Jabłoń - cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1155
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Jabłoń - cięcie

Post »

A jaką formę i na jakiej wysokości chcesz mieć docelowo?
Jaka to odmiana, a właściwe pytanie powinno brzmieć, czy rośnie silnie, czy raczej słabo?
Jaką glebę masz?
Jaką podkładkę masz?

Dobrze by było wiedzieć, co się chce mieć i czym się dysponuje na starcie. :)
FCAM
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 23 lip 2012, o 14:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Jabłoń - cięcie

Post »

1. Forma: Wrzecionowata, wysokość: ok. 3m.
2. Odmiana: Gold Milenium, rośnie średnio silnie.
3. Gleba kl. IV.
4. Podkładka: P14.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1155
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Jabłoń - cięcie

Post »

Skoro wrzeciono, to na pierwsze piętro powinno składać się 4-5 konarów. Mało ich tam masz trochę. Nie dałoby się przygiąć tego lichego ptzewodnika do poziomu, a tego najsilniejszego naprostować? W zasadzie to tu nie ma co ciąć, jeśli wysokość pierwszego piętra Ci odpowiada. Należy skorygować jedynie ułożenie konarów na płasko na tzw. przyszły "stół" (pierwsze piętro). Boczne pędy można skrócić o 1/3. Przewodnika po naprostowaniu bym nie ruszała.

Gold Millenium powiadasz? Niestety, nie zdążyłam doczytać, jak ta odmiana owocuje - czy na krótkopędach, czy na końcach pędów. To ma znaczenie dla przyszłych cięć na owoc.

Gleba - jaka jest jej zasobność i kwasowość? Zwięzłość i przepuszczalność (klasa) mówi nam tylko o szybkości wymywania składników, głębokości przemarzania, czy nagrzewania się. Sprawdź chociaż pH, teraz dasz ewentualnie wapno, a na wiosnę jakiś nawóz wieloskładnikowy. Jak chcesz szybkie efekty, to musisz dać jeść.

P14 - półkarłowa - znaczy się, że planujesz drzewo o wys. ok. 3-3,5m? Na razie niech trochę urośnie, bo na IV klasie szału nie będzie ze wzrostem. Podkarm je.wiosną.
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Jabłoń - cięcie

Post »

Słusznie powiedziane.
Gold milenium wygląda mi na wąsko rosnące z obwisającymi gałązkami. Kłopotu nie robi. I z tego drzewka nic bym nie usuwał, zakładam że gałązki wystarczająco wysoko bo z fotki nie wynika.
Długie gałązki z lewej skrócić o te 1/3 (a najwyżej o pół) by uzyskać symetrię ze słabymi z prawej. Wszystkie są dobrze zrośnięte i już są, po co tracić czas.
Te dwa słabe - na fotce za przewodnikiem - odgiąć, by uzyskać kąt zrostu chociaż 45' z pniem; a przewodnik wyprostować przy kołku i skrócić na 30-50 cm i wyprowadzić drugie piętro; albo jeśli ma być drzewko bardzo smukłe to tylko obciąć wierzchołek.
I zadbać o glebę, a drzewko jak puści liście podlewać gdyby co, bo mało przycięte :wink:

Jakkolwiek zresztą zechcesz formować to ze wszystkich pędów usunąć szczytowe pąki. Pobudzi pędy do wzrostu. Nieuszczknięte gałązki na moich nie rosły. Nie wiem czy to typ tak ma, lecz nie zawadzi.
Oczywiście wszelkie te cięcia wiosną, teraz nie ruszać.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Jabłoń - cięcie

Post »

Kiedy zabrać się za przycinanie jabłonek?

Koło 18 stycznia ma się znów trochę ochłodzić.
Czekać czy już teraz ciąć?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
lgrom
200p
200p
Posty: 349
Od: 18 gru 2016, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: KNS

Re: Jabłoń - cięcie

Post »

Po połowie lutego jak minie ryzyko większych przymrozków. W sadach towarowych się tnie, jak się nie wyrobią .
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Jabłoń - cięcie

Post »

jokaer ja już swoje ogoliłem, zostawiłem tylko koksę, jonathana i młode drzewka.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Jabłoń - cięcie

Post »

Jolu, tak jak kolega pisał powyżej w sadach towarowych (gdzie są hektary do obrobienia) zaczynają cięcie pod koniec stycznia (jeden z kolegów tam przez wiele lat pracował stąd to info). Ale w małych ogrodach, gdzie cięcie da się zrobić w 1-2 dni to najlepiej (moim zdaniem) zacząć na przedwiośniu. Ja osobiście tnę na początku marca (no chyba ,że luty dowali plus kilkanaście stopni to wtedy wcześniej). Przy czym cięcia u młodych drzewek (1-3 letnie) zabezpieczam od razu Funabenem (można też emulsją) więc temperaturę muszę mieć powyżej zera by maść nie skaszała. :)
jagusia111

Re: Jabłoń - cięcie

Post »

W sadach towarowych obecnie tnie się praktycznie od początku grudnia, byle tylko liście jako tako spadły, a kończy nawet w kwitnienie. Taka rzeczywistość niedoborów siły roboczej. W uprawie amatorskiej najlepiej zrobić to jak najpóźniej, przed samym ruszeniem wegetacji. Raz, że minimalizuje się ryzyko uszkodzeń mrozowych, a dwa, że późne cięcie nieco wyhamowuje bicie w pędy.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Jabłoń - cięcie

Post »

Dzięki wszystkim, wobec tego czekam :D
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Jabłoń - cięcie

Post »

Proszę o poradę. Mam jakąś czeską kolumnową jabłoń podarowaną przez znajomych, którzy nie mają zacięcia ogrodniczego. Mam pytanie, czy mogę przyciąć jabłoń, gruby, pionowy pęd, tuż nad pąkami w celu uzyskania odgałęzień? Nie mam doświadczenia w drzewach kolumnowych.

ObrazekObrazek
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Jabłoń - cięcie

Post »

Dolnoslonzok można prosić o całość drzewa na zdjęciu? Wiesz może jaka to odmiana i na jakiej podkładce? Oczywiście przewodnik skraca się w celu uzyskania rozgałęzień, natomiast na tych krótkopędach prawdopodobnie będzie chciała kwitnąć.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Jabłoń - cięcie

Post »

KamilK02, to już jutro postaram się po południu wgrać zdjęcie. Odmiany nie znam niestety, a znajomi też nie wiedzieli, co to, poza tym, że czeska. Rozumiem, że mogę zatem przyciąć ją jak każde inne drzewo z przewodnikiem?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”