Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka - część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3705
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Ja mam od połowy lipca zdatne do jedzenia. Są po prostu odmiany bardzo wczesne.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

berthold61 pisze:Wy tu cukry mierzycie i widać że to wyższa szkoła jazdy ale laik który posadził 4 krzaki winogron musi spytać czy ta pora obecna to jest czas dojrzewania winogron ? mam na jednym krzaku ciemne winogrona nazwy nie pamiętam ale on są już kompletnie dojrzałe i powoli zaczną robić się z nich rodzynki , czy to jest normalna pora bo zawsze mi się wydawało że winogron dojrzewa wrzesień/październik ?
Moje odmiany są dojrzałe od pierwszych dni września do połowy października, a nawet nieco później. Zależy od sezonu. W tym roku wegetacją jest mocno przyśpieszona, o miesiąc, co widać choćby po podawanych przeze mnie parametrach moich vinifer. Musisz sprawdzić organoleptycznie, czyli po kolorze pestek i chrupkości między innymi. Czy w Twoich krzewach, gronach nie zagościły się patogeny ?
Niektóre z moich ciemnych odmian.
Tauberschwarz
Obrazek
Rząd Pinot Noir z lewej, rząd Tauberschwarz z prawej:
Obrazek
Portugieser Bleu w centrum, po lewej Pinot Meunier, po prawej Cabernet Sauvignon:
Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

W środę, jak co tydzień, wykonałem kolejne pomiary.
Veltliner - 16,5 Brix,
Silvaner - 19 Brix,
Elbling - 19 Brix,
Riesling 2010 - 13 Brix,
Riesling 2014 - 13 Brix,
lokalny klon Chasselas - 13,5 Brix
Chardonnay - 20 Brix,
Pinot Blanc - 19 Brix.
Pinot Gris -15 Brix,
Oberlin1 (lokalny, domniemany Oberlin Noir) - 23,5 Brix,
Pinot Noir - 16 Brix,
Tauberschwarz - 18 Brix,
St. Laurent - 18,5 Brix.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Zmierzam w kierunku winobrania i pierwszego nastawu z Pinot Blanc, stąd wczoraj wykonałem sprawdzające pomiary. Miały zostać przeprowadzone w środę, jak zwykle, jednak Radio Wrocław zapowiadało wczoraj pogorszenie pogody od dzisiaj. No i od rana mówią, że we Wro już jest przelotny deszcz, a nad nami ciemne chmury i zaraz też zapewne zacznie padać.

Parametry z 13 sierpnia (Badaniu poddałem tym razem jedynie parę odmian, nie sprawdzając poziomu cukru w części odmian, które podałem otatnio):

Pinot Noir - 17,5 Brix
Portugieser Bleu - 17 Brix
Pinot Gris - 16,5 Brix
Pinot Meunier - 15 Brix

Veltliner - 19 Brix
Riesling 2014 - 16 Brix
Pinot Blanc - 19,5 Brix.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Blauery wybarwione. Pinot Noir, Tauberschwarz, St. Laurent i Portugieser Bleu, a kończy Pinot Meunier i Merlot. Nawet Cabernet już w pełni koloru. To ciekawa rzecz spróbować kolejny sezon Merlot i Cabernet Sauvignon, które owocują u mnie od 2015 r.. Jagody z obydwu odmian dają się już podjadać, a ciekaw jestem ich parametrów w tym roku.
Pinot NoirObrazek
TauberschwarzObrazek
Portugieser BleuObrazek
Cabernet SauvignonObrazek


Zastanawia mnie, dlaczego Tauberschwarz jest tak zapomnianą odmianą ?
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Wczoraj zdecydowałem, że po Pinot Blanc drugi nastaw będzie z Rieslinga. Cukier ma już na poziomie nieco ponad 17 Brix. Z kolei Merlot i Cabernet Sauvignon mają równe 17 Brix.
Tu, moje Rieslingi :

ObrazekObrazekObrazekObrazek
elma27
ZBANOWANY
Posty: 121
Od: 14 cze 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: MAZOWSZE

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Przymierzam się do przesadzenia jesienią dwóch ok 5-letnich krzewów. Czytałam że przesadzałeś swoje. Czy możesz ocenić powodzenie takiego zabiegu tzn ile roślin przeżyło i jak to odbiło się na ich kondycji? Jak mocno skracane były korzenie i część nadziemna ?

Pozdrawiam
Magda
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

W sezonie wiosenno-jesiennym, do 22 grudnia przesadziłem blisko 70 krzewów i niestety sześć z nich nie przeżyło tej akcji. Winny jestem sam, ponieważ ostatnie krzewy w grudniu były jednymi z najstarszych cztero- i sześcioletnie i z racji tego, że nie zdołałem w pełni wykopać ich korzeni, wykopałem je z małą bryłą. One właśnie umarły. Reszta, nawet siedmiolatków żyje i ma się świetnie. Krzewy przyciąłem na dwa, trzy pąki. Ważną rzeczą jest wykopanie krzewu z możliwie największą bryłą korzeniową. Każdy krzew podkopałem w promieniu ok. 50 cm i na głębokość 70-80 cm. Przed posadzeniem moczyłem je przez dwie doby, aby korzenie nawodniły się solidnie. Jesienią czeka mnie jeszcze przesadzenie 18 kultywarów pochodzących od starych, przedwojennych krzewów, weisserów i blauerów, ale te mają ledwie trzy, cztery lata i bez problemu dam sobie z nimi radę.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Wczorajsze pomiary.

Odmiany ciemne:
Portugieser Bleu - 18 Brix,
Saint Laurent - 19 Brix,
Pinot Noir - 19,8 Brix,
Pinot Meunier - 20,8 Brix,
Pinot Gris - 22 Brix.
Tauberschwarz - 21 Brix,
Merlot- 19 Brix,
Cabernet Sauvignon - 20 Brix.

Odmiany jasne :
Traminer - 20 Brix,
Gewurztraminer - 22 Brix,
Chardonnay - 21,5 Brix,
Chasselas ( lokalny klon ) - 19 Brix,
Silvaner - 25 Brix,
Veltliner - 23 Brix,
Elbling - 21 Brix,
Riesling 2014 - 19,5 Brix
Pinot Blanc - 23 Brix.
W Pinot Blanc zmierzyłem dodatkowo kwasy, ponieważ planuję jego zboior w okolicach weekendu. Pomiar dał wynik w pierwszej próbie 9g/l, a w drugiej 9,5 g/l. Nie ma zatem na co dłużej czekać. Zbieramy i tłoczymy.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

W piątek, 24 sierpnia, przed załamaniem pogody, zebrałem ok. 18 kg Pinot Blanc. Po odszypułkowaniu i odrzuceniu wadliwych owoców zostało mi ca. 12 kg jagód. Wytłoczyłem z tego ok. 8 l moszczu. Moszcz zasiarkowany i zaprawiony drożdżami "Bayanus" jest już w 10 l balonie.
Pomiary moszczu dały wynik 19 Brix oraz 7,5 g/l kwasów ( pH nie mierzyłem).
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dzisiaj środa, zatem czas na kolejne pomiary. Tym razem badałem cukier tylko w Rieslingach 2014. W najsłodszych jagodach z wybarwionych gron cukier wzrósł już do 21 - 21,5 Brix. Pestki w poddanych pomiarowi owocach są prawie całkowicie wybarwione i chrupkie. Jagody wewnątrz gron potrzebują jeszcze czasu, zatem poczekamy ze zbiorem.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Ciekaw jestem dzisiejszych pomiarów Rieslinga, a tym bardziej, że zmierzę również kwasy. W sobotę wieczorem i przez całą noc padał deszcz. Wczoraj, po słonecznym i bardzo ciepłym dniu wieczorem znowu zaczęło padać. No nic. Szykujemy się do zbioru. Owoce są już w większości gron słodkie, pestki wybarwione i chrupkie.
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Riesling 2014 - 22,5 Brix, 8,5 g/l - 9 g/l
Przetrzymam jeszcze grona na krzewach.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”