na podkładce ptasiej

Post »

Coś jest na rzeczy, że gdy jak są anomalia pogodowe i napływa zimne powietrze to u mnie jest chłodniej. Jak pisałem do mojej wioski wjeżdża się z dwóch stron w dół (różnica terenu będzie z 70 metrów), a środkiem sunie strumyk. I ja przy tym strumyku mieszkam. Także jak są takie przymrozki jak w tym roku to mam kłopot. Ale będą może także i takie lata gdy dobrze pojem. Problem dotyczy czereśni, ale wszystko się okaże jak już zaczną wszystkie kwitnąć.
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czereśnie na podkładce ptasiej

Post »

Jadę na działkę w przyszłym tygodniu zobaczę czy moje młode czereśnie nie zmarniały ;:304
tmf30
to masz przerąbane jak są takie wahania temperatury ;:136



Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Czereśnie na podkładce ptasiej

Post »

Bnapewno nie zmarniały. Moje czereśnie sadzone jesienią i wiosną zaczeły puszczać zielone pąki. Jest szansa że się przyjeły. Odpukać w niemalowane.
Pozdrawiam Paweł
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czereśnie na podkładce ptasiej

Post »

Jeszcze parę dni i zobaczę cz się przyjęły a może i kilka owocków w tym roku będzie :heja



Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czereśnie na podkładce ptasiej

Post »

No i nie zmarniały i może będzie trochę owocków ;:136

Obrazek



Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Czereśnie na podkładce ptasiej

Post »

zagiel pisze:No i nie zmarniały i może będzie trochę owocków ;:136

Obrazek



Pozdrawiam zagiel
Nie pozwalaj owocowac drzewkom w tym roku, to znacznie je oslabi. Lepiej oberwac kwiatki i zostawic tylko z 2-3 zawiazki aby sprawdzic, czy to odmiana, ktora chcielismy. Cala sila drzewka powinna pojsc w korzen a nie w owoce.

Pozdrawiam serdecznie
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czereśnie na podkładce ptasiej

Post »

Lex dzięki za radę zrobię tak jak piszesz ;:215



Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czereśnie na podkładce ptasiej

Post »

Na nowo posadzonych jeszcze nie ma kwiatów ja pisałem o tych 3 letnich

-- 27 kwi 2020, o 16:16 --

Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czereśnie na podkładce ptasiej

Post »

To o tej pisałem

-- 28 kwi 2020, o 11:28 --

Obrazek



Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Czereśnie na podkładce ptasiej

Post »

Witam,
Kupiłem czereśnię karłową Christiana w szkółce Wyrzykowskich. Czereśni miała być na Colcie. Jak przyszła to owszem jest szczepiona na Colcie ale dodatkowo ma wstawioną wstawkę skarlającą NS - tak napisała szkółka. Czyli drzewo jest podwójnie szczepione.
Czy ktoś spotkał się z takim układem na czereśni?
Na moje wątpliwości szkółka na pisała tak:
"to jest bardzo dobre drzewko, z czasem nie będzie widać tego podwójnego
szczepienia - wzrost jak czereśni szczepionych na giseli, natomiast
wymagania glebowe ma dużo mniejsze niż gisela, rośnie też na słabych
glebach"
Czy tak jest faktycznie?
Bo drzewko stoi - rozwinęło pąki ale brak jakichkolwiek przyrostów. Posadzone w październiku ub. roku.
Co do samej wstawki NS nie znalazłem nic znalazłem tylko charakterystykę wstawki Frutana. Nie wiem czy to to samo, ale zgadzało by się z tym co powyżej napisał producent:
Cytat:
W związku z trudnym rozmnażaniem się podkładek karłowych uzasadniona jest produkcja drzewek czereśni ze wstawką skarlającą ?Frutana?. Drzewa te mają wiele zalet. Pod względem siły wzrostu można je porównać z drzewami szczepio­nymi na podkładkach słabo rosnących. Tak, jak i one, wcześnie wchodzą w okres owocowania (fot. 8), dobrze plonują, a jednocześnie mają mniejsze wymagania glebowe niż czereśnie rosnące na słabo rosnących podkładkach. Można je sadzić nawet na piaszczystych glebach, jeśli tylko w podglebiu znajduje się warstwa gliny. W młodym wieku są bardziej wytrzymałe na mróz nawet od drzew szczepionych na tradycyjnych podkładkach. W doś­wiadczeniu prowadzonym w Sadzie Doświadczalnym w Dąbrowicach po mroźnej i bezśnieżnej zimie przemarzły młode drzewka czereśni szczepione na siewkach czereśni ptasiej, a drzewka ze wstawkami nie miały żadnych uszkodzeń (fot. 9).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”