Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 24, 25, 26, 27, 28
Autor Wiadomość
Dolnoslonzok
 Tytuł: Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka
PostNapisane: 9 paź 2017, o 06:31 
500p
500p
Skąd: Kościerzyce/Oldrzyszowice, pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

1 szt.
Zrezygnowałem z weekendowych pomiarów ze względu na Ksawerego i deszcze. Wczoraj po południu nawet się rozpogodziło, a dzisiaj ma być - o dziwo słonecznie. Na większe rozpogodzenia musimy jednak poczekać do czwartku, dlatego na krzewach wiszą jeszcze grona Rieslinga, Białego Burgunda i Silvanera, czekając na słońce.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Dolnoslonzok
PostNapisane: 16 paź 2017, o 12:18 
500p
500p
Skąd: Kościerzyce/Oldrzyszowice, pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

1 szt.
Od czwartku nie pada, a od soboty jest słońce i ciepło ( wczoraj prawie 23 st. C ), zatem wczoraj po południu sprawdziłem cukier w Rieslingu. Wynik to nieco ponad 21 Brix ( tyle osiągnął rok temu 25 września, zanim padł ofiarą szpaków ). Wobec tego potrzymam owoce na krzewach do czwartku lub piątku, do kiedy ma być nadal ciepło i słonecznie ( występują różnice w prognozach zapowiadających opady ), a następnie zerwę prawie wszystkie grona i będę mierzyć kwasy.
Riesling
ObrazekObrazek
Obrazek

Dolnoslonzok
PostNapisane: 23 paź 2017, o 07:03 
500p
500p

1 szt.
Wyniki z sobotnich wieczornych pomiarów ( od niedzielnego poranka pada deszcz z przerwami ) :
Silvaner - podniósł cukier do 18 Brix ( przypomnę, że na początku miesiąca miał 20 Brix, po deszczach spadł do 17 ). Potwierdza się zatem przyczyna słabych wyników - wrześniowe deszcze i szpeciele pozbawiające krzewy liści.
Riesling - 19,5 -20 Brix - spadł z nieco ponad 21 Brix mierzonych 15 października. Owoce słodkie, pestki wybarwione i chrupkie, a jednak spadek.
Biały Burgund - 23,2 Brix ( grona z paru krzewów ). Potwierdza swoją przydatność w mojej lokalizacji nawet w tak niekorzystnym sezonie.
Wiszą jeszcze grona na Rieslingu z 2013 r. Kwasów nie mierzyłem, zostawiłem pół buteleczki środka do miareczkowania na tę właśnie resztkę Rieslinga.
Riesling i Biały Burgund rosną obok siebie na glinie ( pod nią, na gł. ca. 40-50 cm piasek ). Gleba miała 5,6 Ph wg badań z zeszłego roku, jednak dwukrotnie wzbogacałem glebę popiołem ( podobnie jak rosnące w pobliżu krzewy w uprawie historycznej, z tą różnicą, że tu popiół sypałem już od jesieni ubiegłego roku, a krzewy również przesadzane wiosną miały ponad dwumetrowe przyrosty ). Wkrótce zrobię ponowne badania gleby, by zorientować się w jej parametrach i przygotować ją na nowy sezon i pod kolejne krzewy z Kościerzyc.
PS
A stada szpaków stołują się nadal na sąsiednich polach. Przechytrzyłem je w tym roku, ale zostawiłem im aronię na krzewach.

Dolnoslonzok
PostNapisane: 24 paź 2017, o 05:55 
500p
500p

1 szt.
Riesling 2013 zjedzony przez szpaki. Zatem koniec winobrania. :)

Dolnoslonzok
PostNapisane: 1 lis 2017, o 03:15 
500p
500p

1 szt.
Przepraszam, celem uzupełnienia. Tydzień temu zmierzyłem kwasy w Rieslingu, zatem mogę podać jego pełne parametry na ostatni tydzień października. I tak cukier to 19,5-20 Brix, a kwasy 9,5-10 g/l. Szkoda, że nie zmierzyłem kwasów nieco wcześniej, gdy Riesling miał cukry na poziomie 21 Brix.

kt70
PostNapisane: 20 lis 2017, o 23:43 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
W minioną sobotę, 18 listopada miało miejsce spotkanie winogrodników i winiarzy w Wygiełzowie k. Alwerni, na południowo-zachodnim krańcu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Uczestnicy zlotu zwiedzili skansen i niewielką winniczkę, która jest położona na jego terenie oraz ruiny zamku Lipowiec. Pogoda była znakomita. Po zwiedzeniu zamku odbyła się biesiada winiarska na poddaszu karczmy "Zagroda" na terenie skansenu. Uczestnicy w trakcie degustacji ocenili 19 różnych polskich win. W spotkaniu wzięły udział 22 osoby.
W imieniu uczestników zlotu pragnę serdecznie podziękować dyrektorowi Muzeum-Nadwiślański Park Etnograficzny i Zamek Lipowiec panu doktorowi Markowi Grabskiemu za udostępnienie sali na biesiadę winiarską oraz bezpłatny wstęp jego uczestników na teren zamku i skansenu.

Dolnoslonzok
PostNapisane: 21 lis 2017, o 03:57 
500p
500p

1 szt.
Grzegorzu, jeżeli masz, proszę podaj nam kilka zdjęć. Jakie wina były degustowane i skąd pochodziły ? Pozdrawiam.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 385 ]  Idź do strony nr...        1 ... 24, 25, 26, 27, 28

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: berkley, KamilK02, rafcio18 i 29 gości