Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka - część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dzięki Piotrze za " strony" czytałem już je, to na podstawie m/inn. tych i innych zdecydowałem przestawienie się na VV
Dziwne, ale owoce mnie ie uczulają, ani białe wino ( też próbowałem)
Być może w procesie fermentacji zachodzą jakieś reakcje, nie znam się się na tym, to dopiero początki mojego hobby, do tej pory jagody były zjadane na surowo, czasami nadmiar żona zrobiła sok.Po przeczytaniu strony Dolnoślązaka spodobało mi śię to a nóż coś z tego wyjdzie ? Tak wiem że odmiany wymagające i trzeba się postarać ale co tam - idzie ocieplenie, no i święta
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dziękuję , Jurku, za miłe słowa .
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Od soboty dołuję w ogrodzie ( na gł. ca 40 cm ) sztobry otrzymane od Grzegorza ( kt70), własne - odmian, ktore zamierzam rozmnażać wiosną, jak też pozyskane po wsiach mojego regionu ( Chrupki, domniemane Wczesne Lipskie, blauery ). Ostatni weekend, jak i kolejny już zaplanowany, to wyprawy po następny materiał Chrupek.
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dolnoslonzok pisze: Ostatni weekend, jak i kolejny już zaplanowany, to wyprawy po następny materiał Chrupek.
Wpadnij do mnie, dam Ci już gotowe sadzonki Chrupki Złotej :wink: U mnie jest to jedna z najbardziej chorowitych odmian,nikomu jej nie polecam więc sadzonki się ostały.Jako że nie mam zamiaru co chwilę ganiać z opryskiwaczem to prawdopodobnie się z nią rozstanę.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dziękuję. Mam już blisko 20 krzewów dwurocznych i jednorocznych, lecz chcę powiększyć jeszcze kolekcje, by rozdawać znajomym i ratować tę szlachetną odmianą, tak charakterystyczną dla Śląska.
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dolnoslonzok pisze: ... lecz chcę powiększyć jeszcze kolekcje, by rozdawać znajomym i ratować tę szlachetną odmianą...
No cóż,mogę Ci tylko pozazdrościć wyrozumiałych znajomych.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Wczoraj rozpocząłem sezon kopiąc zarośnięty trawą zagon pod nowe nasadzenia w części przerobowej ogrodu. Dosadzę tam zapewne 15 szt. Veltlinera, na co materiał zamierzam pozyskać podczas cięcia w lutym trzech posiadanych krzewów. Dżdżownice są ca 10 cm pod powierzchnią gruntu, zatem jak w zeszłym roku zapowiada to koniec niskich temperatur. Tu dwie z 25 ubiegłorocznych sadzonek Chrupek, pozyskanych po okolicznych wsiach, rosnących w szkółce w szpalerze w części przerobowej: Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Jesienią otrzymałem prezent z Badenii, czyli wino z odmiany "Gutedel", która jest tradycyjną winoroślą regionu Markgraflerland, gdzie uprawia się ją na obszarze ca 1 ha. Starą i częściowo zapomnianą już odmianę doceniają jednak reńscy winiarze. "Gutedel" występuje w Polsce pod nazwą "Chrupka Złota", której Heimat to Śląsk, szczególnie rejon od woj. opolskiego przez dolnośląskie po lubuskie. "Chrupka", czyli "Weiss Gutedel" był wielokrotnie prezentowany przeze mnie na stronach tego wątku. To sztandarowa winorośl Ziemi Brzeskiej po obydwu stronach Odry.

http://www.badische-weine.com/markgraflerland/
http://de.wikipedia.org/wiki/Markgr%C3%A4fler_Wein
PS
W Badenii wino to podawane jest do szparagów, których i u nas krocie na polach. Jeżeli wszystko ułoży się pomyślnie, pierwszy u nas nastaw z tej odmiany pochodzić będzie z pewnego nadodrzańskiego ogrodu winoroślowego położonego w uroczej wsi pod Brzegiem :wink: .
Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

W lutym przytnę ostatecznie moje krzewy Pinot Blanc ( Weissburgunder ). Jeżeli jest ktoś z Was chętny na tę odmianę, proszę o kontakt. Zamierzam dosadzić w tym roku zaledwie jeden krzew w części "historycznej", gdzie rosną już dwa w wieku 2 i 4 lat. W części przerobowej mam 15 , co całkowicie mi wystarcza. Materiału na sztobry wystarczy zatem i dla chętnych winiarzy , jak i dla mnie. Część powędruje również do znajomych.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Mały dopisek. Do oddania są również sztobry Merlot i Cabernet Sauvignon. W kolekcji posiadam po jednym krzewie z roku 2010 i po dwa dwuletnie krzewy tych odmian. Może ktoś chciałby sprawdzić przydatność tych odmian w swojej lokalizacji ?
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona cz. 4

Post »

Moje dwuroczne Cabernet Sauvignon i Merlot ), prowadzone "na głowę", przed cięciem ( krzewy mateczne z 2010 r., pochodzące z dolnośląskiej winnicy "Jaworek" koło Środy Śląskiej, rosną obok w szpalerze, podobnie jak dwa kolejne dwulatki tych odmian . Podaję zdjęcia, bo sztobry wkrótce ruszą w drogę.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dziś naciąłem obiecany materiał na sadzonki z dwuletnich krzewów Merlot i Cabernet Sauvignon :
Obrazek Obrazek

Na parapecie ukorzenione przez Kolegę kt70 Triumf, który podarował mi w grudniu ( uszczykuję, bo rośnie jak szalony ):

Obrazek Obrazek
Wstępnie przyciąłem też starego "blauera" z jednej wsi nad Odrą pod Brzegiem. Prowadzić go będę w formie "głowy", jednak za przykładem p. Guyot ( wyprowadzam w ten sposób po przynajmniej jednym krzewie danej odmiany w części "historycznej" mojej uprawy winorośli ) :

Obrazek Obrazek
kt70
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 23 lut 2015, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: powiat Brzesko

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dolnoslonzok pisze:Jesienią otrzymałem prezent z Badenii, czyli wino z odmiany "Gutedel", która jest tradycyjną winoroślą regionu Markgraflerland, gdzie uprawia się ją na obszarze ca 1 ha. Starą i częściowo zapomnianą już odmianę doceniają jednak reńscy winiarze. "Gutedel" występuje w Polsce pod nazwą "Chrupka Złota", której Heimat to Śląsk, szczególnie rejon od woj. opolskiego przez dolnośląskie po lubuskie. (...)
Michale - jak smakowało to badeńskie wino z owoców 'Gutedela' czyli 'Chrupki Złotej'? Napisz coś o nim, gdyż u nas jest ono rzadko spotykane w handlu. Uważam, że warto podjąć próby zrobienia takiego wina u nas, zwłaszcza na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku, gdzie ta odmiana jest dobrze zadomowiona. Kiedyś nasz kolega z innego forum, mieszkaniec Górnego Śląska - "Veteran5" zrobił już takie eksperymentalne wino z owoców lokalnego klonu 'Chrupki'. Również do lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku produkowano w regionie lubuskim wina gronowe częściowo z moszczu tej odmiany. 'Chrupkę Złotą' (i kilka innych odmian) uprawiano w największej wówczas w Polsce winnicy przy ul. Krośnieńskiej w Zielonej Górze. Owoce z tej winnicy były później przerabiane w państwowej wytwórni win, która produkowała m.in. winka owocowe ale też gronowe tzw. markowe: "Monte Verde", "Laur Lubuski" i "Basztowe".
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”