Malina czarna 'Bristol'

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
zbyszek50
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 13 gru 2009, o 15:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Malina czarna 'Bristol'

Post »

Czytałem kilka artykułów na temat tej maliny i jestem nią zainteresowany, mam jednak pytanie do osób które mają je w ogrodzie czy prawdą jest że maliny te nie mają odrostów, nie łażą po ogrodzie??? Jest to dla mnie bardzo ważne i właściwie decydujące przy ewentualności zasadzenia malin.
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Malina czarna bristol

Post »

aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Malina czarna bristol

Post »

Może ktoś wie kiedy najlepiej przyciąć młode pędy czarnej maliny,aby się bardziej rozkrzewiła zamiast rosnąć i rosnąć wzdłuż?dziękuję.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Malina czarna bristol

Post »

Moje rosną wzdłuż i same się rozkrzewiają w odpowiednich dla nich czasie - nie wiem kiedy :wink: , nie zastanawiałam się nad tym.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Malina czarna bristol

Post »

Jak maja około 1.2 metra.

Pozdrawiam serdecznie
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Malina czarna bristol

Post »

Ostatnio przy zbieraniu czarnych malin zauważyłem ,że jeden tegoroczny pęd kwitnie i zawiązuje owoce,a wiadomo że malina czarna podobnie jak jezyna zawiązuje owoce na pędach zeszłorocznych.Ciekawe czy ów pęd po wydaniu plonu w przyszłym roku również zaowocuje.Czy u kogoś z was miała kiedyś miejsce podobna anomalia? Dziękuję.
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Malina czarna bristol

Post »

Zdarzają się takie spontaniczne mutacje. Jeśli to będzie się powtarzać to masz szanse na to, ze będzie to pierwsza polska odmiana maliny czarnej owocująca na pędach tegorocznych. Możliwość jest tez taka, ze ten pęd tak naprawdę odbił od bardzo krótkiego pędu zeszłorocznego. Prześlij zdjęcia najlepiej.
Poczytaj to http://thefruitblog.blogspot.co.uk/2009 ... rries.html

Pozdrawiam serdecznie
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Malina czarna bristol

Post »

JUtro sprawdzę czy ten Pęd odbił od innego czy od korzenia,ze zdjęciem może być pewien problem,ale zobaczę co da się zrobić.A tak przy okazji,to Bodajże dwa lata temu zrobiłem mały eksperyment z nadmiarem pędów.Otóż wiosną ,zeszłoroczne wycięte pędy,pociąłem na kilkunastocentymetrowe odcinki i powpychałem do ziemi.Niestety krżątały się koło nich kury i większość z nich była ciągle wzruszana,przez co uschła,ostało się kilka ,które po pernym czasie wypuściły listki,poźniej o nich zapomniałem.Kiedy przyszedł czas zbioru malin,okazało się że z tych patyczków jeden nie tylko nie usechł,ale na dodatek zaowocował ,i choć miał zaledwie kilka cm,to miał na sobie kilka malinek,które dojrzały.Po dojrzeniu malin patyczek nie ukorzenił się,tylko usechł.trochę to dziwne,no wydał owoce bez udziału korzeni,Eksperymentu nie powtarzałem już więcej.Dziękuję.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Malina czarna bristol

Post »

aalal29 pisze:Bodajże dwa lata temu zrobiłem mały eksperyment z nadmiarem pędów.Otóż wiosną ,zeszłoroczne wycięte pędy,pociąłem na kilkunastocentymetrowe odcinki i powpychałem do ziemi.Kiedy przyszedł czas zbioru malin,okazało się że z tych patyczków jeden nie tylko nie usechł,ale na dodatek zaowocował ,i choć miał zaledwie kilka cm,to miał na sobie kilka malinek,które dojrzały.Po dojrzeniu malin patyczek nie ukorzenił się,tylko usechł.
Malina owocuje na pędzie 2-letnim, który po owocowaniu umiera. Do rozmnażania służy pęd jednoroczny, a dokładniej mówiąc jego wierzchołek, który przyginamy do dołu i umieszczamy w ziemi. Nie rozmnażamy maliny przez sadzonki zdrewniałe.
Obrazek
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Malina czarna bristol

Post »

Ja to wszystko wiem ,z zeszłym roku praktycznie od zbiorów ich nie doglądałem i wszystkie pędy ,które dotknęły ziemi ukorzeniły się,miałem z nimi trochę problemu,bo sadzonek było poand setka dobrze już ukorzenionych,musiałemje wszystkie powyrywać.JA tylko chciałem zrwócić uwagę na fakt,że małe odcinki pędów pocięte na małe kawałeczki wiosną i wsadzone do gruntu są w stanie wydać owoce i to jest bardzo ciekawe.
Lex pisze:Zdarzają się takie spontaniczne mutacje. Jeśli to będzie się powtarzać to masz szanse na to, ze będzie to pierwsza polska odmiana maliny czarnej owocująca na pędach tegorocznych. Możliwość jest tez taka, ze ten pęd tak naprawdę odbił od bardzo krótkiego pędu zeszłorocznego. Prześlij zdjęcia najlepiej.
Poczytaj to http://thefruitblog.blogspot.co.uk/2009 ... rries.html

Pozdrawiam serdecznie
Sprawdziłem dokładnie ten pęd i właściwie masz rację,wybił on z pędu zeszłorocznego tuż przy samej ziemi, więc nie będzie żadnej nowej odmiany,ale może to i dobrze,bo zaraz tewizja by mi się zjechała, a później ciągłe wywiady konferencje,nie nie,to ni e dla mnie:).
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Malina czarna bristol

Post »

Mam pytanie do posiadaczy czarnej maliny - w jakim terminie wasze krzaki zaczynają wypuszczać nowe pędy? Chodzi mi o te jednoroczne, które będą owocowały następnego lata. .
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Cebule
50p
50p
Posty: 94
Od: 23 kwie 2013, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Malina czarna bristol

Post »

Z reguły jest to jeden rok,ale też zależy czy będzie to obumarły pęd,itd. Musiałbyś podać więcej szczegółów aby odpowiedzieć bardziej precyzyjnie.
regulamin forum
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Malina czarna bristol

Post »

Moje wypuszczały nowe pędy wczesną wiosną.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”