Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka - część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Przedwiosenny pranek:

Krzewy odmian Riesling i Pinot BlancObrazek
Rząd Cabernet Sauvignon i MerlotówObrazek
Krzewy Chardonnay, Elbling i SilvanerObrazek
Awatar użytkownika
buum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2211
Od: 16 mar 2015, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Zima będzie u Was do środy na pewno. Ładne widoki ale nie na połowę marca :D Ale przynajmniej roślinki masz okryte kołderką. U mnie goło i wesoło. Zimno z lodowatym wiatrem.
Moja działka mój raj :) Pozdrawiam Piotrek ;:163
Moja działeczka cz1.
Moja działeczka cz2.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Nie znoszę mrozu i śniegu, ale te parę centymetrów, które napadało szybko stopnieje w promieniach marcowego słońca. Fakt, że o tej porze tyle śniegu nie widziałem od dawna, bardzo dawna.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dzisiejszy słoneczny poranek.
Rząd krzewów St. Laurent i Portugieser Bleu (na prawo od nich rząd Merlotów i Cabernet Sauvignon).
Obrazek
Rieslingi
Obrazek
Awatar użytkownika
buum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2211
Od: 16 mar 2015, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Fajne fotki. Jak mówisz śniegu będzie ubywać przez słoneczko które mocno grzeje mimo wszystko. Ale połączenie śnieg i słoneczka zawsze wygląda ładnie :)
Miłej niedzieli.
Moja działka mój raj :) Pozdrawiam Piotrek ;:163
Moja działeczka cz1.
Moja działeczka cz2.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dziękuję. :) Śnieg ubywa z każdym dniem. Myślę, że te dwie ostatnie noce z temperaturą -8,-9 st. C nie uszkodziły pąków, choć wschodni, porywisty wiatr mógł być dla nich zagrożeniem. Wkrótce się o tym przekonam. Z pewnością najmniej narażone będą pąki odmian późnych, jak Merlot i Cabernet Sauvignon.
RieslingiObrazekChardonnayObrazekSt.LaurentObrazek
Awatar użytkownika
buum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2211
Od: 16 mar 2015, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dokładnie jeszcze dwie noce z mocniejszym mrozem i będzie tylko lepiej :) Wszyscy się przekonamy niebawem czy mrozy poczyniły jakieś większe straty. Oby nie !!! U mnie śniegu nie było więc mam sucho z czego się cieszę. Bo wcześniej popadał deszcz przed ochłodzeniem i bagno było. Teraz cieszę się pięknym słoneczkiem i słabszym wiatrem. Jest dziś bardzo przyjemnie.
Moja działka mój raj :) Pozdrawiam Piotrek ;:163
Moja działeczka cz1.
Moja działeczka cz2.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Od wczoraj obserwuje, że krzewy kontynuują płacz, a szczególnie odmiany Veltliner i Pinot Blanc.
Rieslingi:
Obrazek
Chardonnay:
Obrazek
Awatar użytkownika
buum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2211
Od: 16 mar 2015, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

U Ciebie kolego wiosennie. Dziś niestety u mnie bardziej późna jesień.
Czy "płacz" winogronom nie szkodzi???
Moja działka mój raj :) Pozdrawiam Piotrek ;:163
Moja działeczka cz1.
Moja działeczka cz2.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Wczoraj posadziłem w swojej uprawie krzew z 2013 r., który wykopałem z ogrodu w Kościerzycach. Wraz z nim w szpalerze znalazły miejsce dwa roczne krzewy tej odmiany, które miałem w szkółce za domem. A właśnie ? Co to za odmiana ? Materiał pozyskałem w grudniu 2012 r. z ogrodu przy domu w typie wiejskim przy ul. Starobrzeskiej w Brzegu (niegdyś Brzeska Wieś, gdzie istniało miejsce oznaczone na starych mapach jako "Weinberg", czyli jedna z wielu upraw winorośli obecnych na przestrzeni wieków w okolicach Brzegu).
Ten winny krzew jest jedną z odmian znanego w Alzacji, a raczej we Francji i całej Europie ośrodka w Colmar zajmującego się na przełomie wieku XIX i XX tworzeniem nowych hybryd winorośli ("Marechal Foch", "Marechal Joffre", "Oberlin Noir" i inne). Kształt liści, gron oraz termin dojrzewania sugerują, że jest to "Oberlin Noir". Nie mam niestety dostatecznej pewności, stąd w mojej kolekcji nosi on nazwę "Domniemany Oberlin Noir", którą w tym sezonie zmodyfikowałem na "Colmar 1". Zamierzam pobrać materiał z drugiego krzewu, który zlokalizowałem z kolei w Siołkowicach Starych, a co do drugiego krzewu znalezionego w Przylesiu mam jedynie podejrzenia, ale będę go obserwować.
Krzew prowadzę starą metodą "na głowę" ("kopferziehung"), jednak ze względu na plenność winorośli i jej wigor zamienię chyba tę formę na "głowę wirtemberską na trzy ramiona". Poniżej zdjęcia z wczoraj.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Jako że u mnie ma być od dziś 18 st.C i więcej nawet w następnych dniach, a ponadto słonecznie, będę zatem popołudniu opryskiwać krzewy siarką w stężeniu 3% w celu zwalczenia przędziorków i szpecieli. Ponadto wkrótce zastosuję oprysk z wrotyczu, ale punktowo, tzn. nie całą winnica, a jedynie pojedyncze krzewy.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Wczoraj porządki w uprawie i płot wokół warzywnika zabrały mi czas i nie zdołałem wykonać oprysku, ale dziś to nadrobię. Temperatura wyniosła  wczoraj +21 st. C, a krzewy, poza rocznikiem 2010, płaczą wszystkie.
Riesling
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
buum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2211
Od: 16 mar 2015, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Cieplutko było u Was. U mnie trochę mniej bo 17st. Ale dziś jest szansa na magiczne 20st. Zobaczymy ;:215
To życzę Ci obyś dziś wykonał oprysk. Ja dzis w planach mam walka z trawą a musialbym drzewa spryskać i krzewy. Może w czwartek jak pogoda pozwoli.
Moja działka mój raj :) Pozdrawiam Piotrek ;:163
Moja działeczka cz1.
Moja działeczka cz2.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”