Śliwomorela - którą kupić ?

Drzewa owocowe
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Którą śliwomorelę kupić?

Post »

Tu jeszcze link z terminami dojrzewania za oceanem ale trochę więcej odmian http://www.davewilson.com/sites/default ... -pluot.pdf
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Którą śliwomorele kupić???

Post »

Macie jakiś pomysł jak rozłupać pestkę żeby nie uszkodzić nasiona? Wyjątkowo wredną pestkę ma ten Flavor Heart pluot, twarda jak skała i w dodatku jakby kolczasta
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 619
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Którą śliwomorele kupić???

Post »

Na początku byłem podekscytowany Śliwo Morelami i kupiłem kilka odmian i teraz najstarsza drzewo ma 4 lata czyli jak się uda to w tym roku może będę miał kilka owoców ale to jest nowość i tak naprawdę zobaczymy czy te odmiany nadają się do naszego klimatu .
Jako zapylacz mam 2 śliwy Japońskie i Śliwo Morele a więc poczekam i zobaczymy czy będzie plonować w tym roku .
Na polskim rynku od kilku lat Można kupić Śliwo Morele Favour King, Flavour Supreme, Dapple Dandy i Flavour Queen ale w ostatnich latach pojawiają się nowe odmiany i inne krzyżówki międzygatunkowe.
Co druga siewki Moreli wyda wartościowy owoc podobnie jak Brzoskwinia , a czy ktoś próbował siać Śliwy japońskie i z jakim skutkiem ?
Jeśli moje Śliwo Morele zaowocują to z nasion posieje i zobaczymy czy coś wyjdzie ze względu że mogą się zapylić z śliwą Japońskie , Śliwo Morelą i prawdopodobnie z Ałyczą . ;:3
90chrzan
100p
100p
Posty: 167
Od: 25 wrz 2011, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie,świętokrzyskie

Re: Którą śliwomorele kupić???

Post »

pelikano11 pisze:Macie jakiś pomysł jak rozłupać pestkę żeby nie uszkodzić nasiona? Wyjątkowo wredną pestkę ma ten Flavor Heart pluot, twarda jak skała i w dodatku jakby kolczasta
Ja zawsze używam dziadka do orzechów :D
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Którą śliwomorele kupić???

Post »

Pomogło tylko walnięcie młotkiem z duuużym wyczuciem :D
Adas11 też jestem ciekaw czy ktoś ma siewki. Ja posiałem trzy, nie mam specjalnego ciśnienia, co będzie to będzie. Chciałbym żeby coś wyszło, nawet nie coś, tylko żeby owocowała takimi samymi smacznym owocami. Próbowałem kilka i wg mnie ta jest najsmaczniejsza. Ale .. długa droga. Spróbuję też wysiać trochę śliw japońskich.
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 619
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Którą śliwomorele kupić???

Post »

Co 2 drzewo brzoskwini i moreli wyda wartościowy owoc czyli owoce będą zazwyczaj mniejsze i w miarę smaczne ale nie będą takie same jak szczepiona odmiana .
Ja miałem ok. 10 śliw europejskich z nasienia niestety prawie nie owocowały i po wielu latach usunąłem wszystkie .
Ile procent Śliw Japońskich będzie wartościowych nie wiem ale po 5-6 latach ale raczej co 3-5 drzewo będzie można zostawić i dalej obserwować .
Jak chcesz siać to najlepiej wysiej większą ilość bo wtedy możesz trafić na coś wartościowego .
Ja w tym roku będę wysiewał morele i zastanawiam się czy wysiać nasiona Śliw Japońskich ale niestety nie udało mi się nigdzie kupić owoców Śliwomoreli a własnych jeszcze nie mam.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Którą śliwomorele kupić???

Post »

Adas11 wysiałem jeszcze kilka i znalazłem jeszcze owoce śliw japońskich i też już w ziemi. Może trafisz na śliwomorele. Moja kobitka kupiła w niedużym spożywczym, nikt nie wiedział co to, może też trafisz. W każdym razie pestki śliw bardzo się różniły od pestek śliwomoreli, te drugie były bardzo kolczaste, a nasiona dużo większe od nasion śliw. Ciekawy jestem czy w ogóle coś wyjdzie z ziemi.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Którą śliwomorele kupić???

Post »

Walniecie młotkiem w pestkę jednak nie było doskonałe :lol: jakieś mikro uszkodzenia chyba były, bo odpadł kawałek bielma -tak to się chyba nazywa.
Ale najważniejsze, że pierwsza Flavor Heart już nos wychyliła i widać że zarodek przeżył, wysiana 4 kwietnia
Obrazek
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Którą śliwomorele kupić???

Post »

Jakby kogo interesowało to wysiane pestkowce świetnie rosną. Doniczki są zadołowane w ogrodzie jak tylko ciepło się zrobiło i tak zostawiam na zimę.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Którą śliwomorele kupić???

Post »

Lepiej ściskać w imadle "na sztorc".Wtedy szew się otwiera jak w naturze.Wystarczy minimalna szczelina,żeby woda doszła i fabryka ruszyła :D .
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Którą śliwomorele kupić ?

Post »

Zachęcony ubiegłorocznym siewem i wynikami po 5 latach http://growingfruit.org/t/what-pluots-are-these/2809/6 dzisiaj kupiłem taką w lidlu, chyba pluot
Obrazek
A moje sadzonki jak do tej pory w świetnej kondycji.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Którą śliwomorelę kupić ?

Post »

I jeszcze taką, chyba 'Flavor King'
Obrazek
aferdzyn
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 15 lip 2015, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwomorela - którą kupić ?

Post »

Witam, a czy próbował ktoś w naturalnych warunkach zapylania moreli pyłkiem ałyczy? Mam bardzo słabo owocująca Early Orange, w pobliżu brak zapylacza, i tak myślę żeby w tym roku jak mróz nie zetnie kwiatów postawić pod nią gałązki kwitnącej ałyczy. Czy coś z tego może wyjść? W tym dokumencie http://www.inhort.pl/files/projekty_MRi ... t_2017.pdf są wymienione procentowe skuteczności zapyleń. pomiędzy ałyczami, śliwami japońskimi i morelami ale jak to wychodzi na żywo?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”