Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka - część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

W czwartek wieczorem, po powrocie z Wrocławia, w zapadającym zmierzchu przed 20., zdołałem zebrać Rielsinga 2014. O godz. 20 zaczął padać zapowiadany w Radiu Wrocław deszcz (wrzesień jest suchy poza nocnymi opademi deszczu w okolicach ubiegłego weekendu). Z 10 krzewów zebrałem ok. 8 kg owoców, z czego, po szypułkowaniu, uzyskałem jakieś 5 kg (duża część gron niestety z uszkodzonymi jagodami). Moszcz to ok. 4 l oraz 20 brix i 7,5 g/l.
W najsłodszych jagodach Riesling 2014 uzyskał podczas wykonanych pomiarów 23 Brix. W soku z paru gron pomiary dały natomiast wynik 21,2 Brix oraz 7,5 g/l kwasów.
Na trzech krzewach (rocznik 2010, 2012 i 2015) wiszą jeszcze grona, aby sprawdzić maksymalne wyniki dla Rieslinga w mojej lokalizacji.


ObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Kilka dzisiejszych pomiarów:
Tauberschwarz - 20-24 Brix, czyli bez zmian.
Pinot Noir - 23 Brix tzn. rownież bez zmian, tzn. dopełnia cukier w gronach.
Pinot Meunier - 23-24 Brix ( ładny wzrost cukru )
Portugieser Bleu - 23,5 Brix ( podobnie cieszacy wzrost ). Portugieser Bleu zostanie dosadzony w przyszłym roku jako deserówka przy drewnianym płocie. Jest niebywale słodki, grona są prawie bez pestek, a miąższ zbity. Zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie ta odmiana.
Grona powyższych odmian zostały dziś ścięte. W nastepnych dniach czas na kolejne odmiany. Pogoda słoneczna z temperaturą ca. +30 st. C.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dzisiaj zerwałem ostanich osiem gron Elblinga. Waga gron od 180 do 300 g. Jagody piękne, duże. Cukier oszałamiający na poziomie 21,5 -22,5 Brix. Najsłodsze miały nawet 24,5 Brix. W przyszłym sezonie z racji sentymentu do Saksonii ( jak i rodzinnych, gdyż część mojej rodziny z zachodniej Wielkopolski mieszka od dziesiątek lat w Saksonii ) tworzę małą uprawę w sile 15 Elblingów, co da łączną ilość 18 sztuk.
Druga z badanych dziś odmian to Chardonnay. Zerwałem 6 gron, które zostawiłem do sprawdzenia parametrów. I tu niemała niespodzianka. Cukry średnio na pzoiomie 22-24,5-25 Brix. W paru gronach jagody miały anwet 27,4 Brix. A do tego pierwszy raz wyczuwam wspaniały smak Chardonnay. No i tu powiększam uprawę o 15 krzewów, co da ilość 18 sztuk, ponieważ od roku mam zamysł utworzenia uprawy na wzór szampański.
Jutro pomiar cukru w Pinot Gris, Gewurztraminerze, Traminerze oraz w Silvanerach i Veltlinerach.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Wyniki z piątkowego poranka.
Cabernet Sauvignon - średnio od 21,5- 22 - 23 Brix. W najsłodszych jagodach 24 Brix. Owoce słodkie, bardzo miłe w smaku. Pestki wybarwione i chrupkie, skórka bez śladu cierpkości.
Merlot - 21,5 Brix. W najbardziej słodkich jagodach 23,5 Brix. Owoce słodkie, przyjemne w smaku. Pestki wybarwione, chrupkie i bez goryczki, a skórka miękka i bez cierpkiego posmaku.
Krzewy pobiły zatem rekord z poprzednich lat:
18 września 2015 r. : 19 Brix
15 września 2016 r. : 22 Brix

Po wczorajszym wieczorno-nocnym porywistym wietrze przyszedł nad ranem zapowiadany deszcz. Jako że dzień był już słoneczny, choć chmur nie brakowało, a prognozy mówią o kolejnych opadach, zerwałem dzisiaj wszystkie grona odmian, których parametry podaję niżej:

Pinot Gris - 23,5 - 25 Brix
Traminer - 22 Brix
Gewurztraminer - 23 - 25,6 Brix
Silvaner - 23 - 25 Brix
Veltliner - 23,5 -24,5 Brix
Na krzewach zostały jeszcze grona Merlot 2010 i 2013, Cabernet Sauvignon 2013 oraz Riesling 2010.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Moje Cabermet Suavignon i Merlot:

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Pomiary z wczoraj, 1 października.
Chasselas Napoleon - 18,5 Brix,
Riesling 2013 - 22-22,8 Brix ( grona zacienione, krzewy nie są przeciążone - ca. 0,8 kg ).
Merlot 2013 - 22,2 Brix ( jagody z zacienionych gron, krzewy nie są obciążone ),
Cabernet Sauvignon 2013 - 22-24 Brix ( w jagodach z zacienionych gron ), 25-26 Brix w owocach z gron nasłonecznionych. Krzewy nie są przeciążone.
Riesling w butli ładnie pracuje, czuć owocowy aromat. Pinot Blanc wkrótce będzie drugi raz zlewany znad osadu.
Jedrucha
100p
100p
Posty: 115
Od: 21 sie 2015, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie, a nawet Stolyca

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

A jak porównanie smakowe Caberneta i Merlota? Czy to możliwe, ze Cabernet się u Ciebie lepiej zadomowił? Bo w teorii CS powinien być jakiś tydzień późniejszy, a wygląda, że idą "łeb w łeb"...
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

To jest właśnie ciekawe. Merlot wypada o wiele korzystniej pod względem jagód, które są większe od Cabernet Sauvignon. W smaku obydwie odmiany mają tę samą słodycz, jednak Cabernet ma grubszą skórę. Wyrównanie terminów dojrzewania to kwestia wieku. Krzewy mam z lat 2010 -2013, ale przesadzanie w ubiegłym roku odmłodziło je o rok. Myślę, że przyszły rok, kiedy krzewy nabiorą wieku, pozwoli porównać te odmiany pod względem dojrzewania i innych czynników.
Dla porządku dodam, że 22 września najsłodsze jagody Merlot miały już 23,5 Brix, a teraz widzę, że te z zacienionych miejsc dobijają powoli do tego poziomu.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Letnia pogoda, zatem kolejne sprawdzenia.
Chasselas Napoleon - 20, 6 Brix, wzrost od 1 października o 2 Brix, krzew nie jest przeciążony, owoce wspaniale słodkie, miąższyste, w kolejnym sezonie powiększam w części historycznej o dwa krzewy i kolejny jako deserowy w formie przestrzennej,
Merlot - zatrzymał się na poprzednim poziomie, choć słodki bardzo,
Cabernet Sauvignon - również nie bije już rekordu i wyrównał do 24,6 Brix.
Riesling 2010 - jedynie 21 Brix ( krzew z małą masą zieloną po zimowym pzresadzaniu, stąd zapewne brak lepszych wyników. owoce słodkie ).
Riesling 2013 - 22 - 23,8 Brix, owoce słodkie.
Merlot i Cabernet Sauvignon zostaną dzisiaj zerwane, a Risling zostanie jeszcze na krzewach.
Wszystkie odmiany są niemiłosiernnie potraktowane przez osy i szerszenie. Szpaki i kosy też pod siatką podjadają.
Mimo pięknej i ciepłej pogodzy, dobrej kondycji krzewów wyniki jednak nie idą w rekordowe, szczególnie w Merlot, Cabernet Sauvignon i Rieslingach 2010-2013. Wynika to zapewne z tego, że uprawę historyczną mam na cięższej, gliniastej glebie ( która majac lepsze parametry dawała mi gwarancję sukcesu przy przenoszeniu krzewów z Kościerzyc ), w części ogrodu, gdzie już w sierpniu od 16 połowa szpalerów jest zacieniona. Teraz, w październiku, cien zachodzi na krzewy już po 15.
Dlatego część przerobową winnicy będę prowadzić w części ogrodu, gdzie jest piach i nasłonecznienie w połowie października do godz. 18.
Wczoraj był drugi odciąg Pinot Blanc 2014, który powoli zaczyna iść w stronę wina ( smak wytrawny ). :)
Riesling 2014 zaczyna kończyć fermentację.
Jedrucha
100p
100p
Posty: 115
Od: 21 sie 2015, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie, a nawet Stolyca

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Potwierdzasz moje obawy, myślałem, ze u siebie posadzę późniejsze odmiany, ale od połowy września pełne słońce mam do 15 właśnie, z tego co piszesz nie ma to sensu i muszę się zastanowić nad czymś co mi dojrzeje do tego czasu.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Zatem polecam Ci coś z alzackich hybryd ośrodka z Kolmar : Marechal Foeche, Marechal Joffre, czy inne. W mazowieckim klimacie nie powinny przemarznąć, ale mozna je pzrecież dodatkowo zabezpieczyć i zdążą dojrzeć.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Ostatni tydzień to temperatury rzędu +24,+25, a nawet, jak dzisiaj, +26 st. C i ani jednej chmury na niebie. Pomiary Rieslinga 2013 dały zatem zadowalający rezultat, czyli nawet 24,4 Brix. Część jagód w granicach 23,6-23,8 Brix.
Niestety osy i szerszenie masakrują owoce pod siatką.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

W piątek zakończyłem winobranie. Po letnim wręcz tygodniu od wczoraj mamy ochłodzenie, a dzisiaj rano padała nawet mżawka, lekki deszcz od niepamiętnych już czasów. W takim kapuśniaczku zerwałem zatem ostatnie grona z Rieslingów 2013. Zebrałem 2,5 kg owoców, czyli obciążenie wyszło po ca. 1,25 kg na krzew ( kilka gron zjadły w tygodniu szpaki, kosy, osy oraz szerszenie ). Grona ważyły średnio 100-120 g, a rekordowy okaz nawet 250 g. Cukier w jagodach wyniósł od 22,2 do 24,6 Brix. W moszczu wynik był następujący : cukier 22,2 Brix, kwas 7 g/l.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”