Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka - część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Jolu, korzystaj z tych wiadomości i dziel się nimi. :) Jak wiesz, mam same vinifery i właśnie ten program wdrażam, aby zapobiec infekcjom. W roku 2017 na czarną plamistość (zgniliznę) cierpiał u mnie jeden z krzewów Tauberschwraz. Oprysk 0,5% siarką we wrześniu, a później roztworem sody 0,6% zapobiegł chorobie, krzew przeżył i owocował w kolejnym sezonie. Rośnie do dzisiaj bez żadnych objawów.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

U mnie czarna zgnilizna czepiła się Bianci. Trochę to trwało nim ją zdiagnozowałam,
tzn. dr Mazurek zdiagnozował na 100%. Ona nie jest łatwa do wytępienia.
Co gorsza odkryłam źródło tej choroby. Tak przynajmniej podejrzewam.

Otóż poniżej mnie jest opuszczony dom z resztkami ogrodu, a dzieli mnie tylko może niecałe 100 m
i rozrasta się tam zdziczałe kompletnie Ontario. Totalnie opanowane przez czarną zgniliznę.
Nie sposób go właściwie usunąć, bo mam pozwolenie, ale trzeba by całej brygady.
Pnie się po wszelkich okolicznych mu drzewach, jabłoniach, potężnej czereśni.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

O, no to jest rzeczywiście problem i masz stałe źródło infekcji. Pamiętam mój strach o nie tylko ten krzew, ale i sąsiednie krzewy, a nawet uprawę. Może zimą będzie Ci łatwiej zwalczyć tego potwora.
Wczoraj, po deszczu trwającym do godzin południowych, wyciągnąłem glebogryzarkę, by uporać się z chwastami w uprawie przerobowej na południe od domu. Sadzonki powoli zaczynają żyć, trzy tygodnie po posadzeniu. Sto sztuk Chasselas rośnie tu w rozstawie 1,6 m x 1,6 m. Docelowa forma to gobelet.
Jeżeli się uda, za rok, dwa, obok posadę 100 szt. Pinot Blanc, a następne plany za parę lat to po 50 szt. Tauberschwarz i Saint Laurent.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Jeden z moich najstarszych Rieslingów - rocznik 2010. Dwa kolejne w uprawie historycznej są z roku 2013, a następne 10 szt. z roku 2014. Dadzą w tym roku nastaw jako cuvee z Elblingiem. Zdjęcie obok to Chardonnay. W uprawie historycznej mam trzy krzewy z lat 2010-2013. Bardzo dobrze radzi sobie w mojej lokalizacji. W winnicy Katarzyna pod Wrocławiem winiarze dosadzili kilkadziesiąt jej sztuk. Widać lubi ta stara odmiana nasze nadodrzańskie tereny. Moje plany na przyszłość to dosadzić 100 szt. Chardonnay w uprawie przerobowej.

ObrazekObrazek
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Masz dobrą i zasobną ziemię, na jakich podkładkach rosną te Ryslingi ?
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Najstarszy z roku 2010 jest na SO4. Pozostałe dwa w szpalerze to jego dzieci własnokorzeniowe. 10 kolejnych z 2014 są również na SO4. W tej części ogrodu mam gliniastą i piaszczysto-gliniastą madę, pod którą jest piach rzeczny na gł. ca. 80 cm. Do 2017 r. krzewy rosły w Kościerzycach, gdzie była gliniasta mada rzeczna na głębokość przynajmniej 1,5m.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1406
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Jakie nawozy stosujesz w uprawie? Pytam pod kątem kilku krzewów na działce, gotowe mineralne znacząco różnią się składem, np. jedne zawierają sporo tlenków siarki, inne są zupełnie bez, na co zwracać uwagę przy wyborze "gotowca"?
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Szczerze mówiąc to dopiero jesienią zamierzam pierwszy raz rozrzucić obornik między krzewami. Część historyczna rośnie na żyznej, gliniastej lub gliniasto-piaszczystej madzie rzeczne. Jedynie sypię popiół drzewny. Natomiast na piachu, gdzie mam zaczątek uprawy przerobowej sypałem kredę granulowaną magnezową. Jesienią chciałbym również rozrzucić obornik. Ale przede wszystkim muszę sprawdzić parametry gleby obydwu upraw.
Zanim Ci odpowiem, zapytam. :) Zaznaczam, że nie jestem tu fachowcem w dziedzinie nawozów. Jaką masz glebę?
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1406
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Gliniastą, lekko zasadową, dosyć wysoki poziom wód gruntowych. Też zimą rozsypałem po działce (z pominięciem kwasolubnych roślin) popiół z kominka.
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Gdybyś zrobił badania gleby, miałbyś pełen wgląd w jej potrzeby. Na Twoją glebę ciężką zastosowałbym nawóz wapniowy tlenkowy, a w sytuacji braku magnezu, to wapno magnezowe. Możesz bawić się w ekologię podawać dolistnie i podlewać gnojówką z pokrzywy, skrzypu i żywokostu. Możesz też zastosować gotowy obornik bydlęcy. Wszystko zależy od tego, jakie masz pH gleby i jaki skład mikroelementów.
Moja gliniasta i gliniasto-piaszczysta gleba jest bogata w azot. Ogławiam krzewy od czerwca do sierpnia trzy, cztery razy. Tej jesieni zrobię badania po paru latach i będę odpowiednio nawoził. Stosuję ekologiczne nawozy.
Jak wysoko masz wody gruntowe?
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Zimna Zofia. O godz. 3 nad ranem temperatura wyniosła +5 st.C. O godz. 5, w okolicach najchłodniejszego momentu poranka, czyli gdy wschodzi Słońce, +3 st.C, a pola i uprawa osnute mgłą. Koniec straszenia przymrozkiem. Teraz czas na walkę z patogenami.
P.S.
W naszej lokalizacji potwierdziła się wieloletnia reguła, że majowe przymrozki na Ziemi Brzeskiej nie schodzą niżej niż do -1 st.C przy gruncie. Tego roku, jak i w ostatnich latach, gdy się zdarzały był to właśnie niespełna -1 st.C (noc z 12/13 maja br.). Strachu i tak potrafi napędzić.
Zdjęcia w kolejności: Chasselas, Pinot Blanc, Portugieser Bleu i Saint Laurent.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dawno nie pisałem o moich starych odmianach, a raczej kultywarach. Sztandarowa odmiana naszej części Nadodrza, czyli Ziemi Brzeskiej to klony Chasselas, które mamy w spadku po niemieckich mieszkańcach regionu między Wrocławiem a Opolem. Tu, na mojej Ziemi Brzeskiej, jest jeszcze po parę przedwojennych krzewów w każdej wsi. Moje krzewy w ilości kilkunastu, a dokładnie 15 sztuk pochodzą z Kościerzyc, Pisarzowic, czy Janowa, a nawet z podsudeckiego Otmuchowa (o tych ostatnich pisałem dużo w ubiegłym roku). W uprawie, jak wiecie, mam 120 Chasselas z paszportami z niemieckiej szkółki. Kształt i miedziany kolor koronki, wygląd liści i pokrój oraz barwa gron, a także termin dojrzewania pozwalają w 90 procentach uznać brzeskie kultywary za klony Chasselas. Te brakujące 10 procent do pewności dadzą badania genetyczne.
Zdjęcia z wczoraj:

Lokalne klony Chasselas
ObrazekObrazekObrazek

Chasselas z paszportami
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Chasselas z kwietniowych nasadzeń w uprawie przerobowej na piachu:

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”