Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Drzewa owocowe
Zablokowany
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Przepraszam teraz dopatrzyłem się srebrzystej kory, a suche liście wydały się być krótkopędami... to grab :oops:
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
artur912
50p
50p
Posty: 50
Od: 25 mar 2017, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kuźnia Raciborska

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Czy jest to coś zaraźliwego że może się to przenieś czy może wystarczy to wyciąć na wiosne ? To jabłonka.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Oczywiście, że wyciąć i to z zapasem. Jest to siedlisko patogenów. W martwym drewnie bytują grzyby, które mogą zarażać rany na tym i innych drzewach.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
kaktusowe
50p
50p
Posty: 80
Od: 26 lut 2016, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle/Goszyce

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Ernest, czy miałbyś chwilę żeby poradzić mi jak przyciąć 3-5letnie drzewa owocowe? Mam ich chyba 5 (gruszkax2, orzech, czereśnia, jabłońx2) Porobiłam zdjęcia i chętnie się nimi podzielę :) Pozdrawiam
Na końcu zawsze jest dobrze, jeśli nie jest to znaczy że to jeszcze nie koniec
Wiejskie życie u Anetki
Awatar użytkownika
kaktusowe
50p
50p
Posty: 80
Od: 26 lut 2016, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle/Goszyce

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

To może ktoś inny chciałby się wypowiedzieć i poradzić? :kwiatek:

Grusza. Trzylatka. Niestety w pierwszym roku podgryzana przez sierściucha ze zdjęcia poniżej. Została zabezpieczona i piesowi się odwidziało :)
Obrazek
Czereśnia. Trzylatka. W pierwszym roku zjadana przez stado mrówek. Opryski pomagały dosłownie jeden dzień, ale w drugim roku ruszyła
Obrazek
Orzech. Czterolatek. Ze dwa lata prawie wcale nie rósł. W tamtym roku ruszył jak dziki i wygląda jak dzikus. Trzeba go jakoś ukrócić?
Obrazek
Obrazek
Leszczyna. Rośnie sobie sama od jakiś 4-5lat. Chciałabym ją jakoś uformować, ale czy to konieczne?
Obrazek
I ostatnie moje zmartwienie. Jak dobrze pamiętam to chyba też czereśnia. Przycinana co roku zgodnie ze wskazówkami, ale ciągle jakaś taka gęsta, czy tak ma być?
Obrazek
Takie coś zaczęło jej się dziać. Smarowana pastą co roku i nie wiem jak jeszcze mogę pomóc?
Obrazek

Będę wdzięczna za każdą pomoc.
Na końcu zawsze jest dobrze, jeśli nie jest to znaczy że to jeszcze nie koniec
Wiejskie życie u Anetki
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

kaktusowe ja bym zrobił w ten sposób, który opisałem na dole nie koniecznie musisz słuchać ;)
Podkrzesać gruszę ma nisko osadzoną koronę i później konary będą przeszkadzać, zdecydować się na któryś przewodnik, jak wybrałem mocniejszy, tylko nie wiew dokładnie skąd wyrasta.
Obrazek

Orzech tak jak rok temu chciałem go mocno obciąć tak po sezonie przy tym zostaje. Głosuję za zostawieniem tego pięknego mocnego niższego przewodnika
Obrazek
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
kaktusowe
50p
50p
Posty: 80
Od: 26 lut 2016, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle/Goszyce

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Dzięki Kamil ;:333 Cierpliwie poczekam na opinię o reszcie drzewek, póki co, pogoda nie pozwala na żadne prace. Zimno, mroźno, dzisiaj u nas -15 ;:151
Na końcu zawsze jest dobrze, jeśli nie jest to znaczy że to jeszcze nie koniec
Wiejskie życie u Anetki
gustdelf
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 9 wrz 2017, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Witam

W tym roku jesienią posadziłem kilka drzew owocowych koło domu, nie bardzo jeszcze się na tym znam a nie chciałbym w pierwszych latach żle te drzewka powyprowadzać, co do okulantów jabłoni to nie ma problemów ale mam kilka drzewek, które już teraz nie wiem jak przyciąć. Pomoże ktoś?

Grusza

Obrazek


Sliwa (wegierka dobrowicka)

Obrazek

Jablon jester

Obrazek

Sliwa (amers)

Obrazek

jablon alwa

Obrazek


Sa jeszcze dwa orzechy wloskie bardzo male drzewka jeszcze, niestety przepadly gdzies zdjecia, jak genarnie ciac orzecha w pierwszych latach?


Z gory dziekuje i pozdrawiam
Awatar użytkownika
maniolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2784
Od: 21 gru 2016, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

gustdelf to wszystko zależy od Ciebie, czy chcesz wysokie drzewa czy raczej niższe :) nie wiem ale mam wrażenie, że wszystkie drzewka mają przykryte ziemią miejsce szczepienia ? (no chyba, że nie były szczepione na innych podkładkach) miejsce szczepienia powinno być odsłonięte, żeby nie zaczęło wypuszczać ze starej podkładki :) Jeśli chodzi o jabłonki to obciął bym na wiosnę wszystko co jest po bokach i zostawił sam przewodnik, który też bym skrócił (zależy jak wysokie chcesz mieć drzewo) powinien ładnie wypuścić boczne pędy.
Ja bym to widział tak (aczkolwiek niech może jeszcze jakiś ekspert potwierdzi :D ):

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
gustdelf
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 9 wrz 2017, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Drzewka sa zakopczykowane powyżej miejsc szczepień żeby ochronić te miejsca przed przemarznięciem, przed ruszeniem wegetacji kopczyki będą rozsunięte. Dzięki za wskazanie cięć.
Awatar użytkownika
maniolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2784
Od: 21 gru 2016, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Pamiętaj, że jak tniesz boczne gałęzie, to zawsze nad oczkiem skierowanym na zewnątrz :)
Masele
200p
200p
Posty: 231
Od: 4 lis 2015, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 100 km na wschód od Wawy

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Mam problem może ktoś coś podpowie.
Otóż moje drzewko trochę mnie zaskoczyło ja nie przypilnowałem i wyszła lipa.

Obrazek

W czerwonym kole problem. Po cięciu się gałęzie rozeszły w boki ale żadna do góry.
Pytanie za 100 punktów mam nadzieje, że zrozumiale zadam.
Czy jak przytnę w obrębie tego pomarańczowego kółka to mimo, że nie widać żadnego pąka, który mógłby przyjąć rolę przewodnika to czy z jakiś niewidocznych pąków śpiących coś się z tego wyrodzi i ruszy do góry czy różnie może być ?
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Jaki kąt jest pomiędzy pniem a tymi najwyższymi 3 gałązkami i czy rana się goi? Jeśli duży i rana zabliźnia się to ja bym zostawił, gdyż wyszło coś na kształt korony kotłowej, sam zamierzam tak prowadzić jabłonie :wink: podobno taka forma korony osłabia wzrost, a owoce są ładnie doświetlone. Najczęściej taka korona stosowana jest u drzew pestkowych.google
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”