Śliwomorela - którą kupić ?

Drzewa owocowe
aferdzyn
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 15 lip 2015, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwomorela - którą kupić ?

Post »

Witam, a czy próbował ktoś w naturalnych warunkach zapylania moreli pyłkiem ałyczy? Mam bardzo słabo owocująca Early Orange, w pobliżu brak zapylacza, i tak myślę żeby w tym roku jak mróz nie zetnie kwiatów postawić pod nią gałązki kwitnącej ałyczy. Czy coś z tego może wyjść? W tym dokumencie http://www.inhort.pl/files/projekty_MRi ... t_2017.pdf są wymienione procentowe skuteczności zapyleń. pomiędzy ałyczami, śliwami japońskimi i morelami ale jak to wychodzi na żywo?
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Śliwomorela - którą kupić ?

Post »

aferdzyn pisze:Witam, a czy próbował ktoś w naturalnych warunkach zapylania moreli pyłkiem ałyczy? Mam bardzo słabo owocująca Early Orange, w pobliżu brak zapylacza, i tak myślę żeby w tym roku jak mróz nie zetnie kwiatów postawić pod nią gałązki kwitnącej ałyczy. Czy coś z tego może wyjść? W tym dokumencie http://www.inhort.pl/files/projekty_MRi ... t_2017.pdf są wymienione procentowe skuteczności zapyleń. pomiędzy ałyczami, śliwami japońskimi i morelami ale jak to wychodzi na żywo?
Early Orange to morela a nie sliwomorela jeśli mnie pamięć nie myli.

Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Śliwomorela - którą kupić ?

Post »

Pelikano11, i wyszło coś jadalnego z pestek co pokazywałeś Flavor Heart itd. ?
luk3Z
50p
50p
Posty: 67
Od: 26 kwie 2012, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobków/Ponidzie

Re: Śliwomorela - którą kupić ?

Post »

Witam.
Ktoś może się pochwalić efektami wysiewania ?
U mnie rośnie Dapple Dandy już chyba 7 rok. Owoców na drzewie ok. 5, a w tym roku 1.
Obok rosną morele oraz śliwy japońskie. Moja siewka w pojemniku ma ok. 30 cm i w tym roku będzie wysiana kolejna.
Owoce duże wielkości jajka tylko bardziej okągłe - o wiele smaczniejsze od śliwy japońskiej - może dokupię inną odmianę i posadzę niedaleko.
Poznam regulamin forum (jak będę miał czas) lub dostane bana
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Śliwomorela - którą kupić ?

Post »

Na 30 cm siewce masz już owoce?

Pozdrawiam serdecznie
tytuseee
200p
200p
Posty: 320
Od: 16 sie 2009, o 15:28

Re: Śliwomorela - którą kupić ?

Post »

Też mnie to ciekawi.
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Którą śliwomorele kupić???

Post »

x-p-11 pisze:Walniecie młotkiem w pestkę jednak nie było doskonałe :lol: jakieś mikro uszkodzenia chyba były, bo odpadł kawałek bielma -tak to się chyba nazywa.
Ale najważniejsze, że pierwsza Flavor Heart już nos wychyliła i widać że zarodek przeżył, wysiana 4 kwietnia
Obrazek
To pestki zanim się zakopie trzeba wypruć ??? tego nie wiedziałem myślałem że wystarczy tylko do ziemi zakopać i tyle .
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwomorela - którą kupić ?

Post »

Nie trzeba. Acz można, jeśli powód.
A jak ktoś chce skaryfikować to dziś najprościej szlifierką zedrzeć szew. Drzewiej ręcznie używał dłuta, i wtykał szczapkę w szparę :wink:
Tu o to ino idzie by woda doszła do nasionka.

Skutkiem takich zabiegów (i powodem) że można zmusić pestkę do wykiełkowania szybko, czyli przed zimą.
Czyli naturze wbrew.
Jeźliby kto miał istotny praktycznie powód by naturę onę poprawiać, to technika skuteczną jest, i stosowaną w praktyce, i owszem.
A tak poza laboratorium - i co tera niby zrobicie z tą sieweczką przez zimę, a? :wit
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Śliwomorela - którą kupić ?

Post »

Zasadniczo konieczność łupania pestki budzi wątpliwości, ale jeśli już ktoś musi to można by takową pestkę włożyć w imadło i powoli ściskać aż łupina się nie otworzy.... . :)
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Śliwomorela - którą kupić ?

Post »

Rossynant pisze:Nie trzeba. Acz można, jeśli powód.
A jak ktoś chce skaryfikować to dziś najprościej szlifierką zedrzeć szew. Drzewiej ręcznie używał dłuta, i wtykał szczapkę w szparę :wink:
Tu o to ino idzie by woda doszła do nasionka.

Skutkiem takich zabiegów (i powodem) że można zmusić pestkę do wykiełkowania szybko, czyli przed zimą.
Czyli naturze wbrew.
Jeźliby kto miał istotny praktycznie powód by naturę onę poprawiać, to technika skuteczną jest, i stosowaną w praktyce, i owszem.
A tak poza laboratorium - i co tera niby zrobicie z tą sieweczką przez zimę, a? :wit
A to ciekawe ja chętnie skosztuję tego pomysłu bo mam sporo pestek a i tereny niedaleko jakieś nieużywane się znajdą więc do dzieła , na strychu mam zimą nawet 15 st plus więc nie by tam sobie rosły a wiosną :lol: :lol:
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
Stara Jaga
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 6 sty 2024, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Śliwomorela - którą kupić ?

Post »

Przeczytałam temat i nie spotkałam osoby, która by chwaliła śliwomorelę Dapple Dandy. Czy naprawdę nie warto jej kupować?
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 639
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Śliwomorela - którą kupić ?

Post »

Powiem CI za jakiś czas bo kupiłem jedną a później drugą przez przypadek bo nazwy nie zapamiętałem. Tak więc mam dwie. Rośnie póki co dosyć silnie. Owoców na razie nie ma.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”