Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Drzewa owocowe
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

dziad_jag z borówki możesz mieć po trzech latach kilka kg z krzaka jak dobrze rośnie i dobrze tniesz.

Grech nie masz żadnych lasów sosnowych w okolicy? Wiem że borówkę brusznicę sprzedają ale czernicy nie widziałem.
Jest to roślina która ma swoje wymagania jak np kwaśna próchnica i mikoryza ale u mnie rośnie dosyć ładnie pod borówkami wysokimi. Wydaje mi się że czernica nie cieszy się popularnością bo zajmuje zbyt dużą powierzchnię w stosunku do oferowanych plonów. W lesie trzeba się ładnie nachodzić i poświęcić sporo czasu żeby nazbierać taki litrowy słoik. Nie wiem jak to się przekłada na metry kwadratowe nasadzeń ale na pewno nie ma szans przy borówce wysokiej czy niskiej. Jak chcesz mieć podobną w smaku a nawet lepszą borówkę wysoką to polecam odmianę KazPliszka i pod nią zawsze można dać borówkę czernicę. Ja bym np samej czernicy nie sadził bo szkoda miejsca. Pod borówką wysoką czernica może rosnąć pokrywając całą powierzchnie wokół krzewu bez żadnych problemów dla borówki wysokiej.
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

Hej :wit , właśnie dzisiaj pobrałem trochę krzewinek od sąsiada z korzeniem, ale nie będę mógł jeszcze jutro ich wsadzić do ziemi. Moja pytanie: czy mogą poleżeć "w powietrzu" jeden dzień, czy uschną nie wytrzymując bez ziemi jeden dzień i jedną/dwie noce :?:
nowalij
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 1 paź 2019, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Sianie borówki czernicy.

Post »

Czy ktoś wysiewał dojrzale jagody borówki czernicy, takie kupione w lecie w sklepie?
Akula
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 28 paź 2015, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

Jakieś dwa/trzy tygodnie temu zakupiłem mrożoną borówkę czernicę f-my H....x zainspirowany filmikiem z yt ("jak wyhodować borówki" -polecam ten kanał) i po pozyskaniu nasion z ok. łyżki owoców posiałem na torfie ogrodniczym (niskie pH) lekko tylko je przypruszając czystym, drobnym torfem.
Wystawiłem do okna w mini szklarence przykryte kartką papieru. Przez ten czas utrzymywałem stale wysoką wilgotność.
I tu najlepsze! ok. trzy dni temu nasionka zaczęły kiełkować!!!
Jest tego naprawdę sporo! Tak się rozemocjonowałem, że chyba wyjmę z zamrażarki resztę i też posieję.
Zachęcam do eksperymentu.

Przywożone z lasu krzewy borówki bardzo trudno się u mnie przyjmowały (pod jałowcami). Chorowały i w dużym procencie wypadały. Ale te, które przetrwały to już spore krzaczki i miały już owoce. W tym roku kwiatów jest bardzo dużo - jeśli pogoda ich nie wykończy - będzie obżarstwo!

Partię pozyskaną ubiegłej wiosny (z dużą ilością rodzimej gleby) posadziłem w prostokątnych doniczkach. Mają stale wilgotno i mają się świetnie. Na jesieni zamierzam przesadzić je w miejsce docelowe (obok tych pozyskanych z nasion :D ).
Akula
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 28 paź 2015, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

Obrazek
Stan "na dziś"
iwonaceae
200p
200p
Posty: 330
Od: 20 lip 2018, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ipswich, UK

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

Akula nasiona kupne, czy wyjęte z jagódek?
Pozdrawiam,
Iwona
Akula
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 28 paź 2015, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

Nie wiem, czy można podawać pełną nazwę..? Jak napisałem w poście nad zdjęciem - nasionka wyjąłem z mrożonki "Jagody leśne" firmy H....x (czołowego polskiego producenta).
iwonaceae
200p
200p
Posty: 330
Od: 20 lip 2018, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ipswich, UK

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

Dzięki! Znalazłam ten filmik! Spróbuję w tym roku, tylko muszę zaczekać aż jagody leśne dojrzeją :D
Pozdrawiam,
Iwona
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

Akula i jak sadzonki? Też mnie kusi, żeby się pobawić w wysiew, ponieważ te przesadzone w większości kiepsko sobie radzą.
Akula
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 28 paź 2015, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

Obrazek
Rosną... choć bardzo powoli. Niektóre mają już po kilka listków.
Niestety kilka całkowicie zbrązowiało (usunąłem) innym zaczynają brązowieć końcówki listków (jeszcze obserwuję).
Ponieważ jest to totalny eksperyment - chętnie wysłucham sugestii - jak go prowadzić dalej. W szczególności w nast. tematach:
1. Wolny wzrost - czy tak ma być, czy użyć jakiegoś nawozu (od początku są w zwykłym kwaśnym torfie)?
2. Gęstość siewek - czy rozsadzić do większych doniczek (czy im to zaszkodzi?) czy poczekać które przeżyją?
3. Czy brązowienie to choroba (fytoftoroza lub inne paskudztwo) i ją zwalczać - czy usuwać (na razie kilka siewek)?
4. Ekspozycja na słońce. Są wystawione na południe - Czy nie za dużo światła (brązowienie liści?)
5. Na parapecie, czy na zewnątrz? (dotąd tylko w domu)
Oraz wszelkie inne pomysły mile widziane.

Ostatecznie reszta mrożonki pozostała w lodówce... może użyję jej do wysiania pod koniec lata - w bardziej naturalnym terminie dla borówki...
Jarzab
100p
100p
Posty: 140
Od: 11 cze 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

Tomala3d pisze: U mnie w okolicznych lasach sosnowych są miliardy sadzonek więc jak sobie ktoś kilka pożyczy to nic się nie stanie. Mam kilka jagód leśnych rosnących centralnie pod borówkami wysokimi i owocują normalnie. Przy odpowiednim stanowisku powinny się ładnie rozrosnąć. Najlepiej żeby miały minimum 10cm ściółki z materii organicznej składającej się z części roślin iglastych. Stanowisko słoneczne wymaga utrzymania wilgoci. W zeszłym sezonie u mnie w ciągu 4 miesięcy padało może z pięć razy i to tak jak ksiądz kropitkiem. O dziwo jagody nie uschły chociaż po borówkach widać oznaki suszy.
Niedawno widziałem jagody rosnące chyba w mchu na skale. Oczywiście krzaczki mega miniaturowe (moze dopiero się zadomowiły). Miejsca na korzenie było może z 1cm, ale to max. I jak tu to ma czerpać i trzymac wilgoć ? Chyba tylko jako jeden wielki system korzeniowy, z dostępem do wody gdzieś obok rzeczonej skały. Zresztą można samemu w górach zaobserwowac w jakich ekstremalnych miejscach potrafia rosnąć. Ot taka obserwacja.
Dyluu
50p
50p
Posty: 74
Od: 17 paź 2021, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

Jak eksperyment z sianiem jagody? Owocowały już?
Kasyopea
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 15 mar 2022, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

Witam, rozwieję wszelkie wątpliwości. Czernice wymagają gleby lekko gliniastej z zawartością piasku i bardzo kwaśnej, musi też być zawsze wilgotna. To co widać nad ziemią nie jest rośliną właściwą. Najważniejsze jest to co rośnie pod ziemią czyli kłącze, mogące osiągnąć kilka metrów długości z licznymi rozgałęzieniami. Pojedyncza roślina zajmuje koła o średnicy kilku metrów. Wymaga najlepiej półcienia i stanowiska osłoniętego od zachodu lub miejsca, gdzie światło jest rozproszone, nie znosi ostrego słońca (zginie). Rozmnażanie przez podział kłącza, najlepiej w lesie zlokalizować najstarszą część rośliny i wykopać pokaźną część kłącza, starać się nie uszkodzić korzeni, które rozwijają się tylko na początku jesieni. Roślina wypuszczająca nowe gałązki zaowocuje po raz pierwszy po 5-6 latach a po 15 będzie można powiedzieć że jagód jest sporo. Rozmnażanie z nasion sobie darujcie, bo rośnie tak wolno, że możecie nie dożyć pierwszych owoców. Wymaga mikoryzy i zakwaszającej ściółki o grubości 10-15 cm.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”