Zabezpieczenie drzew przed sarnami

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Zabezpieczenie drzew przed sarnami

Post »

Plastikowe osłonki też się sprawdzają. Nie chronią jednak koronki.
Zawsze jednak lepsze niż nic. I tanie.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
master231
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 17 paź 2013, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zabezpieczenie drzew przed sarnami

Post »

Koronę można spróbować owinąć agrotkaniną.
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 913
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Zabezpieczenie drzew przed sarnami

Post »

Mam bardzo tani sposób aby zabezpieczyć młode drzewka przed sarnami.
Używam starych i już dziurawych worków po zbożu i ziemniakach .
Workami po zbożu , owijam pieniek, a te po ziemniakach, nakładam na koronkę.
Pozdrawiam.
Darek.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Zabezpieczenie drzew przed sarnami

Post »

Ale wilgoć wilgocią. Syntetyk przylega, nie ma wentylacji.
Jakby jakiś grzybek się tam zamieszał to będzie miał niezłe warunki. :)
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Zabezpieczenie drzew przed sarnami

Post »

Jest siatka do styropianu w każdym budowlanym 2, 2.50 zł. metr .
Awatar użytkownika
joannamm
500p
500p
Posty: 577
Od: 27 lut 2013, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie, nad rzeką Brdą

Re: Zabezpieczenie drzew przed sarnami

Post »

Ale ta siatka z budowlanego ma takie małe igiełki, wchodzą w ręce. A w internecie można kupić profesjonalna siatkę do ochrony drzewek niewiele droższą jeżeli weźmie się np. 50 metrów.
Awatar użytkownika
gzegoz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 7 lis 2013, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zabezpieczenie drzew przed sarnami

Post »

A wiecie może jak zabezpieczyć jabłonie przed Bobrami . Obok mojego sadu płynie rzeka i zauważyłem że jakieś 150 metrów od niego bobry zbudowały tame.Sad mam ogrodzony siatką leśną z otworami ok 10x10 cm.Czy jakby się chciały przenieść bliżej powinienem się ich obawiać? czy konieczne będzie zakładanie jakichś plastikowych rur? Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
joannamm
500p
500p
Posty: 577
Od: 27 lut 2013, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie, nad rzeką Brdą

Re: Zabezpieczenie drzew przed sarnami

Post »

Dokładnie jak u mnie. Pierwszej jesieni bobry wycięły mi około 30 drzew, starą gruszę, śliwy, brzozy, czeremchę amerykańską, nawet krzaki aronii i octowce itd. zanim się zorientowałam, że to bobry. Zabezpieczyłam więc siatką plastikową taką budowlaną żółtą, ale ona tylko 2 zimy wytrzymała i zaczęła się kruszyć /wysokość 105 cm/. Teraz mam zieloną plastikową do zabezpieczania drzewek kupioną przez internet /wys. 80 cm/. Doraźnie można użyć worków po ziarnie, jutowych, plastikowych. W sumie to jak by bóbr chciał to bez problemu i to przegryzie ale nie lubi plastiku i worków, więc idzie szukać dalej nie zabezpieczonych drzew. Potrafi przejść 100 metrów polem pod górkę od rzeki i zabrać przygotowane drewno na ognisko. 10 metrów od domu mam młode jabłonki, to też się do nich dobierały.A jeszcze dalej za moją działką jest droga, to i przez nią przechodzą i ciągną brzózki z pobliskiego lasu. Ja zabezpieczam drzewa i krzewy na początku września i dopiero podczas weekendu majowego odkrywam. Przez lato nie mam bobrów, pewnie robią sobie wycieczkę krajoznawczą w tym czasie. I tak od 6 lat. A ponieważ moje gospodarstwo ma prawie hektar to o ogrodzeniu mogę tylko pomarzyć na razie.
Wydaje się, że siatka leśna powinna być wystarczającym zabezpieczeniem, bo bobry lubią gryź drewno a nie inne materiały, plastiki czy metal. Ważne, żeby nie przeszły pod siatką.
Podobnie sarny podchodzą pod sam dom. Ale one nie zrobią takich szkód jak bobry. Bóbr w jedną noc ścina całe drzewo a sarna poobgryza i drzewo, krzak odrośnie.
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zabezpieczenie drzew przed sarnami

Post »

Co to znaczy "spałować" czereśnie?
A jak zniechęcić do włażenia na teren dziki? Nie wchodzi w rachubę ogrodzenie.
chinka
200p
200p
Posty: 388
Od: 19 sie 2012, o 17:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Zabezpieczenie drzew przed sarnami

Post »

U mnie w na działce największym problemem są sarny i zające. Nie było rady, tyle narobiły zniszczeń, że w końcu musieliśmy zrobić ogrodzenie z siatki leśnej, a na młode drzewka zakładam dodatkowo zabezpieczenia z takiej zielonej siatki plastikowej, bo boję się, że zające i tak pod tą siatką leśną się przedostaną.
Na dziki mój sąsiad, który uprawia marchew na handel, wymyślił w tym roku jego zdaniem najskuteczniejszą metodę, a mianowicie co wieczór około 21-22 wychodził i strzelał z wiatrówki w powietrze.
Pozdrawiam, Bogusia
Lukasz97a
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 10 cze 2013, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lodz

Re: Zabezpieczenie drzew przed sarnami

Post »

astone pisze:Co to znaczy "spałować" czereśnie?
A jak zniechęcić do włażenia na teren dziki? Nie wchodzi w rachubę ogrodzenie.
Spałowanie czyli uszkodzenie kory drzew iglastych i liściastych w przypadku uprawy leśnej.
Tyczy się to sarny, jelenia, łosia(zgryzanie) w okresie wiosennym.

Każde uszkodzenie mechaniczne czy spowodowane przez zwierzynę łowną można zabezpieczyć Funabenem.

Myśliwy nie może dokonać odstrzału np. dzika w odległości mniejszej niż 200m od zabudowań:)
Jeżeli te dziki nie są ,,udomowione- miejskie" to wystarzy drut, linka, na wysokości 50cm
i w takim przypadku dzik w kontakcie linką, sznurem nie powinien przemieszczać się w głąb działki.
Regulamin

Wspomnienia ukryte w roślinach.
Lukasz97a
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 10 cze 2013, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lodz

Re: Zabezpieczenie drzew przed sarnami

Post »

Z własnego doświadczenia troszkę państwa uprzedzę.

Sadzenie monokultur, wielkoobszarowych powierzchni obsadzonych kukurydzą wpływa znacząco na wzrost populacji dzika.
25 lat temu młode które przychodziły od marca-września gotowe do huczki( przystąpienia do ciąży) były zdatne w 2 roku.
Teraz nadmiar kukurydzy wpływa na to iż młode urodzone wiosną jest zdolne do ruji tego samego roku!!!

ze 100szt osobników, na jesieni trzeba byłoby odstrzelić 250szt aby zachować strukturę pierwotną.

Także jak leśnicy grodzą wszystkie uprawy leśne , tak w chwili obecnej przeciętny sadownik musi grodzić sady i nie tylko:(
Regulamin

Wspomnienia ukryte w roślinach.
Lukasz97a
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 10 cze 2013, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lodz

Re: Zabezpieczenie drzew przed sarnami

Post »

jeżeli mamy posadzonych kilkanaście drzew owocowych to można posmarować repelenty np STOP Z EC, preparaty stosowane w leśnictwie do ochrony wierzchołkowych pędów.

Spałowanie przez kozła sarny występuje na wysokości 1-1,2m i na tej wysokości można byłoby posmarować pędy omijając pąki.

Spałowanie ograniczyć można przez wyłożenie w pobliżu drzew owocowych podłużnych tyczek(20letnie sosny) sosnowych na 2 stojakach, dzięki czemu zwierzyna chętnie obkoruje korę tyczek sosny zostawiając drzewka w spokoju.
Regulamin

Wspomnienia ukryte w roślinach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”