Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
franus
50p
50p
Posty: 99
Od: 16 wrz 2011, o 13:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

Nalewkę możesz zrobić piłam ale sama nie robiłam.
Pozdrawiam Longina.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

Cześć :wit
Jak w tym roku z jagodami w lesie? :?: ? To znaczy jest ich dużo i czy są duże czy raczej małe?? I tak przy okazji zapytam: jak chronicie się przed kleszczami podczas zbiorów ?? ;:131
Pozdrawiam
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

Na jagody jeżdżę regularnie od trzech lat, teraz będzie czwarty sezon. Nieraz nawet po 6-7 razy w ciągu miesiąca. Nigdy żadnego kleszcza nie miałem. Poza tym chodzę do lasu prawie codziennie na spacery z psem i to do lasu gdzie się trzeba przedzierać między gałęziami. Od co najmniej 20 lat nie miałem kleszcza. Pies i koty bardzo często przynoszą pomimo stosowania obroży na wszelkie pasożyty.
Podobno to zależy od człowieka i jego stanu zdrowia. Sąsiad również bardzo często chodzi do lasu i też nie miał od wielu lat kleszcza do czasu kiedy musiał wziąć antybiotyk i po tej kuracji antybiotykowej na pierwszej wizycie w lesie złapał kleszcza.
Na inne owady w lesie pomaga wrotycz.
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

A oto moja pierwsza w pełni dojrzała jagoda:D 2 rok ją mam i w końcu pierwsza jagódka :D

Obrazek
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

No właśnie tego tematu również szukałem :) Zastanawia mnie czy dałyby radę u mnie i jak z suszą radzą sobie, ale też zapytam jak sądzicie, czy lepiej jest z nasion wysiewać jagodę, czy krzaczki dyskretnie "pożyczyć" i posadzić jako sadzonki :?: Przyznam się Wam szczerze, że nigdy, przenigdy nie byłem na "jagodobraniu", więc nawet nie wiem, gdzie jagód szukać, w jakich lasach... Czy ktoś orientuje się, czy w Częstochowie/okolicach są jakieś skupiska jagód i w których lasach :?: 8-) I czy rzeczywiście nie ma jagody leśnej w sprzedaży, takiej powiedzmy ogólnomarketowej, bo żurawinę na przykład to jeszcze w październiku widziałem w OBI :idea:
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

amator27 pisze:No właśnie tego tematu również szukałem :) Zastanawia mnie czy dałyby radę u mnie i jak z suszą radzą sobie, ale też zapytam jak sądzicie, czy lepiej jest z nasion wysiewać jagodę, czy krzaczki dyskretnie "pożyczyć" i posadzić jako sadzonki :?: Przyznam się Wam szczerze, że nigdy, przenigdy nie byłem na "jagodobraniu", więc nawet nie wiem, gdzie jagód szukać, w jakich lasach... Czy ktoś orientuje się, czy w Częstochowie/okolicach są jakieś skupiska jagód i w których lasach :?: 8-) I czy rzeczywiście nie ma jagody leśnej w sprzedaży, takiej powiedzmy ogólnomarketowej, bo żurawinę na przykład to jeszcze w październiku widziałem w OBI :idea:
U mnie w okolicznych lasach sosnowych są miliardy sadzonek więc jak sobie ktoś kilka pożyczy to nic się nie stanie. Mam kilka jagód leśnych rosnących centralnie pod borówkami wysokimi i owocują normalnie. Przy odpowiednim stanowisku powinny się ładnie rozrosnąć. Najlepiej żeby miały minimum 10cm ściółki z materii organicznej składającej się z części roślin iglastych. Stanowisko słoneczne wymaga utrzymania wilgoci. W zeszłym sezonie u mnie w ciągu 4 miesięcy padało może z pięć razy i to tak jak ksiądz kropitkiem. O dziwo jagody nie uschły chociaż po borówkach widać oznaki suszy.
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

@Tomala3d Masz ciekawe okolice, że lasy masz tak obfite w jagody :) Ciekawe co piszesz, wynika, że dałyby rosnąć na grubszej ściółce z igliwia, ciekawe tylko gdzie ich dokładnie szukać... Czy są w sprzedaży, bo widziałem jak dotąd raczej kamczackie :?:
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

Kto podpowie dlaczego moje jagody nie rosną, wręcz niektóre gałązki podsychają, nie pamiętam czy i czy kiedykolwiek miały choć jeden owoc :roll: Nie wiem nawet czy wysiały się kiedyś same... Kiedy można je przesadzić na stanowisko lepiej zatrzymujące wodę?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
x-G-h
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 131
Od: 10 mar 2014, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

Czy jest szansa że z takich owoców coś urośnie? Czy tylko raczej ze świeżymi lepiej bawić się w wysiewanie?
Obrazek
A może ktoś wybiera się do lasu (swojego) pozyskać sadzonki i będzie miał kilka na zbyciu?
Dlaczego szkółki nie oferują sadzonek borówki czarnej? Mają tyle rodzajów, odmian borówek a czarnej nie ma. Nikt nie próbuje wypełnić niszy? A myślę że czernica byłaby równie chętnie kupowana co inne, bo nasza.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

amator27....A kto by coś takiego kupił? Chyba jacyś ogrodowi maniacy. Z borówki amerykańskiej możesz mieć i pół kilo z krzaka. Na czernicy kilka jagódek i w dodatku trzeba zbierać w kucki albo na kolanach.
grech...To co pokazałeś to jagody suszone, więc pewnie nasiona martwe. Ale co Ci szkodzi spróbować? Ktoś tu na forum zaryzykował i posiał pieprz czerwony z marketu, no i ma ( albo miał ) cztery krzaki pieprzu.
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

Dokładnie, jagoda ma swój smak, nie umniejszając borówce amerykańskiej :) Przesadzę swoją w miejsce, gdzie nie będzie tak przesychać i podsypę korą :wink:
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

dziad_jag z borówki możesz mieć po trzech latach kilka kg z krzaka jak dobrze rośnie i dobrze tniesz.

Grech nie masz żadnych lasów sosnowych w okolicy? Wiem że borówkę brusznicę sprzedają ale czernicy nie widziałem.
Jest to roślina która ma swoje wymagania jak np kwaśna próchnica i mikoryza ale u mnie rośnie dosyć ładnie pod borówkami wysokimi. Wydaje mi się że czernica nie cieszy się popularnością bo zajmuje zbyt dużą powierzchnię w stosunku do oferowanych plonów. W lesie trzeba się ładnie nachodzić i poświęcić sporo czasu żeby nazbierać taki litrowy słoik. Nie wiem jak to się przekłada na metry kwadratowe nasadzeń ale na pewno nie ma szans przy borówce wysokiej czy niskiej. Jak chcesz mieć podobną w smaku a nawet lepszą borówkę wysoką to polecam odmianę KazPliszka i pod nią zawsze można dać borówkę czernicę. Ja bym np samej czernicy nie sadził bo szkoda miejsca. Pod borówką wysoką czernica może rosnąć pokrywając całą powierzchnie wokół krzewu bez żadnych problemów dla borówki wysokiej.
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

Hej :wit , właśnie dzisiaj pobrałem trochę krzewinek od sąsiada z korzeniem, ale nie będę mógł jeszcze jutro ich wsadzić do ziemi. Moja pytanie: czy mogą poleżeć "w powietrzu" jeden dzień, czy uschną nie wytrzymując bez ziemi jeden dzień i jedną/dwie noce :?:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”