Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka - część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

W środę zakwitł Elbling, a wczoraj o poranku zakwitły ostatnie odmiany: Traminer, Gewurztraminer, Veltliner, Portugieser Bleu i Cabernet Sauvignon. Triumf Alzacji zawiązał grona, a Chasselas i Pinot Blanc przekwitają i zawiązują grona.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Kończy się kwitnienie i trwa zawiązywanie gron. Po upalnym dniu wczoraj późnym wieczorem przeszły burze z wiatrem, które szły między Odrą a Austrią. Przez chwilę, dosłownie przez minutę padał grad. O poranku żadnych strat. Grad był chwilowy i mały.
Przykładowe dla całej uprawy: Pinot Blanc, Pinot Meunier i Pinot Noir.

ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Niestety, ale rutyna gubi również winiarza. W czwartek rano wykonywałem oprysk węglanem potasu. Zawsze sprawdzam i przestrzegam określonego stężenia. Tym razem ki diabeł, que diable. Przygotowałem 30 l roztworu i okazało się, że przedawkowałem stężenie. Zamiast 0,5% użyłem 2,5%, co spaliło liście, koronki i 3/4 gron. Nie będzie winobrania, nie będzie nastawu, zostanie jedynie tyle gron, by ich posmakować oraz dokonać kolejnych pomiarów parametrów potwierdzających przydatność moich starych odmian winorośli. Jesteśmy rok do tyłu.
P. S.
Nie łamię się, a ten sezon spożytkuję na opanowanie ekologii w uprawie, wyprowadzanie formy gobelet oraz przygotowanie terenu pod jesienno-zimowe nasadzenia.
Jarzab
100p
100p
Posty: 140
Od: 11 cze 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Przeciwko grzybom ?
Może by przetestować oprysk drożdżami nast razem ?
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Zawsze stosuję siarkę i węglan potasu w odpowiednich proporcjach i to wielokrotnie. Zawsze sprawdzam rano przed wyjściem do ogrodu tabelkę, którą mam w zapiskach. Tym razem doprawdy nie wiem, co się stało. Zrzucam to na karb zakończenia roku szkolnego i zmęczenia nim, był naprawdę ciężki.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Powodzenia w reanimacji winnicy Michale, jak to mówią ,że nie myli się ten kto nic nie robi. ;:oj
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2596
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Kurcze, :( szkoda ;:167 ale te upały i zmęczenie nie jednego wyprowadziły na manowce. Dobrze że przynajmniej cos zostało do degustacji. Nic tylko sie upić zeszłorocznym winem :) A ta twoja prywatna i cudna Prowansja niech ukoi twój smutek :)
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Igo i Romanie, serdecznie Wam dziękuję za słowa otuchy. :) Uprawa odbudowuje się, poparzone liście usychają, część ocalałych gron niedługo wejdzie w fazę wybarwiania i dojrzewania, zatem nie poddajemy się. :) Kolejny oprysk regenerującą Biogardeną po niedzieli. Szkoda, że nie będzie nastawu, ale za to ubiegłoroczny Pinot Blanc i Riesling podnosi na duchu. ;)
P.S.
Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. :)
Jarzab
100p
100p
Posty: 140
Od: 11 cze 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Skoro nawet NASA potrafi się rypnąć z jednostkami w wielo milionowych projektach, to co dopiero takie małe żuczki jak my.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Nie mamy kompleksów wobec NASA. ;)
Śląsk, od Raciborza i Cieszyna po Zieloną Górę i Zgorzelec, to dawne ziemie austriackie pozostające pod panowaniem Habsburgów przez około 200 lat, od XVI do prawie połowy XVIII w., zatem i takim tradycjom jestem wierny (w domu mojej prababci do II W. Ś. wisiał portret Franza Josefa, a wojsko austriackie uważała za najpiękniejsze). Szprycer, czyli białe wino z wodą gazowaną (proporcje 1:1 lub zależnie od woli, a tę drugą proporcję wolę :) ). Taki napój uprzyjemnia pracę w ogrodzie w tak wspaniały dzień. Dzisiejszy szprycer jest z własnego Pinot Blanc, ale wkrótce spróbuję z mojego Rieslinga 2018. Można dodać cytrynę i lawendę. Polecam.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

W piątek wybarwianie rozpoczęła austriacka Rosa. Zazwyczaj pierwszą z odmian był Alzatczyk z Brzegu, czyli domniemany Oberlin Noir. W tym roku jednak będzie drugi w kolejności, podobnie jak Triumf Alzacji.

ObrazekObrazekObrazek

W piątek również skończyłem usuwanie gron spalonych węglanem potasu i tych, na których widoczny był mączniak prawdziwy. Dokładne usuwanie wiosną "flag shots" jest niezwykle ważne. Na pocieszenie zostało po parę gron każdej z odmian, w tym Pinot Blanc:

ObrazekObrazekObrazek
Jarzab
100p
100p
Posty: 140
Od: 11 cze 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Lawenda - dodajesz liście czy kwiaty, a może oba ?
Niedawno znalazłem zastosowanie dla mięty ogrodowej. Miała zostać eksterminowana ale zostanie. Herbata z niej w te upały to coś niesamowitego.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Żona dodaje lawendę w formie kwiatów lub liści do wody mineralnej, zatem i do szprycera ją podajemy w ten sposób. Dlaczego chciałeś pozbyć się mięty? Podejrzewam, że była zbyt ekspansywna w ogrodzie ?
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”