Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców cz.1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Issai poległo, jakieś męskie odbijało od korzenia dwa razy, jumbo jedno poległo, drugie otoczyłem siatką.
Mam posadzone od ~2013r i jeszcze nie miałem owoców przez te futrzaste szkodniki.
Aha, złapane na gorącym uczynku, choć początkowo podejrzane były kaczki :)
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Z kotami to raczej problemu nie będzie...mam trzy pieski,które wszystko co się rusza,gonią :tan :;230
Jakie macie podpory pod Aktinidię?
mateos
200p
200p
Posty: 223
Od: 12 mar 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Aktualnie konstrukcja w kształcie litery T, ale na wiosnę dodatkowo przy ścianie i na drutach rozciągniętych między słupkami.
xydarek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 14 sty 2016, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

mateos pisze:Aktualnie konstrukcja w kształcie litery T, ale na wiosnę dodatkowo przy ścianie i na drutach rozciągniętych między słupkami.
Jakie wielkości to T?
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

U mnie to wygląda tak
Obrazek

Obrazek

Zdjęcia zrobione dziś więc oświetlenie nie jest najlepsze ale jeśli mało widać, to w moim temacie powinno być więcej.

Ja mam na wysokość 2,2m. Jestem wysoki więc jest to wysokość, która bez problemu z ziemi dosięgnę bez pomocy drabinki (cięcie, pielęgnacja oto). Chciałem tak bym nie musiał się za bardzo pod nimi schylać.

Na razie są rozciągnięte trzy druty (1 główny, najgrubszy na główne sznury i po 1 z każdej strony równolegle) w tym roku dołożę jeszcze po 1 drucie na końcach podpórek.
Dalej to już będzie zależało od rozwoju sytuacji. Zostawiłem sobie możliwość by w razie czego z każdej strony przedłużyć jeszcze daszki litery T i dość po jednym drucie.

Gdzieś czytałem, że sprawdza się, jeśli te końcówki litery T są nieco niżej i przez to ostatnia para drutów też jest niżej ale dopóki nie widzę uzasadnienia w rzeczywistości to jeszcze się z tym wstrzymuje. Zresztą mam czas - jak wzrost aktinidii pójdzie dobrze to dopiero w tym roku będę formował górę (sznury itd) bo pierwsze dwa sezony to była oklimatyzacja i wzrost do drutów.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Ja myślałem na podporze w formie czegoś podobnego do pergoli,ponieważ na tą w kształcie litery T niestety nie mam miejsca :?
MarSz miałeś już owoce :?: Jaka odmiana :?: :wink:
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Pełen profesjonalizm. Mnie na razie owocuje tylko pstrolistna, dwie ostrolistne (męska i żeńska) jeszcze nie zaszczyciły mnie kwiatami. To już czwarty rok.
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Teraz widzę, że zapomniałem odpisać na poprzedni post z pytaniem o owoce i odmiany.

Owoce jadłem jak do tej pory tylko w ilości 2 sztuki w pierwszym roku ale to były owoce, które przywędrowały już do mnie na sadzonce. W szkółce, z której je dostałem było ich dużo obok siebie i stały w zacisznym miejscu, a że nie były to malutkie sadzonki to miały możliwość zakwitnąć i dojrzeć. Owoce pyszne. Były to z odmiany weiki.

Później w dwóch kolejnych sezonach mrozy niszczyły listki z kwiatami (ale też roślinki bvyły bardzo małe a stały jak widać w odsłon iętym polu).
W tym roku już są wyprowadzone do linek - może jakieś pierwsze owoce się pojawią - ale to też zależy od warunków pogodowych.

Co do odmian to teraz na szybko:
Ken's Red
Mirzan - Scarlet September
Bingo
Weiki M
Adam
Dr Szymanowski
Vitakola
arguta sp.
Purpurowa sadowa
Weiki
Rogów
Jumbo
Geneva
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Przemarzanie nowych pędów to problem. Kiwi rozpoczyna wcześniej wegetację niż winorośl i majowe przymrozki potrafią ściąć wszystkie listki i pączki kwiatowe, pomimo okrycia agrowłókniną.
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Dlatego traktuję aktinidię w swoim sadzie raczej jako ciekawostkę i nie zamierzam z nią "walczyć" - jak będą lata, w których przymrozki nie uszkodzą kwiatów to będę się cieszył, jak zniszczą - to też jakoś to przeboleję i uznam, że tak miało być - nie jestem plantatorem więc nie będzie to sięwiązało z wielkimi stratami dla mnie.
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Ja tym bardziej, mam tylko trzy krzewy. Chociaż udało mi się uratować kilka kwiatów przed przemarznięciem wkładając je do woreczków nylonowych z trawą.
Awatar użytkownika
Ocia
100p
100p
Posty: 175
Od: 4 maja 2015, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Witam, kupiłam w zeszłym roku na wiosnę kilka aktynidii, rosną sobie w dużych doniczkach. Planowałam je posadzić wzdłuż betonowego płotu (północ-południe), i zrobić im stelaż drewniany bądź metalowy.
Mam następujące pytania do osób doświadczonych.
1 czy będą miały dość światła - wystawa wschodnia jeśli dobrze rozumiem
2 czy szerokość rabaty 1m wystarczy?
Pozdrawiam ;:131
Ola
Dziki ogród?
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Szerokość 1m wystarczy, lecz aktinidia potrzebuje dużo słońca. Moja ma słońce przez cały dzień.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”