Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Drzewa owocowe
Zablokowany
Alek70
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 17 paź 2017, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

seedkris pisze:Prędzej czy później to się rozwali. Rozedrze na dwie części.
Dzięki za sugestię, jeśli chodzi o ścięcie jednego z pni to przypuszczam że trzeba ciąć jak najniżej się da? Druga sprawa czy mam ciąć na równo czy pod skosem i czy tą pozostałość pnia zabezpieczyć np. funabenem ( całą ranę czy tylko na zewnątrz )? I ostatnie pytanie czy mogę to zrobić przed zimą czy lepiej poczekać do wiosny?
Kamyczkowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 paź 2017, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Witam. Mam problem: dostałam w prezencie drzewka do posadzenia: owocowe: jabłonkę, gruszę, śliwę, czereśnię i morelę. Niestety okazuje się, że drzewka nie zmieszczą się do samochodu. Mam dość długą drogę przed sobą. Czy można je przyciąć teraz, przed posadzeniem? Wydaje mi się to bardzo brutalnym działaniem ale nic innego nie przychodzi mi do głowy. Zupełnie się na tym nie znam, jestem baaaardzo początkującym ogrodnikiem :-) Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.
mateos
200p
200p
Posty: 221
Od: 12 mar 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Teraz tylko sadzi się drzewka a przycina dopiero na wiosnę. Proponuje złożyć przedni fotel i powinny się zmieścić, ewentualnie dać je na bagażnik dachowy(jeżeli jest) zabezpieczając korzenie przed wyschnięciem.
marcin18211
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 26 gru 2013, o 12:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Witam. Co zrobic z ta brzoskwinia po burzy. Obciac to ? Jeszcze nie owocowala ma 4 lata rakoniewiecka dokladnie. Jak ja ogolnie przyciać ?
Obrazek

Obrazek
mateos
200p
200p
Posty: 221
Od: 12 mar 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Zamalować funabenem lub innym specyfikiem grzybobójczym. Ciąć to możesz na wiosnę.
JacekPlacek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 2 lut 2014, o 01:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

A ja w innej kwestii... Ludzie, sadzicie drzewka, macie dziś komputery :wink: ... można szkic działki odręczny zrobić, nanieść gdzie jakie drzewko, na jakiej podkładce, kiedy wsadzone. Za parę lat tego nie będziecie pamiętać a rodzina przyjedzie i zapyta: co to za odmiana? po ilu latach owocowała? :roll: Chodzę po sąsiadach aby znaleźć coś fajnego do zaszczepienia i okazuje się, że najczęstszą odmianą jabłoni w mojej okolicy jest odmiana: NIE WIEM... :D :D :D
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Czy owocowe można teraz ciąc czy tzreba czekać do lutego - marca?
jagusia111

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Przy takiej pogodzie lepiej poczekać.
Awatar użytkownika
buum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2211
Od: 16 mar 2015, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp
Kontakt:

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Niestety ale taka pogoda jaka jest teraz (przynajmniej u mnie) deszcz ze śniegiem, drzewek nie można przycinać. A do tego nie mam jak ich pomalować bo pogoda cały czas kiepska.....
Moja działka mój raj :) Pozdrawiam Piotrek ;:163
Moja działeczka cz1.
Moja działeczka cz2.
Awatar użytkownika
iren53
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 mar 2017, o 14:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

A ja dzisiaj malowałam drzewka...... ;:138
Człowiek zdrowy ma tysiące marzeń, a człowiek chory tylko jedno
Alek70
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 17 paź 2017, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Witam, jesienią zasadziłem dwie grusze Konferencję i Faworytkę obie mają około 120cm. Z tego co czytałem należy na wiosnę je przyciąć aby zachować równowagę między częścią korzeniową a nadziemną (jakoś tak) proszę o zaznaczenie na zdjęciach w którym miejscu należy je przyciąć i czy te boczne krótkie gałązki też uciąć?
Obrazek

Obrazek
mateos
200p
200p
Posty: 221
Od: 12 mar 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Przytnij okulant jednopędowy na wysokość 70-90cm, aby wyrosły pędy boczne. W tym drugim drzewku, jeżeli ten pęd boczny wyrasta na wysokości co najmniej 40cm nad ziemią to możesz wykorzystać go już do formowania korony. Skróć o 1/4 do 1/3 długości i przygnij do poziomu przywiązując sznurkiem do kołków wbitych w ziemie w obok drzewka. Wszystkie inne pędy, które maja ostre katy i nie są na tyle elastyczne, aby można było je przygiąć, wycinamy.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

mateos mnie ubiegł :) Tak samo skrócić przewodnik, jeden z wybijających pędów zostawić na przedłużenie go, pozostałe ładnie poodginać spinaczami do prania. Ciekawi mnie cóż to za jabłoń tam z tyłu za siatką :?:
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”