Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka - część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Nie mamy kompleksów wobec NASA. ;)
Śląsk, od Raciborza i Cieszyna po Zieloną Górę i Zgorzelec, to dawne ziemie austriackie pozostające pod panowaniem Habsburgów przez około 200 lat, od XVI do prawie połowy XVIII w., zatem i takim tradycjom jestem wierny (w domu mojej prababci do II W. Ś. wisiał portret Franza Josefa, a wojsko austriackie uważała za najpiękniejsze). Szprycer, czyli białe wino z wodą gazowaną (proporcje 1:1 lub zależnie od woli, a tę drugą proporcję wolę :) ). Taki napój uprzyjemnia pracę w ogrodzie w tak wspaniały dzień. Dzisiejszy szprycer jest z własnego Pinot Blanc, ale wkrótce spróbuję z mojego Rieslinga 2018. Można dodać cytrynę i lawendę. Polecam.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

W piątek wybarwianie rozpoczęła austriacka Rosa. Zazwyczaj pierwszą z odmian był Alzatczyk z Brzegu, czyli domniemany Oberlin Noir. W tym roku jednak będzie drugi w kolejności, podobnie jak Triumf Alzacji.

ObrazekObrazekObrazek

W piątek również skończyłem usuwanie gron spalonych węglanem potasu i tych, na których widoczny był mączniak prawdziwy. Dokładne usuwanie wiosną "flag shots" jest niezwykle ważne. Na pocieszenie zostało po parę gron każdej z odmian, w tym Pinot Blanc:

ObrazekObrazekObrazek
Jarzab
100p
100p
Posty: 140
Od: 11 cze 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Lawenda - dodajesz liście czy kwiaty, a może oba ?
Niedawno znalazłem zastosowanie dla mięty ogrodowej. Miała zostać eksterminowana ale zostanie. Herbata z niej w te upały to coś niesamowitego.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Żona dodaje lawendę w formie kwiatów lub liści do wody mineralnej, zatem i do szprycera ją podajemy w ten sposób. Dlaczego chciałeś pozbyć się mięty? Podejrzewam, że była zbyt ekspansywna w ogrodzie ?
Jarzab
100p
100p
Posty: 140
Od: 11 cze 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Tak, rozłogami sobie chodzi (chyba większość tak ma, jedne bardziej inne mniej). No i wydawało mi się, że mocno drenuje ziemię z wody. Ale mam ja w takim miejscu, że daleko nie ucieknie.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Chasselas to sztandarowa odmiana śląskiego Nadodrza, od Zielonej Góry po Kędzierzyn-Koźle i wzdłuż całego Przedgórza Sudeckiego. W tym sezonie moja kolekcja Chasselas to Chasselas Blanc w ilości 20 szt. i 3 szt. Chasselas Rose, jak ładnie nazywają Chrupkę Różową Francuzi. Ponadto mam również kilkanaście krzewów pochodzących z kultywarów rosnących w moim podbrzeskim rejonie od ponad 80 lat. Co już mogę napisać o tej szlachetnej odmianie. Z moich obserwacji w rozwoju Chasselas na piachu i glinie zauważam brak chorób u Chasselas na piachu. Owocowanie, jak u tych na glinie lub glebie piaszczysto-gliniastej. Zimą nie przemarza (kopczykowane na wys. 15 cm, aby chronić miejsce szczepienia i korzenie). Z niekopczykowanych ramion wypuszcza łozy z każdego pąka. W formie wysokiego kordonu na dwa ramiona (1,80m) pąki wystawione zimą na działanie zimnych wiatrów startują bez strat, wypuszczając wiosną latorośle. W tym sezonie jedna winorośl Chasselas Blanc kończy swoje prowadzenie w stronę niskiego kordonu, a 16 szt. Ch. B. i 1 szt. Ch. R. wyprowadzam w formę gobelet. Luźne grona Chasselas są tym bardziej wskazane w uprawie o zwiększonej wilgotności, gdzie wrześniowe mgły to już codzienność, jak w moich widłach dużych dolin rzecznych,czyli Doliny Nysy Kłodzkiej i Doliny Odry. Do owocowania na wino muszę poczekać do przyszłego sezonu ( w ubiegłych latach lokalne klony, jak i owoce krzewów ze szkółek niemieckich, nie przekroczyły odmianowej wartości 20-21 Brix), a w tym roku mam możliwość pozyskania owoców z naszego regionalnego kultywaru liczącego ca. 100 lat, ale o tym innym razem.
P.S.
Na francusko-niemieckich stronach można poczytać, że Chasselas pojawiła się we Francji w XVI w. w Niemczech w wieku XVII. Dotychczas myślałem, że ta odmiana znana była w Europie od czasów wypraw krzyżowych. Upadła zatem moja teoria, że joannici z pobliskiego Łosiowa, którzy mieli swoją winnicę na wzniesieniach za wsią (do których należały m.in. Oldrzyszowice nadane im w XIII w. przez biskupa wrocławskiego, a w której mieszkam obecnie), mogli uprawiać Chasselas. Hm... w wiekach średnich, na ziemiach zachodnich sąsiadów (u Flamandów, Walonów i nad Renem), stosowano na określenie winorośli dwie nazwy: heunisch i franken lub weiss i rot.

Flamandowie i Walonowie, ale i przybysze z Frankonii, zachęcani przez książąt śląskich, stanowili trzon kolonizacji na Śląsku od XIII w. i wraz z zakonnikami przynieśli do nas metody uprawy winorośli. Przepraszam, winorośl to historia, zatem nie da się mówić i pisać o nich osobno. No i dopiszę jeszcze, że mamy plany odnośnie Chasselas, ale o tym...innym razem

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Na zdjęciu Alzatczyk z Brzegu, czyli domniemany Oberlin Noir. Trzy krzewy prowadzone różnymi sposobami. Pierwszy to głowa wirtemberska na trzy ramiona, dwa pozostałe to dwupienne formy. Jeden z tych dwupiennych krzewów poprowadzę w formę z łozą owocującą wyrastającą z każdego pnia, a przygiętą do palika, podobnie jak w przypadku głowy wirtemberskiej. Kolejny z krzewów w formie dwupiennej prowadzony będzie jak dwupienna głowa Guyot (opisane formy znane były również w okręgu zielonogórskim w XIX w.).

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Alzatczyk z Brzegu, czyli domniemany Oberlin Noir już prawie w całości wybarwiony. W tygodniu w tę fazę wszedł Tauberschwarz, a dzisiaj Pinot Noir i Saint Laurent. Chasselas natomiast mięknie i zaczyna się złocić. Po perypetiach, presjach patogenów cieszą szczególnie grona na mojej głównej odmianie, obok Chasselas, czyli Pinot Blanc, która również wchodzi w fazę veraison.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2580
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Ale cudne kiscie winogron :shock: Jak oceniasz kiedy będzie zbiór? Fajnie że sporo się uratowało ;:333
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dziękuję, Igala, cieszy mnie to również. :). W ubiegłym roku Pinot Blanc zerwałem 25 sierpnia, choć planowałem, że grona powiszą na krzewach do 1 września. W tym roku sądzę, że zbiór nastąpi w pierwszym tygodniu września, jeżeli pogoda w sierpniu będzie sprzyjać, jak dotychczas. Dzisiaj zamierzam wykonać pierwsze pomiary cukrów. Wczoraj podjadałem starą odmianę Triumf (Triumphrebe) i jagody są już słodkie i smaczne, ale do pełnego obrazu potrzebują jeszcze parę dni.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7323
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dolnoslonzok pisze:
Obrazek

Czy na tym zdjęciu widać ślady na łodygach po tym mączniaku pr.?
I owoce też jakoś ciekawie nie wyglądają, mają jakieś zmiany.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Tak, na łodygach sa ślady po infekcji. Zainfekowane grona oberwałem, zostawiam zdrowe, uratowane i udało się zachować te, które spaliłem węglanem potasu w czerwcu. Te grono na zdjęciu ma na paru jagodach zmianę, ślad chyba po żerowaniu szkodnika. Przeżyję to. Cieszy mnie natomiast, że krzewy ładnie rosną, nabierają masy w pniach i szybko budują docelową formę gobelet z miejscem krzewieniana wys.ca 50-60 cm.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Kolejny ciepły i słoneczny dzień za nami, zatem wedle planów wykonałem zaplanowane dzisiaj pierwsze pomiary cukrów w tym sezonie (dwie próby losowo wybranych jagód).
Alzatczyk z Brzegu: 16-18 Brix
Pinot Blanc: 10-13 Brix
Triumf (Triumphrebe): nieco ponad 16 Brix (jagody słodkie i przyjemne w smaku, pestki zaczynają się wybarwiać)
Chasselas (lokalny klon): 12-14 Brix (jagoda z drugiej próby słodka i przyjemna w smaku, pestki zaczynają się wybarwiać)
Chasselas: 14-15 Brix (jagody słodkie i przyjemne w smaku, pestki zaczynają się wybarwiać)
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”