Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 41, 42, 43, 44, 45
Autor Wiadomość
Dolnoslonzok
 Tytuł: Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka
PostNapisane: 21 maja 2020, o 05:20 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Skąd: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

1 szt.
Chasselas z kwietniowych nasadzeń w uprawie przerobowej na piachu:

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Zobacz profil Wyślij e-mail      

roza12345
PostNapisane: 22 maja 2020, o 17:25 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Dzień dobry, chciałam prosić o wskazówki, jak powinnam posadzić winorośla przedstawione na zdjęciach. Jestem początkującym ogrodnikiem, czytałam, że należy posadzić głęboko. Czy te ucięte części powinnam zakryć pod ziemią, czy powinnay wystawać? Jedna z tych winorośli jest bardzo krótka, jak postąpić w jej przypadku, bo jeśli trzeba sądzić głębiej, to nie ma za bardzo, co wystawiać ponad ziemię? Z góry dziękuję za podpowiedzi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Dolnoslonzok
PostNapisane: 23 maja 2020, o 06:58 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Skąd: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

1 szt.
Dzień dobry. Proszę posadzić te sadzonki nieco głębiej niż były w doniczkach, czyli linia gruntu musi sięgać do miejsca, gdzie z zdrewniałej części wychodzi młoda latorośl.

Dolnoslonzok
PostNapisane: 23 maja 2020, o 08:01 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Wczoraj wieczorem zdążyłem z opryskiem (drugim z trzech) Armicarb, siarka i miedź. Miedź oczywiście w minimalnym stężeniu 0,075% jako nieszkodliwym dla owadów zapylających, a zaleconym mi przez dr. Janusza Mazurka podczas jesiennych warsztatów dla naszego Stowarzyszenia. Dzisiaj od świtu przelotny deszcz. Czas już na podwiązywanie pędów do palików.
Obrazek
Został mi tylko jeden kluczowy oprysk tuż przed kwitnieniem środkami Armicarb, siarką i miedzią. W odstępach, między kombinacyjnymi opryskami wykonywanymi co ok. 10 dni, wspomagam krzewy lecytyną (Lecitec). Dzisiaj ma padać cały dzień, zatem podleję krzewy pokrzywą. Oby w tym roku udało się pokonać patogeny.

Dolnoslonzok
PostNapisane: 23 maja 2020, o 08:14 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
To mój wątek o mojej uprawie, ale i usytuowany w kontekście historycznym z racji starych odmian i lokalnych kultywarów, które mam w swojej uprawie. Dzisiaj zatem nieco o historii regionu, bo to ważna rzecz dla każdego regionalisty.
13 maja oficjalnie wróciliśmy do dolnośląskiej tradycji. Miasta i wsie powiatu brzeskiego, czyli Brzeg, Lewin Brzeski oraz Grodków to tereny o historycznym dolnośląskim rodowodzie (podobnie jak sąsiednie powiaty nyski, i namysłowski).

Obecny herb naszego powiatu to najstarszy wizerunek orła z tarczy herbowej księstwa brzeskiego z 1311 r. Zastąpił on wcześniejszy herb powiatowy, czyli herb księstwa legnicko-brzeskiego, na którym widniały dwa śląskie orły na złotym tle na przemian z polami szachownicy w heraldycznych biało-czerwonych barwach, które oznaczają prawo, oddanie i męstwo.
Tu, nasz nowy/stary herb dolnośląski :):
Obrazek

roza12345
PostNapisane: 23 maja 2020, o 14:26 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Dolnoslonzok napisał(a):
Dzień dobry. Proszę posadzić te sadzonki nieco głębiej niż były w doniczkach, czyli linia gruntu musi sięgać do miejsca, gdzie z zdrewniałej części wychodzi młoda latorośl.

Dzień dobry, dziękuję za odpowiedź. Czy mam je pożniej jakoś przyciąć?

Dolnoslonzok
PostNapisane: 24 maja 2020, o 05:08 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Proszę napisać swoją lokalizację i odmiany, które Pani kupiła. Bez względu na to, późną jesienią, gdy sadzonka zdrewnieje proszę przyciąć ją na 2- pąki i zakopczykować przed nastaniem większych mrozów. Może Pani nie przycinać, zrobi to Pani dopiero na przedwiośniu, ale kopczyk do 3 pąka należy usypać.
Z piątkowego wypadu w Masyw Ślęży, naszej świętej góry, a głównie do Sobótki, przywiozłem wina z winnicy Celtica. Próbowałem wczoraj z żoną słodkiego Solarisa. Bardzo korzystny. Wytrawny Riesling będzie dzisiaj do gulaszu z indyka. Piłem nasze dolnośląskie Rieslingi z Paczkowa, Miękini i podślężańskich Zachowic. Z Masywu Ślęży nie miałem jeszcze okazji.

Obrazek

Dolnoslonzok
PostNapisane: 24 maja 2020, o 08:22 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Trzy sztandarowe odmiany mojej uprawy- w kolejności Chasselas, Pinot Blanc i Riesling.
ObrazekObrazekObrazek

Po wczorajszym deszczowym dniu dzisiaj o poranku było słonecznie, ale Radio Wrocław zapowiada kolejne opady i już zaczęło się chmurzyć. To dobrze, bo rośliny potrzebują wody, nawet winorośl. No i łatwiej będzie motykować mokrą, gliniastą madę w uprawie historycznej (dotychczas była skałą), którą porosły chwasty.

Mój domek ogrodniczy porasta lokalny klon Chasselas, który prowadzę w formie wysokiego kordonu na dwa ramiona. Owoców będzie i do jedzenia i na wino. :)

ObrazekObrazekObrazekObrazek

jokaer
PostNapisane: 24 maja 2020, o 09:20 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Skąd: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

więcej niż 1 szt.
roza12345 napisał(a):
Dolnoslonzok napisał(a):

Dzień dobry, dziękuję za odpowiedź. Czy mam je pożniej jakoś przyciąć?

Zapraszam tutaj :

:arrow: Cięcie winorośli

:arrow: Winorośle i winogrona cz. 7 (2018 r)

:arrow: Metodyka cięcia winorośli

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 757 ]  Idź do strony nr...        1 ... 41, 42, 43, 44, 45

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 62 gości