Jabłoń - cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
p_kacper
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 lut 2017, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zaniedbana jabłoń - przycięcie

Post »

Witam,
posiadam na działce jabłoń, która wymaga przycięcia:

http://www.fotosik.pl/zdjecie/f6ba7312ab4f69e1
Obrazek

http://www.fotosik.pl/zdjecie/180e3c075e0c66e2
Obrazek

Jestem początkujący w tym temacie. Próbowałem poszukać w internecie, jak wykonać cięcia, jednak nie znalazłem przypadku podobnego do mojego. Poza tym nie chciałbym popełnić jakiegoś kardynalnego błędu, dlatego postanowiłem poprosić o pomoc na dedykowanym forum.

Bardzo proszę o przedstawienie zasad, jakimi powinienem się kierować w tym przypadku.
Gdyby ktoś jeszcze naniósł na przedstawionych zdjęciach linie cięć, to byłbym wniebowzięty :)

Dodam jeszcze, że główne cele dla mnie to:
- zwiększenie wielkości owoców kosztem ilości (obecnie drzewo rodzi mnóstwo jabłek, ale małych),
- zwiększenie dostępności do owoców,
- estetyka.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!
Przemek
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Jabłoń - cięcie odmładzające

Post »

I chcesz zrobić cięcie odmładzające. Pokazałem jak to zrobić. Jest straszny gąszcz i trzeba zdjąć dużo gałęzi, ale tutaj w żadnym wypadku nie więcej niż 70%. Cięcia wykonaj na obrączkę. Rany zabezpiecz funabenem. W przyszłym roku pojawi się masa wilków. Za rok na wiosnę lub w sierpniu 2018 trzeba będzie wykonać cięcie prześwietlające.

Obrazek
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
edek86
100p
100p
Posty: 102
Od: 26 cze 2015, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Jabłoń - cięcie odmładzające

Post »

ERNRUD, ja mam właśnie taki problem, że 3 lata temu zrobiłem cięcie odmładzające na trzech jabłonkach.
Od tej pory drzewa kiepsko owocują a co roku jest masa wilków, które wiosną znowu wycinam. Jak dalej postępować z tymi drzewami aby nie było tyle wilków?
jagusia111

Re: Jabłoń - cięcie odmładzające

Post »

Coś za coś. Mocne cięcie powoduje większą ilość wilków jak również mniejszą ilość owoców, ale lepszej jakości. Jak chcesz mieć więcej owoców możesz nie ciąć tak mocno i trochę zagęścić koronę.
Marcin_B
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 25 mar 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wlkp
Kontakt:

Re: Jabłoń - cięcie odmładzające

Post »

:wit Właśnie parę dni temu wyciąłem wszystkie wilki ze swoich jabłonek, ale nie ciełem aż do głównej gałęzi. Zostawiłem około 5-10 cm z wilka. Robiłem to trochę po omacku ponieważ mam małe doświadczenie.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Jabłoń - cięcie odmładzające

Post »

edek86 pisze:ERNRUD, ja mam właśnie taki problem, że 3 lata temu zrobiłem cięcie odmładzające na trzech jabłonkach.
Od tej pory drzewa kiepsko owocują a co roku jest masa wilków, które wiosną znowu wycinam. Jak dalej postępować z tymi drzewami aby nie było tyle wilków?
Nie wycinać wszystkich wilków, tylko najsilniejsze i krzyżujące się.
Marcin_B pisze::wit Właśnie parę dni temu wyciąłem wszystkie wilki ze swoich jabłonek, ale nie ciełem aż do głównej gałęzi. Zostawiłem około 5-10 cm z wilka. Robiłem to trochę po omacku ponieważ mam małe doświadczenie.
To źle robiłeś. Będziesz miał szczotkę. :) Lepiej wyciąć mniej wilków, ale w całości.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Jabłoń - cięcie odmładzające

Post »

No dobrze ciągnąc temat, jak już ktoś sobie "szczotkę" wykształtuje to co dalej całą wyciąć przy konarze?
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
jagusia111

Re: Jabłoń - cięcie odmładzające

Post »

Szczotkę trzeba będzie wycinać i tu wyjścia nie ma. Mocne cięcie będzie ją powodować. Można jedynie później ograniczać cięcie dolnych pięter wtedy drzewo mniej reaguje w górnej części. Z czasem powinno dojść do jako takiej równowagi.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Jabłoń - cięcie odmładzające

Post »

Teraz trzeba szczotkę przerzedzić, wycinając większą część silnie rosnących pędów przy samym konarze.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Jabłoń cięcie odmładzające

Post »

Jak ciąć tę jabłoń, aby ją odmłodzić? Nie wiem kiedy poprzednim razem było cokolwiek przy niej robione.

Obrazek

Tu zdjęcie od drugiej strony

Obrazek
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń cięcie odmładzające

Post »

Widoczne są długie i cienkie gałęzie na dolnym piętrze, co może znaczyć że rozwinięte górne zbyt silnie cieniują te dolne. Zacząłbym od skrócenia tych górnych, by dopuścić światło do środka korony, oraz pobudzić wybijanie nowych pędów w całości drzewa. Potem pracochłonna analiza ile z tych nowych pozostawić, oraz które stare zastąpić tymi nowymi. Odnawianie korony to praca na kilka lat.
Generalnie wycinamy najstarsze gałęzie by dać miejsce i słońce tym nowszym gałęziom, oraz wycinamy nadmiar młodych pędów gdy mamy gąszcz.
Pomidek
200p
200p
Posty: 394
Od: 31 sty 2014, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jabłoń cięcie odmładzające

Post »

Te najwyższe wytnij a resztę skróć wedle uznania żeby obniżyć całą koronę co ułatwi jej pielęgnację w przyszłych latach.
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń cięcie odmładzające

Post »

Pomidek pisze:Te najwyższe wytnij a resztę skróć wedle uznania żeby obniżyć całą koronę co ułatwi jej pielęgnację w przyszłych latach.
Dzięki takim szczegółowym opisom wieloletniego procesu odnawiania korony drzewa wielu chętnych by drzewo zachować w końcu je wytnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”