Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Drzewa owocowe
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

@Tomala3d Masz ciekawe okolice, że lasy masz tak obfite w jagody :) Ciekawe co piszesz, wynika, że dałyby rosnąć na grubszej ściółce z igliwia, ciekawe tylko gdzie ich dokładnie szukać... Czy są w sprzedaży, bo widziałem jak dotąd raczej kamczackie :?:
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

Kto podpowie dlaczego moje jagody nie rosną, wręcz niektóre gałązki podsychają, nie pamiętam czy i czy kiedykolwiek miały choć jeden owoc :roll: Nie wiem nawet czy wysiały się kiedyś same... Kiedy można je przesadzić na stanowisko lepiej zatrzymujące wodę?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
x-G-h
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 131
Od: 10 mar 2014, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

Czy jest szansa że z takich owoców coś urośnie? Czy tylko raczej ze świeżymi lepiej bawić się w wysiewanie?
Obrazek
A może ktoś wybiera się do lasu (swojego) pozyskać sadzonki i będzie miał kilka na zbyciu?
Dlaczego szkółki nie oferują sadzonek borówki czarnej? Mają tyle rodzajów, odmian borówek a czarnej nie ma. Nikt nie próbuje wypełnić niszy? A myślę że czernica byłaby równie chętnie kupowana co inne, bo nasza.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1051
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

amator27....A kto by coś takiego kupił? Chyba jacyś ogrodowi maniacy. Z borówki amerykańskiej możesz mieć i pół kilo z krzaka. Na czernicy kilka jagódek i w dodatku trzeba zbierać w kucki albo na kolanach.
grech...To co pokazałeś to jagody suszone, więc pewnie nasiona martwe. Ale co Ci szkodzi spróbować? Ktoś tu na forum zaryzykował i posiał pieprz czerwony z marketu, no i ma ( albo miał ) cztery krzaki pieprzu.
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

Dokładnie, jagoda ma swój smak, nie umniejszając borówce amerykańskiej :) Przesadzę swoją w miejsce, gdzie nie będzie tak przesychać i podsypę korą :wink:
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

dziad_jag z borówki możesz mieć po trzech latach kilka kg z krzaka jak dobrze rośnie i dobrze tniesz.

Grech nie masz żadnych lasów sosnowych w okolicy? Wiem że borówkę brusznicę sprzedają ale czernicy nie widziałem.
Jest to roślina która ma swoje wymagania jak np kwaśna próchnica i mikoryza ale u mnie rośnie dosyć ładnie pod borówkami wysokimi. Wydaje mi się że czernica nie cieszy się popularnością bo zajmuje zbyt dużą powierzchnię w stosunku do oferowanych plonów. W lesie trzeba się ładnie nachodzić i poświęcić sporo czasu żeby nazbierać taki litrowy słoik. Nie wiem jak to się przekłada na metry kwadratowe nasadzeń ale na pewno nie ma szans przy borówce wysokiej czy niskiej. Jak chcesz mieć podobną w smaku a nawet lepszą borówkę wysoką to polecam odmianę KazPliszka i pod nią zawsze można dać borówkę czernicę. Ja bym np samej czernicy nie sadził bo szkoda miejsca. Pod borówką wysoką czernica może rosnąć pokrywając całą powierzchnie wokół krzewu bez żadnych problemów dla borówki wysokiej.
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

Hej :wit , właśnie dzisiaj pobrałem trochę krzewinek od sąsiada z korzeniem, ale nie będę mógł jeszcze jutro ich wsadzić do ziemi. Moja pytanie: czy mogą poleżeć "w powietrzu" jeden dzień, czy uschną nie wytrzymując bez ziemi jeden dzień i jedną/dwie noce :?:
nowalij
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 1 paź 2019, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Sianie borówki czernicy.

Post »

Czy ktoś wysiewał dojrzale jagody borówki czernicy, takie kupione w lecie w sklepie?
Akula
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 28 paź 2015, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

Jakieś dwa/trzy tygodnie temu zakupiłem mrożoną borówkę czernicę f-my H....x zainspirowany filmikiem z yt ("jak wyhodować borówki" -polecam ten kanał) i po pozyskaniu nasion z ok. łyżki owoców posiałem na torfie ogrodniczym (niskie pH) lekko tylko je przypruszając czystym, drobnym torfem.
Wystawiłem do okna w mini szklarence przykryte kartką papieru. Przez ten czas utrzymywałem stale wysoką wilgotność.
I tu najlepsze! ok. trzy dni temu nasionka zaczęły kiełkować!!!
Jest tego naprawdę sporo! Tak się rozemocjonowałem, że chyba wyjmę z zamrażarki resztę i też posieję.
Zachęcam do eksperymentu.

Przywożone z lasu krzewy borówki bardzo trudno się u mnie przyjmowały (pod jałowcami). Chorowały i w dużym procencie wypadały. Ale te, które przetrwały to już spore krzaczki i miały już owoce. W tym roku kwiatów jest bardzo dużo - jeśli pogoda ich nie wykończy - będzie obżarstwo!

Partię pozyskaną ubiegłej wiosny (z dużą ilością rodzimej gleby) posadziłem w prostokątnych doniczkach. Mają stale wilgotno i mają się świetnie. Na jesieni zamierzam przesadzić je w miejsce docelowe (obok tych pozyskanych z nasion :D ).
Akula
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 28 paź 2015, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

Obrazek
Stan "na dziś"
iwonaceae
200p
200p
Posty: 330
Od: 20 lip 2018, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ipswich, UK

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

Akula nasiona kupne, czy wyjęte z jagódek?
Pozdrawiam,
Iwona
Akula
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 28 paź 2015, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

Nie wiem, czy można podawać pełną nazwę..? Jak napisałem w poście nad zdjęciem - nasionka wyjąłem z mrożonki "Jagody leśne" firmy H....x (czołowego polskiego producenta).
iwonaceae
200p
200p
Posty: 330
Od: 20 lip 2018, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ipswich, UK

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

Dzięki! Znalazłam ten filmik! Spróbuję w tym roku, tylko muszę zaczekać aż jagody leśne dojrzeją :D
Pozdrawiam,
Iwona
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”