Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Drzewa owocowe
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

phantom,
W odległości 10 cm od przewodnika od strony północno-zachodniej wbij kołek 200x5 cm na głębokość 50 cm. Co 30 centymetrów przywiąż do niego przewodnik brzoskwini, tak aby rosła pionowo do góry. Gruby sznurek ułóż w ósemkę. W miarę wzrostu dodawaj kolejne sznurki. Wszystkie pędy boczne skróć o 2/3 przed oczkiem, lub listkiem skierowanym ku dołowi. Gałęzie boczne rosnące skośnie ku górze przywiąż do pnia, aby odchodziły pod kątem prostym w bok (ale ich nie złam).
Nad drobniejszymi gałązkami załóż klamerki do bielizny, tak aby gałązki odchodziły pod kątem prostym w bok.
Wybierz najsilniejszy i najwyższy pęd jako przewodnik. Inne pędy konkurujące z nim, boczne rosnące skośnie ku górze przygnij j przywiąż do pnia aby odchodziły pod kątem prostym w bok (ale ich nie złam).
Jak opadną liście pozdejmuj klamerki i uwolnij od sznurków boczne gałęzie. Sprawdź czy nie trzeba poluzować sznurków mocujących przewodnik do kołka.
Jak na przewodniku będą pojawiać się pędy boczne (na początku pojedyncze liście) to nad nimi załóż klamerki do bielizny, tak aby rosły w bok.
Następnie cięcie należy powtarzać corocznie (Kalicka ?Brzoskwienie i morele? PWRiL 71) od wczesnej wiosny do lipca włącznie. Najlepiej w maju i czerwcu.
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Aż o 2/3? Nie za późno na to?
Czyli prowadzić normalnie z przewodnikiem? Bo podobno dla brzoskwini polecana jest korona pucharowa (bezprzewodnikowa) ze względu na jej silny wzrost.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Jaką masz odmianę i na jakiej podkładce?
Gdzie masz ogród?
Kiedy w 1969 dostałem działkę POD moją pierwszą brzoskwinią był Amsden. Co roku po pierwszych mrozach obsypywałem ją ziemią do wysokości kolan bo co drugi rok korona przemarzała i była odbudowywana z tego co przezimowało pod śniegiem. Nabrałem więc wprawy w przycinaniu i formowaniu brzoskwini.
Najłatwiej i najbezpieczniej było robić tak jak opisałem w moim poprzednim poście.
Obecnie klimat się zmienił; Nie ma ostrych zim. Mam teraz 6 brzoskwiń. Dwie wczesne, dwie średnie i dwie późne. Nadal je tak samo prowadzę.
Dwukrotnie mi się drzewo pod ciężarem owoców rozłamało. Aby do tego nie dopuścić formuję je tak jak opisałem w poprzednim poście.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

phantom,
Zdejmij etykietkę z przewodnika.
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

"Biegun zimna" (północny wschód), właśnie dlatego wybrałem odmianę Reliance, podobno najlepiej znosi mrozy. Nie wiem jaka podkładka, ale spodziewałbym się czegoś najpopularniejszego.
Dziś powiązałem/poodginałem gałęzie. Wciąż się waham w kwestii cięcia - po prostu skrócić pędy czy ciachnąć przewodnik i iść w koronę pucharową?
PS. Przewodnik wygląda na ucięty na wys. ok. 130cm.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

phantom,
Przewodnik ucięto aby wypuścił boczne pędy.
Ciąć trzeba aby pędy boczne nie były długie i wiotkie, ale krępe i mocne jak brzoskwinia wejdzie w pełne owocowanie.
Jak zostawisz skośne pędy to co roku będą się coraz bardziej odpychały od przewodnika i w końcu pod ciężarem owoców się rozłamią.
Jedna brzoskwinia się rozłamała bo była na dokupionej dla dziecka działce prowadzona w formie krzaczastej.
Druga co się rozłamała była kupiona z uciętym przewodnikiem aby miała koronę kotłową. Wyprowadziłem w końcu przewodnik i wiązałem do niego i do palika efekty cięcia w szkółce. Ale i tak się rozłamało.
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Jak wygląda wtedy pokrój drzewa? Zbiory przy użyciu wozu drabiniastego? Bo brzoskwinię mocno ciągnie w górę, przewodnik szybko odiągnie sporą wysokoşć. Sadownicy popełniają błąd stawiając na prowadzenie bezpr, ewosbikowe?
Druga sprawa, jedne pędy boczne są grubsze, drugie drobniejsze i cueńsze - zostawić wszystkie?
A pędy boczne już przywiązałem, teraz idą poziomo.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

phantom,
Spróbuj dowiedzieć się jaką masz podkładkę. To ważne.
Zrób fotki z różnych stron mając słońce za plecami, czyli o różnych godzinach. Nigdy pod słońce.
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Co zmieni fotkq o innej godzinie?
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

phantom,
Rano zrobisz zdjęcie od wschodu, w południe od południa, wieczorem od zachodu.
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Między mną a drzewkiem jest ponad godzina jazdy, najszybciej będę tam za kilka dni. I nie wiem czy na tyle długo żeby słońce świeciło ze wszystkich stron. Po co ci tak dokładne zdjęcia?
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

phantom,
Zdjęcie zrobione "dzisiaj" będzie podstawą do zaplanowania następnego cięcia oraz do zorientowania się jak i w którą stronę drzewo się rozrasta.
Bea_znad_morza
200p
200p
Posty: 301
Od: 10 gru 2014, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby, 6b

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Proszę o pomysł jak przyciąć i poprowadzić renklodę Zieloną na ałyczy.

Posadzona 2 lata temu, przewodnik usechł zimą, w zeszłym roku tylko wycięłam dolne pędy odbijające bardzo nisko i z podkładki. Długo walczyła o życie.

Miałam pomysł zrobienia korony pucharowej bo tak układały się 4 niskie gałęzie. Ale zimą straciła 2 gałęzie i teraz ma 2 w jednej płaszczyźnie i tylko jedną silnie rosnącą. I nowe odrosty bardzo nisko znowu. Raczej nie da się jej przygiąć aby zrobić z niej przewodnik. Trochę mi szkoda ją wycinać.

Jakie macie pomysły na wiosenne cięcie?

Obrazek
Pozdrawiam
Beata
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”