Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka - część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Michale czy Cabernet sawignion lub Merlet mógłby rosnąć i owocować w dużej donicy i w przypadku jesiennych przymrozków być chowany do np. szklarni aby doszedł?
Może wystarczyłoby 10 krzewów ? Aby zrobić dobre wina ?
Może ktoś eksperymentował z donicami ?
per aspera ad astra
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 793
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Poszukaj w googlach "africus rex". kiedyś była strona ale w między czasie chyba zniknęła. Zostało trochę zdjęć.
Pozdrawiam,

J
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dzięki
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona cz. 4

Post »

kt70 pisze: Naprawdę piękny okaz jest przy tym opuszczonym domu w Pępicach. Krzew pięknie rozrósł się na ścianie. Przypuszczam, że jest dość plenny, bo gron na nim było sporo. Masz już Michale jakieś sadzonki w kolekcji wyprowadzone z łozy tego właśnie okazu?

Grzegorzu, przepraszam, dopiero dziś wszedłem na swój wątek. Posiadam trzy dwuletnie krzewy "blauera" z Pępic, jak również trzy krzewy ( jeden trzyletni i dwa dwuletnie ) nieco innego "blauera" z Lipek. Mam nadzieję na ich owocowanie w tym roku. W obydwu lokalizacjach, mimo braku opieki, rosną mocno i owocują każdego roku. Ciekaw jestem , czy ukorzenią się kolejne "blauery" z Obórek i Żłobizny, a także jak poradzi sobie mały krzew 'blauera" z Myśliborzyc. W przyszłym tygodniu podjadę do pobliskich Nowych Kolni, gdzie jest kolejna odmiana tego typu o liściach zbliżonych do winorośli z Obórek. Grzegorzu, jak wiesz, mam nadzieję, że województwo opolskie zacznie wytwarzać produkt regionalny, czyli wino z winorośli "Weiss Gutedel", znane jako "Chrupka Złota", którego Śląsk Opolski, jak i cały Śląsk, jest Heimatem. Ta szlachetna odmiana zasługuje na swoje miejsce w polskim świecie winiarskim i myślę, że byłoby to miłe zaskoczenie. Co do smaku wina z "Gutedela", nie jestem specjalistą. Piłem wytrawne wino z tej winorośli, które było podobne smakowo do wytrawnego "Silvanera" lub wytrawnego "Rieslinga". Wiosną otrzymam kolejną butelkę, to postaram bardziej zagłębić się w walory i aromaty.
Jurku, nie śmiem odpowiedzieć na Twoje pytanie, ponieważ nie dysponuję takim doświadczeniem ani wiadomościami. Mój najstarszy "Merlot" i "Cabernet Sauvignon" kończą w tym roku pięć lat ( jednak były przesadzane z Brzegu do Kościerzyc jako dwulatki, zatem teraz mają lat cztery ). "Merlot" w zeszłym roku miał kontrolne grono, które padło ofiarą chorób. W tym roku myślę, że zaowocują obydwa krzewy, podobnie jak po dwa dwulatki pochodzące od nich. Dziś przyciąłem najstarszy krzew "Merlot" ( krzewy, które ciałem od zeszłego tygodnia - płaczą ) Łozy, które ciąłem miały ca 1,7 m ( latem były uszczykiwane) i w przekroju grubość 1 cm , a w środku zieloną tkankę. Ta zima, z temp. minimalną -10 st. C jednej nocy, nie zaszkodziła szlachetnemu "Kosowi" z Francji.
Obrazek Obrazek Obrazek

Tu, przycięte dziś "na głowę", roczne, własnokorzeniowe krzewy "Elblinga" ( mama rośnie obok ) :
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Wczoraj przyciąłem "Riesling'a" z 2010 r. i podaję lepsze ujecie "Merlot" ( również pięciolatek ) :
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Mój Cabernet Sauvignon ( 2010 r. ), który kupiłem w winnicy "Jaworek" . Po latach wyprowadziłem go w formę zbliżoną do "głowy" wg Jules'a Guyot, którą stosowano w płn. wsch. Francji w XIX w. Grzegorzu, mile widziane są Twoje krytyczne uwagi. Mam nadzieje, że w tym roku będzie pełne owocowanie, a na sąsiednich dwóch, własnokorzeniowych, dwuletnich krzewach doczekam się chociaż kontrolnych gron. W tle dwa, dwuletnie krzewy Merlot ( własnokorzeniowe, niska "głowa" ).
Obrazek
Obrazek

Wczoraj, podczas kopania ogrodu, było bardzo przyjemnie. Irysy i tulipany kwitną na całego. Ziemia jest ciepła, ale bardzo sucha.
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Moim zdaniem ta forma nie pasuje do tych odmian.Są to klasyczne vinifery a więc gatunek podatny na choroby.Przy"głowie"która niesie z sobą znaczne zagęszczenie latorośli będzie to dawać dodatkowy impuls do rozwoju chorób grzybowych.Poza tym są to odmiany które w Polsce nie mają szans dojrzeć.Rozumiem że uprawiasz je tylko dla własnego widzimisię a nie dla jakiegoś większego pożytku.
Zbyszek T
200p
200p
Posty: 350
Od: 22 wrz 2011, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dolnoslonzok pisze: Irysy i tulipany kwitną na całego.
??? A we Wrocławiu dopiero Przebiśniegi i Krokusy kwitną...
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Zbyszku, rozejrzyj się lepiej. Wrocław i Opole leżą w samym centrum Niziny Śląskiej, w jej najcieplejszym miejscu zwanym w klimatologii "opolsko-wrocławskim obszarem ciepła". Nie może być aż takiej różnicy. Co do krokusów, to 8 marca w winnicy w Paczkowe już było tak : https://www.facebook.com/pages/Hople-Pa ... 9536514193 .
andrew54, w ubiegłym roku owocował Merlot, jednak choroby poraziły jagody. Oczywiście, że Merlot czy Cabernet Sauvignon to nie są moje wzorcowe winorośle, jednak uprawiam je, mając nadzieję choć sprawdzić przydatność w mojej lokalizacji, ale nie wiążę z nimi wielkiej przygody winiarskiej. Co innego Weissburgunder, Elbling, Riesling czy Silvaner oraz Gutedel, które te nadzieje mają podtrzymać i uzasadnić.
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dolnoslonzok pisze:
andrew54, w ubiegłym roku owocował Merlot, jednak choroby poraziły jagody.
Co z tego że owocuje jak owoce nie dojrzewają.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Zgadzam się z Tobą, że presja chorób w przypadku prowadzenia winorośli metodą "na głowę" jest duża i o wiele większa niż w przypadku innych form. O tym zagrożeniu piszę o tym od początku prowadzenia ogrodu winoroślowego i nigdy temu nie przeczyłem. Tu jest istotne, by nauczyć się walczyć z patogenami, chcąc skutecznie prowadzić uprawę w tradycyjny sposób. Niegdyś nie wyobrażałem sobie sposobu cięcia "na głowę " ( różne jej formy), była to dla mnie "czarna magia", a zatem i choroby zdołam pokonać. Owoce Merlot obsypały się właśnie z powodu chorób. Wiem przynajmniej, że te francuskie vinifery przeżywają śląskie zimy ( to już ich piąta ),dlatego cierpliwie czekam na utrzymanie owoców i sprawdzenie, czy dojrzeją. Problemem w mojej lokalizacji nie jest zima, spadki temperatur grożące wyniszczeniem uprawy, a choroby i umiejętność utrzymania liści w zdrowym stanie do okresu późnego dojrzewania. Ta nauka jest jeszcze przede mną.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Wiosenne pozdrowienia z mojego ogrodu winoroślowego. Irysy zostały posadzone jesienią i przyjechały jako prezent z Niemiec ( w tle "blauer" z Pępic i rząd odmiany Gutedel, ale nie uchwyciłem kwitnących żonkili ) :
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Weissburgunder i pozostałe vinifey płaczą, jak również stare"blauery":
Obrazek
Wczoraj motykowałem między krzewami i posiałem jarą koniczynę białą ( w części ogrodu posiałem ozimą koniczynę jesienią ). I czosnek zimowy pięknie rośnie, a kopczyki wokół jednorocznych sadzonek ze szkółek już całkowicie rozgarnąłem :
Obrazek Obrazek Obrazek
I na koniec. Jednoroczny ( własnokorzeniowy ) Cabernet Sauvignon, który powędrował do ogrodu w Kościerzycach, kilka domów dalej, jako prezent dla koleżanki mojej matki ze szkolnych ław.
Obrazek Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”