Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców cz.1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Tacca
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4487
Od: 12 lut 2009, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Ta co mam jest niezawodna. Cztery razy zmieniałam jej miejsce i nie miała żadnego uszczerbku.Miałam też kilka innych odmian i całkowita kalpa. Jedną przez dwa lata wykańczał kocur sąsiadki. Inne pięknie rosły ale nawet jednego kwiatka przez kilka lat nie miały. Latem zasiliły kompost. Sam rozumiesz dyskutować mogę wyłącznie o odmianie Kokuawa. Inne odmiany są dla mnie wielką tajemnicą.
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

@Tacca A możesz zdradzić co to za niezawodna odmiana? Przymierzam się na wiosnę i tak nie wiem sam co...
Awatar użytkownika
Tacca
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4487
Od: 12 lut 2009, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Nie robię z tego tajemnicy, chętnie odpowiem. To Kokuawa rośnie do ok 8 maleja mocno tnę . Nie mam miejsca na wysokie pnącza.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Amator kup sobie tę aktinidię https://www.truskawka.pl/sklep/kiwi-akt ... D3xKLmWzIU
Mam ją w ogrodzie i ma owoce.
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Dzięki Senior, bardzo fajnie, że nie potrzebuje ona zapylacza 8-)
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Potwierdzam opinię o Issai, mam ją od 11995 roku i owocowała raczej niezawodnie z tym,że podobnie jak inne drzewka i krzewy owocowe nie wytrzymuje majowych przymrozków jeśli wystąpią po rozwinięciu kwiatów. Wymaga poza tym częstego podlewania by utrzymała zawiązane owoce (kilka razy w tygodniu jeśli nie pada) . Owocuje na przełomie września i października. :)
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Sorry ..., od 1995 roku. :)
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

@garom I jak od tych przeszło dwudziestuczterech lat Ci się rozrosła? :) Bo zastanawiam się nad rusztowaniem, mam taki osiatkowany były kojec po psie w formie prostopadłościanu (tak jak często siatka jest z oczkami kwadratowymi), psa długo nie ma, był przeniesiony w inne miejsce, planuję przywrócić na to gdzie był kojec (są pozostałe z czasów życia psa płyty chodnikowe), bo tam jest trochę lepsza ziemia :wink:
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

garom pisze:Potwierdzam opinię o Issai, mam ją od 11995 roku i owocowała raczej niezawodnie z tym,że podobnie jak inne drzewka i krzewy owocowe nie wytrzymuje majowych przymrozków jeśli wystąpią po rozwinięciu kwiatów. Wymaga poza tym częstego podlewania by utrzymała zawiązane owoce (kilka razy w tygodniu jeśli nie pada) . Owocuje na przełomie września i października. :)
Należałoby dodać, że tylko nowe gałązki i listki nie wytrzymują majowych przymrozków. Ktoś nie będący w temacie mógłby pomyśleć, że przemarza cała roślina. Mnie wytrzymała -35 stopni bez problemu, a winorośle przemarzły do gruntu.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Moja Issai rosła ogromna, musiałem ją ciąć dosyć mocno bo blisko miała budynek stodoły i pędy sięgały kilkunastu metrów. Wiosną ubiegłego roku przesadziłem ją w nowe miejsce (z dala od w/w stodoły) więc w tym roku raczej owoców nie będzie bo zredukowałem ją do małego krzewu wysokości 70 cm. Jak wspomniano powyżej mróz uszkadza tylko młode liście i kwiaty, pozostała część krzewu regeneruje się ze wzmożoną aktywnością po przemarznięciu. U mnie krzew wytrzymał temperaturę rzędu -31 stopni Celsjusza w czasie swojej egzystencji na wspomnianym wyżej miejscu. Trzeba jednak pamiętać by po zawiązaniu owoców systematycznie podlewać bo inaczej zrzuci zawiązki. :)
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Ja ją podlewam tak jak wszystkie inne rośliny, nie traktuję jej w sposób uprzywilejowany.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Też tak robiłem nie podlewałem) przez kilka lat (około 6) na początku jej rozwoju i nigdy nie doczekałem się owoców pomimo wielu zawiązków, wszystkie prędzej czy później opadały przed dojrzeniem. Dopiero jak śp. Zdzisław Hoffman częstochowski ogrodnik ( z tego słynnego przedwojennego rodu ogrodników) powiedział mi (po tym jak mu opowiedziałem o tym problemie) by latem je podlewać zaczęły być owoce ( z wyjątkiem lat gdy przymrozi załatwiały kwiaty). :) Ale każdy robi jak mu pasuje... .
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Wszystko zależy w jakiej ziemi ją uprawiasz, jeżeli ziemia szybko ci przesycha to musisz podlewać częściej. Ostatnio mamy suche lata i ja podlewam wszystkie rośliny częściej, nawet te większe o bardziej rozbudowanym systemie korzeniowym. Aktinidie mam już chyba ósmy rok i owocują.
Spróbuję podlewać częściej, jestem ciekawy czy będą jakieś widoczne efekty.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”