Pigwa gruszkowa(Cydonia oblonga)

Drzewa owocowe
gonzolek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 sie 2014, o 21:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pigwa gruszkowa(Cydonia oblonga)

Post »

Witam i pozdrawiam wszystkich Forumowiczów.Mam nadzieję że zaciekawię Was moim tematem a szczególnie problemem.Jakieś dwa lata temu postanowiłem wzbogacić zasób drzewostanu owocowego nowymi okazami.Kupiłem i posadziłem także "hybrydy" typu JABŁKOGRUSZKA,PIGWOGRUSZKA.Pięknie się przyjęły i superobficie owocują a żaden robak ich nie tyka.Problem mam z jednym drzewkiem.W pierwszym roku nie owocowało natomiast w tym wyrosły na nim dziwne gruszki a nikt jak dotąd nie potrafi powiedzieć mi co to jest za odmiana.Wyglądem drzewko to nie różni się ani korą ani liśćmi od wspomnianych wcześniej hybryd.Z początku gruszki były koloru stalowosiwego i miały bardzo gęsty meszek(wszyscy co widzieli toto śmiali się że wyrosły mi WŁOCHATE gruszki).Żeby nie było mało to rosną one DO GÓRY NOGAMI!!! Podstawę przy zawiązce miały woskowo zieloną.Na zdjęciach są one pochylone do boku ale to tylko ze względu na ich ciężar-zdjęcia z 20 sierpnia.Jak widać meszek sporo się przerzedził i nabierają powoli koloru ciemnozielonego.Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek wiadomości co to takiego a także Wasze zdanie na temat hybryd.Te moje wyglądem przypominają spotykane w marketach NASHI a w smaku są ekstra. Tylko tej dziwnej gruszki póki co będę bał się spróbować. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: DZIWNA ODMIANA GRUSZKI.CO TO JEST?

Post »

Może to pigwa gruszkowa?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: DZIWNA ODMIANA GRUSZKI.CO TO JEST?

Post »

Faktycznie, wygląda jak pigwa (Cydonia oblonga) one bywają w różnych kształtach - skoro miałeś hybrydy, to może to być pigwo-grusza.
Nie ma się więc co bać, nawet jeśli na surowo będzie niejadalna (jak to pigwa) to w przetworach będzie OK.

Pytanie - skąd miałeś takie ciekawostki? Jakaś szkółka czy wyniki prywatnych eksperymentów?
Zielonym do góry!!!
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: DZIWNA ODMIANA GRUSZKI.CO TO JEST?

Post »

Wątpliwości maże rozwiać fotka kwiatów.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
tytuseee
200p
200p
Posty: 320
Od: 16 sie 2009, o 15:28

Re: DZIWNA ODMIANA GRUSZKI.CO TO JEST?

Post »

Z pewnością jest to Pigwa, nie grusza. Nie potrzeba zdjęcia kwiatów, widać to wyraźnie po owocu oraz liściach. Odmiana prawdopodobnie(nie na 100%) Portugalska Gruszkowa, jedna z bardziej rozpowszechnionych w Europie.

Portugalska:
Drzewo rośnie silnie i wyrasta duże. Owoce duże lub bardzo duże, gruszkowate, żebrowane przy kielichu. Dojrzewają od połowy października, są soczyste, dość aromatyczne o żółtobiałym miąższu.
ann33
200p
200p
Posty: 259
Od: 30 mar 2010, o 15:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: granica państwa

Re: DZIWNA ODMIANA GRUSZKI.CO TO JEST?

Post »

To jest pigwa. Miałam taką kiedyś i robiłam z niej pyszne przetwory. W internecie znajdziesz dużo przepisów. Warto, bo ma dużo witaminy C.
gonzolek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 sie 2014, o 21:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: DZIWNA ODMIANA GRUSZKI.CO TO JEST?

Post »

Dzięki wszystkim za zainteresowanie.Drzewka "HYBRYDY" kupiłem u ogrodnika w podgorzowskich Krzeszycach/woj. lubuskie./który posiada szkółkę iglaków oraz handel innymi roślinami.Jak zaznaczyłem jabłkogruszki wyglądają i smakują jak nashi,pigwogruszki wyglądają podobnie ale są koloru pomaranczowego o smaku intensywnie słodko kwaśnym-obie o skórce gładkiej.Posiadam też w ogrodzie standartowe krzewy pigwy-owoce dojrzałe żółte dużo mniejsze.Natomiast ta dziwna pigwa portugalska? ma w tej chwili owoce o długości około 10cm i średnicy 7-8.Niestety wiosną nie zrobiłem zdjęć kwiatom bo nie przypuszczałem że coś takiego wyrośnie.Jak będzie pogoda to zrobię zdjęcia wszystkim wymienionym drzewkom.Może odnajdę też plakietki z nazwami.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: DZIWNA ODMIANA GRUSZKI.CO TO JEST?

Post »

"Standardowe krzewy pigwy o owocach dużo mniejszych" - standardowy błąd: TO NIE PIGWA tylko PIGWOWIEC!!! Pigwa "prawdziwa" (Cydonia oblonga) ma tyle wspólnego z pigwowcem (Chaenomeles), co pigwowiec z jabłkiem czy gruszką!

Pigwa ma duże owoce, kształtu i wielkości jabłek lub gruszek, żółte, o niesamowitym aromacie, gdy są dojrzałe. Nie da się ich jeść na surowo, ale są świetne do przetworów, i to nie tylko na słodko, ale też jako dodatek do mięs. Od pigwy pochodzi nazwa "marmolada" - pigwa po hiszpańsku to marmelo, marmolady hiszpańskie i portugalskie z pigwy są słynne na całym świecie.

Masz u siebie SKARB, tym bardziej, że masz nietypową w Polsce odmianę, zwykle spotyka się pigwy w kształcie "krzywego" jabłka.
Zielonym do góry!!!
ann33
200p
200p
Posty: 259
Od: 30 mar 2010, o 15:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: granica państwa

Re: DZIWNA ODMIANA GRUSZKI.CO TO JEST?

Post »

Właśnie taką pigwę miałam:) Była przepyszna i aromatyczna. Kolor intensywnie żółty i meszek, który ściągałam przed krojeniem. Pigwa to skarb w ogrodzie.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: DZIWNA ODMIANA GRUSZKI.CO TO JEST?

Post »

Bez przesady z tym skarbem.Pigwa gruszkowata,jest dość popularna, też mam taką. Drzewko
ok 3 m wysokości,ma tendencję do tworzenia odrostów korzeniowych.Owocuje co rok. bardzo
obficie.Robię z niej wino, nalewki,a żona robi sok.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: DZIWNA ODMIANA GRUSZKI.CO TO JEST?

Post »

No to właśnie mówię - skarb :D w znaczeniu, że nadaje się na soki, dżemy, marmolady i nalewki, owocuje dobrze; same zalety, nie o każdym drzewku owocowym można to powiedzieć.
Nie chodziło mi o to, że wartość w pieniądzach jest ogromna (chociaż widząc ceny pigwy z importu zeszłej zimy w Biedronce można to i tak przeliczać :;230 ).

I naprawdę taki akurat idealny kształt gruszki widzę u pigwy pierwszy raz!

A pigwa niestety jest "dość popularna" jedynie wśród tych, co już ją znają, mimo wszystkich swoich zalet i tego, że coraz łatwiej ją kupić. Ja osobiście co roku korzystam z uprzejmości sąsiadki, która ma świetne stare już drzewo z pięknymi owocami, ale ani ona, ani jej rodzina czy znajomi nie zadają sobie trudu nawet zebrania tego owocu! Dla mnie bomba, ale bardzo się im dziwię... Stanowczo pigwa potrzebuje lepszej reklamy...
Zielonym do góry!!!
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: DZIWNA ODMIANA GRUSZKI.CO TO JEST?

Post »

Może nie wiedzą co z nią zrobić.Żona robi sok,przez sokownik. Porąbać na kawałki i oczyścić,to moja
robota.Po odciągnięciu soku,zostaje reszta w postaci mamałygi. Dopiero z tego zrobiłem wino jak
należy.Z całych owoców pigwy, nigdy nie wyklaruje się.
Moja takie idealnego kształtu gruchy nie ma,w każdym razie nie jest jabłkowata.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: DZIWNA ODMIANA GRUSZKI.CO TO JEST?

Post »

"Porąbać", mówisz... to jest to :D Sąsiadka mówi, że co roku znajduje parę owoców nadgryzionych przez niewinne ofiary, które sobie takie jabłuszko z alei podniosły skuszone ślicznym kolorem i zapachem i chaps... oj zaskoczenie musiało być spore, to prawie tak, jakby ugryźć to drzewo w pień! Aż dziwne, że żadnego zęba na trawie nie znalazła :D
Zielonym do góry!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”