Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka - część 1

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
Malum
50p
50p
Posty: 54
Od: 3 lut 2017, o 14:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Na pewno zgłoszę się po patyczki Rieslinga, tylko przygotuję mu miejsce. Stosunek sztobrów przerobowych do deserowych to 60/40, nie wszytkie też się ukorzenią. Winogrona przerobowe starałem się wybrać solidnie. Deserowe też chciałem wybrać jak najlepiej ale są też swoistym eksperymentem. Na dniach będę usuwać darń i wzbogacać glebę. Słupki już mam linkę 1mm stalową skręcaną z kilku żyłek już upatrzyłem w pobliskim sklepie, więc będę się brać do roboty. Na szczęście tata patrzy na to przychylnie więc mam pomocnika. Nie rozglądałem się jescze za drutem stalowym, tata twierdzi, że będzie lepszy od linki , jakie jest wasze zdanie?
Pozdrawiam Patryk ^^
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Nie mam doświadczenia, zatem nie chciałbym Cię wprowadzać w błąd, ale za rok sam będę rozpinać druty w szpalerach w części przerobowej. Widzę, ze praca u Ciebie wre , idzie pełna parą. :) Powodzenia zatem. :)
Zaczynam przygodę z winami czerwonymi. Glebogryzarka ciężko przerabiała dzisiaj zbitą glinę, ale mam jeszcze czas do nasadzeń zaplanowanych w tym roku. Za tradycyjne dla naszego regionu uważam Pinot Noir (o nim i innych burgundach wkrótce nieco napiszę), Saint Laurent i Portugieser Bleu. Właśnie w tym miejscu będą rosły własnokorzeniowe krzewy tych odmian, by za trzy lata móc zrobić czerwone wino w większej ilości z jednej, czerwonej odmiany. Może kiedyś posadzę więcej w uprawie przerobowej na piachu? W części historycznej posiadam po trzy krzewy wymienionych wyżej odmian z lat 2011-2017. Na zdjęciu jeden z moich Pinot Noir i Portugieser Bleu.
Obrazek
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Chasselas, Pint Noir i Riesling
ObrazekObrazekObrazek
Już wkrótce Pinot Blanc w ilości 100 szt. i Johanniter w ilości 50 szt. zostaną nasadzone na piachu w uprawie przerobowej, tuż obok rosnących 100 Chasselas (Schoenedel, mówiąc regionalnie).
Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

No i zaczęło się. W kolejności: lokalny, poniemiecki blauer, lokalny Chasselas (Schoenedel, bo poniemiecki), Elbling, Chardonnay i Madeleine Celine.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

We wtorek dotarły sadzonki ze szkółki p. Reinharda Antesa. Pinot Blanc/Weissburgunder (100 szt.), klony 90 Gm i N 81, podkładka 5BB oraz Johanniter (50 szt. ), klon Fr 340, podkładka 5BB. Powiększam uprawę przerobową na piachu, gdzie rośnie już od roku 100 Chasselas (Schoenedel) pochodzące również od p. Antesa. Od jutra czas sadzenia.

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Chociaż zimno i deszczowo, pierwsze koty za płoty. Od wczoraj sadzę Pinot Blanc klon Gm90. Dzisiaj klon N81, a jutro Johanniter.
Obrazek
kamileus
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 17 paź 2017, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Biskupin

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Ostatnio na Youtube wyświetlił mi się film w którym jest pokazane jak robione są takie sadzonki. Od razu mi się skojarzyło z tymi, które masz.


youtu.be/ezQ16HBSHSE
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

A tak, zgadza się. To typowy materiał szkółkarski. Dziękuję ci za film. :) Bardzo przydatny. Sekatory omega do szczepień są dostępne w sprzedaży, a tu widać, że robią maszynowo. Taki sekator to obiekt moich marzeń, podobnie jak podkładki, ale o tym już dwa lata temu rozmawiałem z dr Czaplicką z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wro, która mówiła, że może mi pomóc ws. podkładek.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Sadzenie w uprawie przerobowej na piachu zakończone. A tak przedwczoraj wyglądał własnokorzeniowe Chardonnay (pierwsze zdjęcie), natomiast wczoraj jedenastoletni krzew Chardonnay wyglądał tak:
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Elblingi wchodzą w fazę różowego pąka. Posiadam 25 krzewów tej starej, nadreńskiej odmiany, w tym trzy najstarsze z lat 2011-2013. W tym roku planuję z nich jeden nastaw. Wcześniej dołączyły do próbnego nastawu Gemischtersatz.

ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Ubiegłoroczne nasadzenia Chasselas (Schoenedel) na piachu mają różowe pąki.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Jeden z moich, własnokorzeniowych Saint Laurent. Jeżeli się uda, w maju, czerwcu dosadzam w uprawie historycznej. Mam pięć krzewów. Najstarszy z roku 2013, cztery pozostałe z lat 2016-2017. U braci Czechów odmiana znany jako Svatovavrinecke, popularna przed wojną w I. zielonogórskim okręgu winiarskim oraz na terenach Nowej Marchii (Gorzów Wlkp. i Santok), gdzie wraca do łask.

Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Zdjęcie z czwartku Chasselas Napoleon (Bicane):
Obrazek

Wczoraj przed wieczorem planowałem wykonać oprysk siarką i olejem w połowie fazy wełnistego pąka dla Elblinga i Chasselas (Schoenedel, Gutedel). Aby siarka spełniła swoją rolę, wymagana jest jednak temperatura +15 st. C. Niestety przed wieczorem zrobiło się naprawdę chłodno, gdy temperatura koło godziny 18 spadła do 12 st. C. No cóż, poczekam. Od nocy pada intensywnie.

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”