Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka - część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Proszę napisać swoją lokalizację i odmiany, które Pani kupiła. Bez względu na to, późną jesienią, gdy sadzonka zdrewnieje proszę przyciąć ją na 2- pąki i zakopczykować przed nastaniem większych mrozów. Może Pani nie przycinać, zrobi to Pani dopiero na przedwiośniu, ale kopczyk do 3 pąka należy usypać.
Z piątkowego wypadu w Masyw Ślęży, naszej świętej góry, a głównie do Sobótki, przywiozłem wina z winnicy Celtica. Próbowałem wczoraj z żoną słodkiego Solarisa. Bardzo korzystny. Wytrawny Riesling będzie dzisiaj do gulaszu z indyka. Piłem nasze dolnośląskie Rieslingi z Paczkowa, Miękini i podślężańskich Zachowic. Z Masywu Ślęży nie miałem jeszcze okazji.

Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Trzy sztandarowe odmiany mojej uprawy- w kolejności Chasselas, Pinot Blanc i Riesling.
ObrazekObrazekObrazek

Po wczorajszym deszczowym dniu dzisiaj o poranku było słonecznie, ale Radio Wrocław zapowiada kolejne opady i już zaczęło się chmurzyć. To dobrze, bo rośliny potrzebują wody, nawet winorośl. No i łatwiej będzie motykować mokrą, gliniastą madę w uprawie historycznej (dotychczas była skałą), którą porosły chwasty.

Mój domek ogrodniczy porasta lokalny klon Chasselas, który prowadzę w formie wysokiego kordonu na dwa ramiona. Owoców będzie i do jedzenia i na wino. :)

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

roza12345 pisze:
Dolnoslonzok pisze:Dzień dobry. Proszę posadzić te sadzonki nieco głębiej niż były w doniczkach, czyli linia gruntu musi sięgać do miejsca, gdzie z zdrewniałej części wychodzi młoda latorośl.
Dzień dobry, dziękuję za odpowiedź. Czy mam je pożniej jakoś przyciąć?
Zapraszam tutaj :

:arrow: Cięcie winorośli

:arrow: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

:arrow: Metodyka cięcia winorośli
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Winorośl zaczyna trzymać się palików. Dzisiaj przyszedł czas, aby im pomóc i zaczęliśmy podwiązywać latorośle. Bawełniany sznurek nadaje się do tego znakomicie, ponieważ nie rani pędów. Od jutra redukujemy zielone przyrosty. Po ostatnich deszczowych dniach zapowiada się piękny, słoneczny dzień, zatem wieczorem czas na oprysk Lecytyną.
15 z 18 sztuk Chasselas rosnących na gliniastej madzie w uprawie historycznej.
ObrazekObrazekObrazek

Król Europy Środkowej. W przyszłości z pewnością go dosadzę. Riesling, uprawa historyczna, forma gobelet. W mojej lokalizacji wina z tej odmiany dają posmak cytrusów. To cecha właściwa dla np. Rieslingów z Palatynatu w Niemczech, które rosną na piachu. Pod gliną jest piach, zatem sięgałby już tam korzeniami?

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Najstarsze krzewy Rieslingów w uprawie historycznej tym razem. Tu krzewy prowadzone są wg różnych, starych form. Nadmiar przyrostów już usunięty. Pierwsze zdjęcie Riesling 2010 w formie gobelet. To weteran. Kupiony w winnicy Jaworek pod Środą Śląską, na zachód od Wrocławia. W 2013 przesadzony do podbrzeskich Kościerzyc, a w 2017 do Oldrzyszowic w podbrzeskiej gminie Lewin Brzeski. Dopiero się aklimatyzuje po tylu przygodach. Cud, że żyje. Drugie to Riesling 2013 również w formie gobelet (tak, tak, gobelet ma wiele twarzy). Zdjęcie trzecie to część krzewu z 2013 r. prowadzonego w formę łukową (archet, vertikel), jaką widać na ilustracjach winnic zielonogórskich, czy Nowej Marchii (okolice Gorzowa Wlkp.) z XVIII w.,ale i w dawnym opracowaniu Hemerologion Silesiacum Vratislaviense (XVI w.). Riesling pojawia się w kronikarskich zapiskach na Śląsku już w wieku XV, kiedy to pewien świdnicki winiarz koresponduje w tej sprawie z winiarzem morawskim.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Jeden z moich trzech, własnokorzeniowych krzewów Pinot Blanc (forma gobelet). Niestety, ale dwóch przeprowadzek nie przeżył najstarszy krzew kupiony w roku 2011 w "e-sadzonce". Pozostałe Pinot Blanc z 2014 r. mam kupione z niemieckiej szkółki na podkładkach.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Wczoraj, 7 czerwca zaczęło się kwitnienie. Pinot Blanc i ostatnie zdjęcie Veltliner.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

W normalnym roku w pierwszym tygodniu czerwca kwitły u nas alzackie hybrydy, czyli Alzatczyk z Brzegu (domniemany Oberlin Noir) i Triumf Alzacji, zaraz po nich Tauberschwarz i reszta odmian. W tym roku jest jednak inaczej, jak i pogoda jest inna.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

KWitnienie zaczęły już prawie wszystkie odmiany: Chasselas i jej lokalne klony, Pinot Gris, Pinot Meunier, Portugieser Bleu, Saint Laurent i Riesling. A właśnie Riesling wyrasta po latach na takową i z pewnością do posiadanych 13 sztuk dosadzę go w ilości dodatkowych 100 szt. za dwa, trzy lata. Świetnie radzi sobie w naszej lokalizacji, a pierwsze dwa wina z niego z roczników 2018 i 2019, choć z błędami, ale przy zachowaniu cytrusowych posmaków dają mi nadzieję. :)

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Lokalne klony Chasselas również cieszą. Ten rok pozwoli na kolejny, mały nastaw z lokalnych kultywarów i krzewów z paszportami. Może uda się powtórzyć ubiegłoroczny wyjazd do podsudeckiego Otmuchowa i tam, dzięki uprzejmości gospodarzy, zebrać nieco gron z blisko lub ponadstuletniego kultywaru Chasselas.
Moje krzewy śmieją się do słońca.

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

A wracając jeszcze do Rieslinga. Jak przystało na króla Mitteleuropa ma ładny, solidny i elegancki pokrój latorośli.
Mam jednak pewne obawy. Riesling pnie się ku słońcu. Liście jeszcze piękne i zdrowe, a mam nadzieję, że utrzyma się tak do końca sezonu. Dlaczego ta niepewność? W mojej ekologicznej uprawie, gdzie opryski wykonuję trzymając się ściśle programu w oparciu o środki naturalne, a wspieram je podlewaniem gnojówką i wyciągami z roślin, pogoda jest wyzwaniem. Mokry maj i czerwiec sprzyjać będą rozwojowi chorób, na które przecież tak wrażliwe są szlachetne odmiany winorośli. Dodatkowo, moje dawne formy prowadzenia i duże zagęszczenie krzewów (0,8m x 0,8m) oraz cięższa gleba, jaką jest mada rzeczna w części historycznej winnicy, niezbyt sprzyjają w walce o zdrowotność. O zdrowie krzewów łatwiej będzie natomiast zadbać w uprawie przerobowej, gdzie rośnie sto sztuk Chasselas, jest lekka gleba (krzemowy piach) i większy rozstaw 1,6m x 1,6m), choć nadal obowiązywać tu będzie forma gobelet). We Francji i w Niemczech udaje się jednak prowadzić takie uprawy jak nasza, zatem dlaczego by nie u nas. Ten rok ma być dla mnie decydujący w walce z patogenami, a zdobyta wiedza podczas ubiegłorocznych szkoleń i tegoroczne doświadczenie mają pomóc mi w przyszłości.
Dr. Mazurek twierdzi: "W okresie bezpośrednio przed kwitnieniem atak mączniaka
musi zostać opóźniony tak długo jak to możliwe". To dla mnie najważniejsza kwestia i mam nadzieję, że uda się to w tym sezonie tak niesprzyjającym ekologicznym uprawom.
Riesling
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Sto sztuk Chasselas rośnie sobie tymczasem w najlepsze. :)
P.S.
Uprawa przerobowa na piachu, rozstaw podwójny krok, tzn. 1,6m x 1,6 m. Forma docelowa gobelet na pniu 50-60 cm na cztery ramiona.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
A tak będzie wyglądać za wiele lat, jak ta francuska winnica. :)

Obrazek
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2582
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Ale fajne przedszkole ;:333 :D a to ile lat jeszcze musi upłynąć abys ujrzał "francuzka winnice"?
Czy szanowny Dr. Mazurek uchylił rąbka tajemnicy w kwestii jak opóżnić atak mączniaka?
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dziękuję, Igala. :) Jeszcze jakieś parę lat, i będzie jak na tym zdjęciu. :)
Co do opóźnienia mączniaka prawdziwego, to teraz w sposób ekologiczny jest za późno, ponieważ kalendarz oprysków należy stosować już od marca (początku kwietnia), od połowy fazy pąka wełnistego.
Wczoraj wykonałem jeden z ostatnich oprysków w kombinacji Armicarb0,3%, siarka 0,2% i miedź 0,075% (w takiej dawce nie jest fitotoksyczna dla owadów zapylających).
Od wczoraj rano mam tak w uprawie. :)

Obrazek
Tu widać dobrze nasadzenia w części historycznej en foule,czyli w tłumie :).

Rodzina odmian Pinot po oprysku. W kolejności Pinot Gris, Pinot Meunier, Pinot Noir i Pinot Blanc:
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”