Jabłoń - cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Jabłoń - cięcie

Post »

Pelasia co to za odmiana, na czym szczepiona i prosił bym o zdjęcie.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Jabłoń - cięcie

Post »

Uwaga - jabłonie tnie się różnie, zależy bowiem jak owocują. Nie ma zasady że "trzeba obciąć przyrosty".
A prosto z mosta: jak ktoś tnie i tnie a efektu nie ma, to może niech przestanie ciąć i da biedactwu żyć? Drzewo odrośnie, pozbiera się po torturach, siły i zdrowie odzyska - a potem, jak już zaowocuje, to można uporządkować nadmiar gałęzi, usuwając zawadzające czy nadmiarowe; ale całe nieprawidłowe gałęzie kilkuletnie, czy nawet konary zbyt liczne, a nie młode pędy.

I są np. odmiany owocujące na nowych pędach - niezbyt częste - które kwitną na szczycie przyrostu czy na prątkach. Na nich oczywiście skracając czy usuwając pędy młode pozbawimy się owocu.

W dzisiejszej produkcji najczęstsze są odmiany owocujące "na młodym drewnie" - zakładają krótkopędy kwitnące na młodszych pędach, np. w drugim roku, i z nich owocują przez parę lat. Tu też trzeba zostawiać stale młode przyrosty, część, albo za dwa-trzy lata zostaniemy bez owoców. Na takim drzewie logiczniej jest stosować odnawianie gałęzi: usuwać całe gałęzie w wieku 3-5 lat, jak tam która wymaga, i stale zostawiać część młodych pędów z których powstaną nowe znów gałęzie za lat parę. Pędy te można skracać, jeśli ciasno w intensywnym sadzie - acz obowiązku nie ma.

Z kolei odmiany owocujące "na starym" - częściej te zabytkowe, bo siłą rzeczy plonują później i są większe, sadownikom przemysłowym nie pasują - zakładają krótkopędy owoconośne na kilkuletniej gałęzi. z nich potem rodzą przez wiele lat. Na nich ma sens usuwanie wilków i części pędów 'dobrych' gdy za gęsto, gdyż z kolei zacieniałyby wnętrze korony, gdzie te krótkopędy. Ale i tak pędy młode a lepsze na przyszłość, powiedzmy poziome, słabsze, w dobrym miejscu, należy zostawić na przyszłość, bo nowych krótkopędów gdzieś po latach też będzie potrzeba.

A druga rzecz: jak obetniemy drzewu liczne pędy to będzie wytwarzało nowe tym bardziej. Im bardziej tym bardziej :lol:
Ono musi, potrzebuje tych liści, musi się ratować by nie zginąć marnie... ;:108
To obciążą, wymaga duzo energii. Nie będzie jej trwonić na owoce, skoro pilniejsze ma potrzeby.
Pomyślcie.
Ja prawie nie tnę swych drzew, bo też mam pilniejsze potrzeby. Tylko jeśli koniecznie potrzeba, sanitarka, itd. Bo czy mi kto płąci za robociznę bym jeszcze miał męczyć się, i je? To nie na biznes.
Co oczywiście zmniejsza mi "plon z hektara" bo drzewo zajmie więcej miejsca a rodzi podobnie, czy nie aż tak więcej. Ale jest silniejsze, zdrowsze, a owoc esencjonalniejszy.
Bo, wiecie, te cukry i witaminki drzewo wytwarza w liściach, a im więcej liści przypada na owoc, tym... :wit
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5746
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Jabłoń - cięcie

Post »

To jest to drzewko, ma z 5 lat. Owoce dojrzewają jakoś teraz, może trochę wcześniej.
Kupiłam je na rynku , miało być ?wczesne?
Jabłka duże, czerwone, miąższ biały, soczysty, słodko- kwaśny.

Obrazek

Obrazek

Tam za nią rośnie jeszcze jedno drzewo, tez jabłoń. Ta problematyczna ma ponad 2 m wysokości?.
Rosynant, tak właśnie pomyślałam ,żeby dać spokój jabłonce , niech rośnie , zobaczę co potrafi.
Czepiłam się jej ,bo nie chcę za wysokiego drzewa, ale dam jej szanse. Mam obok starą jabłoń ,trzymam ją bo daje duzo cienia, ale już jest pusta w środku ,więc lata są jej policzone ,to niech ta ją zastąpi :)
Asia
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Jabłoń - cięcie

Post »

Przede wszystkim daj jej owocować, to szaleć nie będzie. Daj fosfo/potas, nie daj żadnego azotu.
A czemuż ona taka podrapana i do płota uwiązana? :wink:
Korona dobra, za parę lat wybierzesz trochę dobrych konarów, usuniesz inne i górę, i będzie OK.

A że obiecałem pokazać tradycyjne niskie formy dla silnych drzew, na antonówkach, voil? - ogródkowe kuzyna:
niska kotłowa (do 2 m)
Obrazek

dwupiętrowa (no, pierwotnie :wink: ) prowadzona jako "prawie-kotłowa", bezpieczniejsza gdyby mroźno
Obrazek

wyższa parasolowa
Obrazek

Oczywiście takie formy wymagają cięcia co roku czy co dwa, na krótkopędy z usuwaniem wilków (jak te) lub odnawiające, czyli usuwanie starszych gałęzi owoconośnych na wymianę - robota jest, za to owoc pokazowy.
A poręcznie i bez drabiny :wit
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Jabłoń - cięcie

Post »

;:oj Rosynant dokładnie w takim stylu chciałbym mieć kiedyś w przyszłości sad, wspaniale wyglądają te jabłonie :D
Na ostatnim za szacownym właścicielem jest Kronselska, czy antonówka?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Jabłoń - cięcie

Post »

Raczej Landsberska, acz głowy nie dam bo sam już nie mam by porównać.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5746
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Jabłoń - cięcie

Post »

Napisane: 20 wrz 2021, o 07:54

:wit Nie jest do płota uwiązana, przepleciony jedt wąż ogrodniczy :lol: odrapana? Może tak wyszło na zdjęciu, pozostałość po malowaniu wapnem.
Teraz podsypać polifoską? Czy jakimś innym nawozem? Mam np. kristalon żółty, pomarańczowy?
Asia


--------------------------------------------
Napisane: 20 wrz 2021, o 09:28

Mam jeszcze trojfosforan monopotasowy. Myślę o nawożeniu dolistnym.
Asia


Połączyłam posty/jagusia111
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Jabłoń - cięcie

Post »

Dolistne to zawracanie głowy i tyle.
Tyle że jak poleje to do gleby też wsiąknie, a mając wielką beczkę za traktorem może wygodniej :lol:
Lecz drzewo nie sałata, długo żyje i gromadzi zapasy na rok czy parę, a gleba też - nie trzeba polewać co miesiąc. Trzeba zaopatrzyć w zasoby.

Liście nie są zdolne do pobierania fosforu czy potasu, minimalnie coś tam może i wsiąknie, ilość bez znaczenia dla żywienia.
Drzewo od tego ma korzenie - względnie ma mieć :wink: - a jak raz bez fosforu mieć ich nie będzie, a bez nie pobierze fosforu, i "paragraf 22".

Wspomniałem, gdyż jak owocu nie ma a zieleniny kupa rośnie, liść 'dorodny' i ciemny, to niedobór fosforu na myśl przychodzi, rzeczywisty lub 'w proporcji'. Pobierany jest korzeniami, aktywnie (a przeszkadza w tym zakwaszenie, jak i azot).

Wszystko jedno który nawóz. Do ziemi wprowadzić, jesienią lepiej bo mało mobilne, muszą wsiąknąć, a wiosną zaraz potrzebne. Tak samo jak z wapnowaniem.
Owoc wymaga fosforu, potasu, a krytyczne bywają wapń, magnez, bor, cynk.
I pH 7! :wit
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5746
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Jabłoń - cięcie

Post »

:wit Bardzo dziękuje za wyczerpującą odpowiedź.
Zrobię jak radzisz :D
Asia
FCAM
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 23 lip 2012, o 14:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Jabłoń - cięcie

Post »

Czy cięcie dopiero co zakupionej jabłoni - dla uformowania korony wg załączonego zdjęcia (zaznaczone czerwonym krzyżykiem gałązki chcę całkowicie usunąć) będzie odpowiednie a może będzie to zbyt drastycznie rozwiązanie? Czy mógłbym liczyć na opinie i ewentualne propozycje?


Obrazek
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1156
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Jabłoń - cięcie

Post »

A jaką formę i na jakiej wysokości chcesz mieć docelowo?
Jaka to odmiana, a właściwe pytanie powinno brzmieć, czy rośnie silnie, czy raczej słabo?
Jaką glebę masz?
Jaką podkładkę masz?

Dobrze by było wiedzieć, co się chce mieć i czym się dysponuje na starcie. :)
FCAM
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 23 lip 2012, o 14:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Jabłoń - cięcie

Post »

1. Forma: Wrzecionowata, wysokość: ok. 3m.
2. Odmiana: Gold Milenium, rośnie średnio silnie.
3. Gleba kl. IV.
4. Podkładka: P14.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1156
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Jabłoń - cięcie

Post »

Skoro wrzeciono, to na pierwsze piętro powinno składać się 4-5 konarów. Mało ich tam masz trochę. Nie dałoby się przygiąć tego lichego ptzewodnika do poziomu, a tego najsilniejszego naprostować? W zasadzie to tu nie ma co ciąć, jeśli wysokość pierwszego piętra Ci odpowiada. Należy skorygować jedynie ułożenie konarów na płasko na tzw. przyszły "stół" (pierwsze piętro). Boczne pędy można skrócić o 1/3. Przewodnika po naprostowaniu bym nie ruszała.

Gold Millenium powiadasz? Niestety, nie zdążyłam doczytać, jak ta odmiana owocuje - czy na krótkopędach, czy na końcach pędów. To ma znaczenie dla przyszłych cięć na owoc.

Gleba - jaka jest jej zasobność i kwasowość? Zwięzłość i przepuszczalność (klasa) mówi nam tylko o szybkości wymywania składników, głębokości przemarzania, czy nagrzewania się. Sprawdź chociaż pH, teraz dasz ewentualnie wapno, a na wiosnę jakiś nawóz wieloskładnikowy. Jak chcesz szybkie efekty, to musisz dać jeść.

P14 - półkarłowa - znaczy się, że planujesz drzewo o wys. ok. 3-3,5m? Na razie niech trochę urośnie, bo na IV klasie szału nie będzie ze wzrostem. Podkarm je.wiosną.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”