Jabłoń - cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
marzenula
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 maja 2008, o 21:28
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Jabłoń - cięcie

Post »

Czymogę jeszcz poucinać dziczki w mioch jabłonich, boję się, że jest juz troche późno.


A czy możesz pisać nieco bardziej uważnie? Zobacz sama jak to się ciężko czyta, a zrozumieć jeszcze trudniej... Dziękuję. Nalewka
Marzenna
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Oczywiście że możesz... dlaczego ma być za późno? Oczywiście poczekaj tylko na całkowite zakończenie kwitnienia
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ja zawsze po kwitnieniu przycinam - uszczykuję dziczki przy jabłoni i gruszy. :lol:
Pozdrawiam Andrzej.
vegasi
100p
100p
Posty: 108
Od: 21 mar 2008, o 01:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódż

Post »

Ciąć drzewa możemy i latem ( cięcie letnie ),stosujemy ten typ cięcia aby owoce nam się lepiej wybarwiły ,a więc na cięcie nigdy nie jest zapóżno : tutaj masz sporo informacji o cięciu np jabłoni http://poradnikogrodniczy.pl/ciecie.php
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Cięcie młodych jabłoni

Post »

Przed 3 laty posadziłam drzewka jabłoni.W zeszłym roku miały trochę owoców i w tym także.
Przyginałam gałęzie do poziomu,ale chyba na skutek tego urosły bardzo długie i drzewo zrobiło się szerokie.Chciałabym,aby zajmowało mniej miejsca,a poza tym pod ciężarem nawet kilku jabłek leżą na ziemi i muszę je podpierać.
Czytałam gdzieś,ze nie należy skracać gałęzi,bo drzewo słabiej owocuje.Czy to prawda i czy mogę je skrócić teraz,bo dopiero kwitną.
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Kajo teraz nie możesz ciąć jabłoni. Cięcie jakie można wykonać podczas wegetacji jabłoni innych drzew owocowych, to cięcie prześwitujące. Przeprowadza się je po to aby promienie słoneczne docierały do większości owocówaby były bardziej wybarwione. Następne cięcie wykonuje sie na wiosnę.
Mogłabyś również wkleić fotkę swojej jabłoni, wtedy mógłbym ci powiedzieć jak ja można później poprowadzić aby było ok.
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Dołączam zdjęcia.Niestety niewiele widać,ponieważ zrobiłam je ze złej strony,a dzisiaj zapomniałam aparatu.
Wobec tego wysyłam jakie mam. Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Halski
200p
200p
Posty: 274
Od: 26 maja 2012, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Puław

Antonówka - formowanie drzewka

Post »

Witam.
Jakieś pięć lat temu zakupiłem jabłoń antonówkę. Do tej pory, dzięki info na forum, udawało mi się jakoś doprowadzić drzewko do takiego wyglądu jak na foto poniżej. Teraz jednak pojawił się mały problem. Otóż boczne gałęzie są bardzo długie i pojawiające się kwiaty są na ich końcach, a ja wolałbym aby przyszłe owoce rosły bliżej pnia.
Da się to w jakiś sposób osiągnąć?

Obrazek
Zapraszam do komentowania: Przydomowy sad
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Antonówka - formowanie drzewka

Post »

Według mnie jedyny sposób żeby owoce rosły również bliżej pnia to czas,na razie przygnij prawie poziomo pędy na samej górze i na początku sierpnia wytnij wszystkie gałązki poniżej 50-60 cm(Mierząc od ziemi).
Antonówka to odmiana która późno wchodzi w owocowanie,to że w tym roku ma trochę kwiatów nie znaczy że zawiąże jakieś owoce.
Awatar użytkownika
Halski
200p
200p
Posty: 274
Od: 26 maja 2012, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Puław

Re: Antonówka - formowanie drzewka

Post »

Jeśli chodzi o owocowanie to szarlotka była już w tamtym roku ;:138 jednak sporo młodsza papierówka i grafsztynek obsypane są kwiatami już od samego pnia a antonówka tylko na końcach gałęzi, więc pomyślałem sobie, że może by ją w jakiś sposób zmusić do zawiązywania owoców bliżej "siebie"
Zapraszam do komentowania: Przydomowy sad
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Antonówka - formowanie drzewka

Post »

A ja bym dał jej czas. Jest fajnie uformowana i szkoda ją psuć dla szybszego efektu. :wink: Niedługo sama wytworzy tam w środku korony krótkopędy, na których będzie kwitnąć.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Halski
200p
200p
Posty: 274
Od: 26 maja 2012, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Puław

Re: Antonówka - formowanie drzewka

Post »

Mnie tam akurat się nigdzie nie spieszy. Jak się rozrośnie za bardzo na boki, to się jej "zrobi" miejsce. Na razie muszę walczyć z jakąś rogacizną bo mi już dwie zeszłoroczne czereśnie okorowały, choć sad jest w środku wsi. ;:202
Zapraszam do komentowania: Przydomowy sad
re_ne
50p
50p
Posty: 63
Od: 2 lip 2014, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Jabłoń - cięcie odmładzające

Post »

Jak mogę pomóc moim jabłonkom żeby "odżyły"? Drzewa są stare zaniedbane, nie przycinane, nie pryskane. Mają niewiele małych lichych liści i malutkie owoce które w dodatku już spadają mając ok 1,5-2 cm średnicy. Nie wiem czy ona jest chora czy po prostu zaniedbana i trzeba tylko przyciąć odpowiednio czy może nawozić ją czymś żeby jej lepiej było?

Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”