Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 2

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5  
Autor Wiadomość
marzenula
 Tytuł: Jabłoń - cięcie
PostNapisane: 20 maja 2008, o 22:48 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Czymogę jeszcz poucinać dziczki w mioch jabłonich, boję się, że jest juz troche późno.

A czy możesz pisać nieco bardziej uważnie? Zobacz sama jak to się ciężko czyta, a zrozumieć jeszcze trudniej... Dziękuję. Nalewka

pomolog
 Tytuł:
PostNapisane: 20 maja 2008, o 23:08 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Oczywiście że możesz... dlaczego ma być za późno? Oczywiście poczekaj tylko na całkowite zakończenie kwitnienia
Pozdrawiam serdecznie :wink:

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Erazm
 Tytuł:
PostNapisane: 21 maja 2008, o 09:33 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Ja zawsze po kwitnieniu przycinam - uszczykuję dziczki przy jabłoni i gruszy. :lol:

vegasi
 Tytuł:
PostNapisane: 21 maja 2008, o 16:57 
100p
100p

więcej niż 1 szt.
Ciąć drzewa możemy i latem ( cięcie letnie ),stosujemy ten typ cięcia aby owoce nam się lepiej wybarwiły ,a więc na cięcie nigdy nie jest zapóżno : tutaj masz sporo informacji o cięciu np jabłoni http://poradnikogrodniczy.pl/ciecie.php

Kaja
 Tytuł: Cięcie młodych jabłoni
PostNapisane: 13 maja 2009, o 21:36 
500p
500p
Przed 3 laty posadziłam drzewka jabłoni.W zeszłym roku miały trochę owoców i w tym także.
Przyginałam gałęzie do poziomu,ale chyba na skutek tego urosły bardzo długie i drzewo zrobiło się szerokie.Chciałabym,aby zajmowało mniej miejsca,a poza tym pod ciężarem nawet kilku jabłek leżą na ziemi i muszę je podpierać.
Czytałam gdzieś,ze nie należy skracać gałęzi,bo drzewo słabiej owocuje.Czy to prawda i czy mogę je skrócić teraz,bo dopiero kwitną.

x_m-i
 Tytuł:
PostNapisane: 13 maja 2009, o 22:12 
---

0 szt.
Kajo teraz nie możesz ciąć jabłoni. Cięcie jakie można wykonać podczas wegetacji jabłoni innych drzew owocowych, to cięcie prześwitujące. Przeprowadza się je po to aby promienie słoneczne docierały do większości owocówaby były bardziej wybarwione. Następne cięcie wykonuje sie na wiosnę.
Mogłabyś również wkleić fotkę swojej jabłoni, wtedy mógłbym ci powiedzieć jak ja można później poprowadzić aby było ok.

Kaja
 Tytuł:
PostNapisane: 17 maja 2009, o 22:04 
500p
500p
Dołączam zdjęcia.Niestety niewiele widać,ponieważ zrobiłam je ze złej strony,a dzisiaj zapomniałam aparatu.
Wobec tego wysyłam jakie mam. Obrazek Obrazek

re_ne
 Tytuł: Jabłoń - cięcie odmładzające
PostNapisane: 3 lip 2014, o 11:45 
50p
50p

więcej niż 1 szt.
Jak mogę pomóc moim jabłonkom żeby "odżyły"? Drzewa są stare zaniedbane, nie przycinane, nie pryskane. Mają niewiele małych lichych liści i malutkie owoce które w dodatku już spadają mając ok 1,5-2 cm średnicy. Nie wiem czy ona jest chora czy po prostu zaniedbana i trzeba tylko przyciąć odpowiednio czy może nawozić ją czymś żeby jej lepiej było?

Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

maryann
 Tytuł: Re: Jabłoń - choroby i szkodniki
PostNapisane: 3 lip 2014, o 12:40 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Pierwsze-od jesieni walka z parchem, na wiosnę prześwietlenie/odmłodzenie. A nawet chyba teraz też by już można- poczytaj, poszukaj.

francikrecz
PostNapisane: 3 lip 2014, o 14:17 
500p
500p

1 szt.
Mogę powtórzyć Twoje słowa: chora z zaniedbania, przyciąć latem wówczas jest mniej - a nawet wcale - wilków i odpowiednio nawieźć. Najlepiej dolistnie.
Swoje drzewa zawsze przycinam latem, później nie muszę walczyć z wilkami. Jeśli się nie spóźnię to drzewa kwitną wcale nie przemiennie.

Pozdrawiam, Francik

ERNRUD
PostNapisane: 4 lip 2014, o 20:22 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Jabłonie może i stare, ale nie tak bardzo jeszcze. Istotnie jednak bardzo wyciągnięte i zacienione. W koronie gęsto i wilgotno, a patogen szaleje. Agrotechnika pewno znacznie utrudniona. Należałoby te drzewa koniecznie obniżyć, a potem prześwietlić.

re_ne
PostNapisane: 4 lip 2014, o 22:10 
50p
50p

więcej niż 1 szt.
ERNRUD napisał(a):
Należałoby te drzewa koniecznie obniżyć, a potem prześwietlić.

Tylko właśnie nie wiem jak się do tego zabrać. Szukałam dużo o przycinaniu drzew i nawet nabyłam literaturę fachową ale wszędzie jest opisane raczej jak prowadzić młode drzewka rok po roku nie spotkałam sie z informacjami jak odmłodzić stare drzewa. Nie wiem po prostu które gałęzie i konary można wyciąć a które lepiej zostawić a nie chciałabym okaleczyć i tak już biednego drzewa. Jakoś będę musiała to zrobić poprzez ręce mojego męża.

francikrecz
PostNapisane: 5 lip 2014, o 07:42 
500p
500p

1 szt.
Re_ne, nie musisz daleko szukać. Literatura fachowa dobra rzecz, ale wystarczy, że wstukasz "letnie cięcie jabłoni" i masz do wyboru oraz uzupełniającą się literaturę. To pomoże Ci zorientować się w problemie i odpowiednio zareagować.

Pozdrawiam, Francik

ERNRUD
PostNapisane: 5 lip 2014, o 11:41 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
viewtopic.php?f=34&t=75184 - redukcja korony, ale nie typowe obniżenie.
viewtopic.php?f=34&t=73746 - cięcie prześwietlające

U Twoich drzew trzeba by przeprowadzić typowe cięcie odmładzające, ale brakuje mi jeszcze tej metodyki. Obiecuję, że kiedyś dodam. :wink:
Polega to wszystko na tym, żeby zastąpić stare gałęzie młodymi, a wysoko zawieszoną koronę obniżyć w razie potrzeby do wysokości ułatwiającej prace pielęgnacyjne. Jeśli chcesz, wrzuć zdjęcia poszczególnych okazów, na których będzie widoczny cały profil drzew. Doradzę, jak ciąć. ;:108

re_ne
PostNapisane: 5 lip 2014, o 21:09 
50p
50p

więcej niż 1 szt.
Dziękuję bardzo za wszystkie porady. Na pewno skorzystam.

ERNRUD napisał(a):
Doradzę, jak ciąć

byłoby super bo nie znam się na tyle żeby wiedzieć w jakich miejscach rosną nowe gałęzie które miejsca zostawić a które wyciąć. Pewnie po jakimś czasie praktyki się naucze ale na razie jestem zielona. Jak tylko będzie odpowiednia pogoda to zrobię zdjęcia i wrzucę. Oczywiście poczytam też wszyskie polecone linki.

re_ne
 Tytuł: Re: Cięcie odmładzające jabłoni
PostNapisane: 9 lip 2014, o 22:41 
50p
50p

więcej niż 1 szt.
Zrobiłam zdjęcia jabłoni. Nie są najlepsze bo mój aparat w weekend uczył się pływać więc musiałam posiłkować się telefonem. Mam nadzieję że mimo to da się coś na nich zobaczyć.

Obrazek Obrazek

Powyżej jest ta licha jabłonka zrobiona z dwóch stron. Natomiast poniżej jest zupełnie inna ale też jej już opadają owoce i są małe i też wymaga pielęgnacji.

Obrazek

ERNRUD
 Tytuł: Re: Cięcie odmładzające jabłoni
PostNapisane: 10 lip 2014, o 12:14 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
W ogóle bardzo tam gęsto i cieniście. Te drzewa miały kiedyś lepsze owoce? Nie wiem, czy na Twoim miejscu nie poświęciłbym któregoś drzewa dla dobra reszty. Po prostu jest tam tak mało słońca między gałęziami, że nie ma szansy na dobry jakościowo plon. Chodzi o to, żeby gałęzie owoconośne u tych drzew były niżej osadzone i luźniej rozmieszczone. Tam potrzeba jest przestrzeń, bo w końcu jabłonki zaczną zasychać.

Jeśli zdecydujesz się wszystkie pozostawić to ja polecam takie obniżenie koron, a potem wycięcie wszystkich gałązek, które się krzyżują i na siebie zachodzą. Niech to nie będzie usunięcie ponad 40% gałęzi, bo potem byłby problem z wilkami. Na przyszły rok oczywiście te wilki, które się pojawią, a pojawią się, trzeba będzie wyciąć w całości/wyrwać. Pod drzewa rzuciłbym obornik, jeśli masz dostęp. Warto poszukać ogłoszeń i popytać ludzi, którzy mają stadniny. Naznaczyłem takie prowizoryczne kreski. Mniej więcej proponuję obniżyć je do takiej wysokości.

Obrazek
Obrazek

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 83 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5  

Strefa czasowa: UTC + 2

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości