Jabłoń - cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Jabłoń - cięcie odmładzające

Post »

Teraz trzeba szczotkę przerzedzić, wycinając większą część silnie rosnących pędów przy samym konarze.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Jabłoń cięcie odmładzające

Post »

Jak ciąć tę jabłoń, aby ją odmłodzić? Nie wiem kiedy poprzednim razem było cokolwiek przy niej robione.

Obrazek

Tu zdjęcie od drugiej strony

Obrazek
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń cięcie odmładzające

Post »

Widoczne są długie i cienkie gałęzie na dolnym piętrze, co może znaczyć że rozwinięte górne zbyt silnie cieniują te dolne. Zacząłbym od skrócenia tych górnych, by dopuścić światło do środka korony, oraz pobudzić wybijanie nowych pędów w całości drzewa. Potem pracochłonna analiza ile z tych nowych pozostawić, oraz które stare zastąpić tymi nowymi. Odnawianie korony to praca na kilka lat.
Generalnie wycinamy najstarsze gałęzie by dać miejsce i słońce tym nowszym gałęziom, oraz wycinamy nadmiar młodych pędów gdy mamy gąszcz.
Pomidek
200p
200p
Posty: 394
Od: 31 sty 2014, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jabłoń cięcie odmładzające

Post »

Te najwyższe wytnij a resztę skróć wedle uznania żeby obniżyć całą koronę co ułatwi jej pielęgnację w przyszłych latach.
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń cięcie odmładzające

Post »

Pomidek pisze:Te najwyższe wytnij a resztę skróć wedle uznania żeby obniżyć całą koronę co ułatwi jej pielęgnację w przyszłych latach.
Dzięki takim szczegółowym opisom wieloletniego procesu odnawiania korony drzewa wielu chętnych by drzewo zachować w końcu je wytnie.
Awatar użytkownika
iCON
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 12 maja 2012, o 20:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Podniesienie korony w 5-letnim ligolu

Post »

Cześć. Chciałbym docelowo podnieść koronę w 5-letnim ligolu. Obecnie stół jest trochę za nisko (ok 50 cm nad ziemią) i trochę przeszkadza np. w koszeniu trawy. Chciałbym, aby zaczynał się gdzieś na wysokości czerwonej kreski na zdjęciu, a pod spodem nie chcę docelowo żadnych gałęzi. Nie zmierzam prowadzić tego drzewa jak w intensywnym sadownictwie bo estetyka drzewa ma dość istotne znaczenie, a nie tylko maksymalizacja plonów. Chciałbym aby korona docelowo była bardziej naturalna, trochę parasolowata, a nie takie klasyczne wrzeciono jak w młodych sadach. Pytanie jak i czy mogę docelowo podnieść stół. Zakładam, że wycięcie całego od razu i zastąpienie go tymi wyższymi gałęziami nie wchodzi w grę, bo jest to zbyt radykalne cięcie dla drzewa. Więc jak, po jednej gałęzi w każdym roku? Pomóżcie proszę, bo szukam już od jakiegoś czasu informacji jak wykonać tę konkretną operację i niestety nie trafiłem na nic przydatnego.

Obrazek
gladkib
200p
200p
Posty: 229
Od: 17 lis 2013, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Podniesienie korony w 5-letnim ligolu

Post »

Tnij i sie nie zastanawiaj póki są młode. Krzywdy drzewu nie zrobisz, ewentualnie będzie sie trzeba pozbyć wilków, które wyrosną poniżej cięcia. Młode drzewo sie tak szybko regeneruje, że nie warto się przesadnie bać.
jagusia111

Re: Jabłoń cięcie

Post »

Tnij te gałęzie na dole bez obaw. Przy tak młodym drzewku nic się nie stanie. Jak nie chcesz korony wrzecionowatej do góry skróć przewodnik i staraj się wyprowadzać gałęzie na boki bardziej na szerokość.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Jabłoń cięcie odmładzające

Post »

szukacz pisze: Dzięki takim szczegółowym opisom wieloletniego procesu odnawiania korony drzewa wielu chętnych by drzewo zachować w końcu je wytnie.
Jest w tym duże ziarno racji. :wink: Unikajcie robienia dużych ran po cięciu konarów szkieletowych. Mocne ich skrócenie powoduje tylko tworzenie wilków. Oczywiście trzeba prześwietlić górę by wpuścić światło w dolne partie, ale róbcie to bez cięcia grubych konarów.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Pszem
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 mar 2019, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Jabłoń cięcie

Post »

Witam
Mam taki problem że po przycięciu jabłoni i posmarowaniu jej maścią ogrodniczą miejsca te zaczęły zmieniać barwę na brązową. Stało się to już na drugi dzień.
Pracę tą wykonywałem około 28 lutego. Przy ładnej pogodzie.
Maść to: BROS Koro derma chroniąca przed patogenami. Data ważności ok. Nie narazana na mróz.
Trochę mnie to martwi.
Czy mam z tym coś robić?
Proszę o pomoc.
Poniżej wstawiam zdjęcia


Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Jabłoń cięcie

Post »

To normalne ciemnienie enzymatyczne soku ksylemowego. Wsiąka on w powłokę i brązowieje. Czy to będzie Koro-Derma czy Funaben to efekt ten sam. Tyle tylko, że Koro-Derma będzie się krócej trzymać, bo tworzy słabszą powłokę.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Pszem
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 mar 2019, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Jabłoń cięcie

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Zawsze stosowałem Funaben i było w porządku.
W tym roku w chwilowo nie mieli go w sklepie.
Na innych jabłonkach użyłem też maści z firmy Target z dodatkiem Topsinu i tak samo się odbarwiło.
Pozdrawiam Przemek
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jabłoń cięcie

Post »

Co do wyrastających wilków z miejsc po cieciu. Ja się ich pozbywam poprzez wyłamanie (a nie cięcie). Robię to w czerwcu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”