Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka - część 1

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Joze1802 pisze:Usuwam jutro zbędne pędy. Nieco późno.
Aha ,myślałem że całe sadzonki :)
Pozdrawiam Józef
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

:D Spokojnie. :wink: Szczególnie dotyczy to tegorocznych Rieslingów i Weissburgunderów, które mają kontrolne gronka.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Kontrolne grono na tegorocznym Rieslingu:
Obrazek
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Czy Rezling wytrzymuje mrozy ?
W czym on jet lepszy od np ronda?
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Uprawy w Zakrzowie ( gm. Gogolin, u p. Dramsfelda, który ma hektar Rieslinga, ale też winnica w Paczkowie i Miękini czy Zachowicach, świadczą, że radzi sobie nieźle w śląskich warunkach. Lubi nieco chłodniejsze klimaty niż rejony południowe Europy, a swego czasu winiarze niemieccy proponowali kolegom z zachodniej i płd. zach. Polski zwiększenie areału uprawy Rieslinga. Moje Rieslingi wytrzymują nadodrzańskie zimy ( min. temp. w ciągu ostatnich czterech lat to -22 st.C, również w bezśnieżnych warunkach ), a w tym roku czteroletni krzew zawiązał grona. To jego pierwsze dojrzałe owocowanie, chociaż to raczej trzylatek,ponieważ został przesadzony z Brzegu w zeszłym roku w kwietniu. Na tegorocznych sadzonkach mam po jednym kontrolnym gronie na trzech krzaczkach. Na forum są jednak bardziej doświadczeni śląscy winogrodnicy, którzy wyrabiają z niego wino. Moje jest dopiero w planach.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Tegoroczne Rieslingi :
Obrazek Obrazek
Weissburgunder ( owocują trzy tegoroczne krzewy ):
Obrazek
Elbling z 2011 r., będzie okazja sprawdzić jego przydatność w mojej lokalizacji :
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3bd ... 7a994.html
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Oj - będziesz miał chętnych na sztoberki,
Są piękne krzewy, kontrolne gronko jest całe, nie lepiej i bezpieczniej je zmniejszyć ?
Z jednego wina nie zrobisz, do sprawdzenia wystarczy kilka jagód
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Zapraszam. Będę ciąć pod koniec listopada lub grudnia, ewentualnie jeszcze później ( luty ), zatem mogę wysłać Koledze sztobry. Grona mogą zostacć jeszcze obite przez , nie daj los, gradobicie, lub popękać na deszczu, może coś podjedzą osy. Im więcej, tym lepiej, zatem. :wink:
A ubiegłoroczny Pinot Meunier ( "Młynarz","Młynarka" ) wydał jedno, czteroowocowe grono. :D
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

I mała niespodzianka. Jednoroczny Rulander ( Grauburgunder / Pinot Gris) wydał jedno kontrolne grono, które zauważyłem dopiero w czwartek wyrywając chwast blisko "głowy" :
Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona cz. 4

Post »

U mnie sprawdza się teza ochrony winorośli przed mszycą przy życiu nasadzeń czosnku i cebuli. W części historycznej ogrodu winoroślowego, który otoczony jest taką uprawą ani śladu szkodników. W części przerobowej, pozbawionej ochrony wymienionych warzyw, gdzie rośnie Riesling, Weissburgeunder i Chrupka Złota, zaczęły panoszyć się mszyce. W październiku zatem otoczę i tę część uprawy winorośli czosnkiem zimowym.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Riesling uśmiecha się do Słońca: Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek i nieśmiało Weissburgunder :
Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

A tu Elbling ( dwuletni krzak nasadzony w roku 2012 i pierwsze grono. Zdaje mi się jednak, że po przesadzeniu z Brzegu do Kościerzyc, co zrobiłem wiosną 2013 r. to raczej jest on dopiero jednolatkiem ) :
Obrazek Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”