Borówka wysoka z nasion

Drzewa owocowe
medrzechow
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 wrz 2007, o 14:31

Borówka wysoka z nasion

Post »

Witam jestem nowym uczestnikiem forum.
Proszę o radę jak rozmnożyć borówkę z nasion. Przewertowałem internet i litereture
ale wiadomości bliskie zeru.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Wpisz w wyszukiwarkę hasło "Borówka amerykańska".
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
sylwka555
50p
50p
Posty: 66
Od: 28 kwie 2008, o 14:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wilczyn/ Dolnośląskie

Rozmnażanie borówki amerykańskiej

Post »

Erazm pisze:Wpisz w wyszukiwarkę hasło "Borówka amerykańska".

Przykro mi ja też siedziałam przy internecie kilka godzin i nie natrafiłam na porządny artykuł i rozmnażaniu borówki. Owszem kiedyś na forum znalazłam o rozmnażaniu przez okopy, ale jak chciałam do niego wrócić to mi się nie udało. Więc proszę o podanie mi dobrej metody aby rozmnożyć nasze cudeńka. Ja zakupiłam dwa krzewy po 60 zł każdy. Posadziłam na wiosnę tego roku i już teraz cieszyłam się smakiem owoców. Nie stać mnie na zakup jeszcze kilku krzaków a chciało by się mieć i mieć zwłaszcza, że mogę sobie pozwolić na posadzenie dużej ilości. Mam 5 hektarów ziemi więc hulaj dusza... do rzeczy trochę się zaczęłam przechwalać sorki,ale udało mi się spełnić moje marzenie o domku na wsi i kawałku ziemi.
Jeśli ktoś zna i umie rozmnażać proszę o radę. Dziękuję. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
sylwka555
50p
50p
Posty: 66
Od: 28 kwie 2008, o 14:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wilczyn/ Dolnośląskie

Borówka Amerykańska

Post »

Właśnie tak wpisałam. Zaznaczam, że interesuje mnie przede wszystkim rozmnażanie.Mało jest konkretnych odpowiedzi dotyczących rozmnażania.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Rozmnaża sie trudno, przez sadzonkowanie.Hektary to najmniejszy kłopot w założeniu plantacji.Trzeba wykopać głębokie rowy, wypełnić je odpowiednim
podłożem, założyć instalację nawadniającą.
Awatar użytkownika
sylwka555
50p
50p
Posty: 66
Od: 28 kwie 2008, o 14:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wilczyn/ Dolnośląskie

Post »

Ratunku nie chcę zakładać plantacji! Od tego są fachowcy.Potrzebuję tylko około dziesięciu krzaków.Chciałabym je sama rozmnożyć dla satysfakcji. Przepraszam jeśli napisałam niezrozumiale.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Po 60 złotych sztuka??? :shock: Same rośliny? Bez kosztownych donic we wzorki? Gdzie się takie złote krzaczki kupuje??? :shock: I po co??? :shock:

Ja kupowałam po 10-12 za trzyletnie krzewy i uznałam, że to jest wszystko, co warto za nie zapłacić. A takich po 60 nigdzie nawet nie widziałam :shock: Złocone i wysadzane kamieniami szlachetnymi??? :shock:

Wcale się nie dziwię, że chcesz je rozmnażać :lol: :lol: :lol: Ale tylko wtedy, jeśli nie uszkodzisz tym swoich drogocennych borówek :D :lol: :lol:

A tak mówiąc serio, najprościej jest kupić młode, ale już ukorzenione sadzonki, mamy wtedy pewność odmiany i przyjęcia się roślin. Borówka owocuje dopiero po paru latach, więc siać się nie opłaca, a odkłady niekoniecznie chcą się ukorzeniać.

Ale mimo wszystko - POWODZENIA!!!
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
sylwka555
50p
50p
Posty: 66
Od: 28 kwie 2008, o 14:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wilczyn/ Dolnośląskie

Post »

Też byłam zdziwiona ceną, ale sprzedawca zachwalał i okazały się świetne już tego lata miały piękne owoce a wadziłam je wiosną.60 dych to jednak nie mało i kupiłam tylko dwa krzaki. Postanowiłam za to sama wychodować kilka. Może się uda.
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Nalewka pisze:Ja kupowałam po 10-12 za trzyletnie krzewy i uznałam, że to jest wszystko, co warto za nie zapłacić. A takich po 60 nigdzie nawet nie widziałam :shock: Złocone i wysadzane kamieniami szlachetnymi??? :shock:
Ja widziałem wprawdzie nie po 60 ale po 50 :)
Za taką cenę sprzedają czasami kilkuletnie krzewy w donicach, mocno rozkrzewione i podobnie owocujące. Te za 10 to z reguły 1-2 letnie sadzonki. Po 10 zł to są wszędzie dlatego staram się kupować poniżej 10 zł czasami na promocjach późnojesiennych można nawet po 4-6 zł kupić 2 letnie sadzonki.
Awatar użytkownika
sylwka555
50p
50p
Posty: 66
Od: 28 kwie 2008, o 14:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wilczyn/ Dolnośląskie

Dzięki serdeczne

Post »

Moje takie były w donicy i ładnie rozkrzewione. Teraz musze polować na promocje w marketach.
graved
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 13 mar 2007, o 08:40
Lokalizacja: 60 km od Warszawy

Post »

Witam.
Często stosowane jest rozmnażanie borówek z nasion. Owoce należy rozgnieść i odłączyć od nich nasiona (co jest sporym wyzwaniem :wink: ). Nasiona są bardzo drobne i należy je przed siewem wymieszać z piaskiem. Najlepiej jest wysiewać je bezpośrednio po zbiorze, co pozwoli im po kilku tygodniach wykiełkować. Gdy młode roślinki wytworzą 2 listki trzeba je przepikować do doniczek i oczywiście pielęgnować :D
Pozdrowionka
Awatar użytkownika
sylwka555
50p
50p
Posty: 66
Od: 28 kwie 2008, o 14:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wilczyn/ Dolnośląskie

Raday porady

Post »

Chyba się nie podejmę "za wysokie progi na moje nogi"
Awatar użytkownika
witia
200p
200p
Posty: 386
Od: 5 lis 2008, o 14:16
Lokalizacja: roztocze środkowe

Post »

:lol: Witam. Ci co chcą rozmnażać borówkę polecam publikację "Borówka wysoka" Kazimierz Smolarz wydawnictwo działkowiec z serii owocowy ogród. Krótko i przystępnie napisane. Adres księgarni internetowej www.dzialkowiec.com.pl , lub poszukać na allegro. Szerzej opisana borówka wysoka jest w książce, "Borówka wysoka" praca zbiorowa pod redakcją dr.Kazimierza Pliszki Państwowe Wydawnictwo rolnicze i leśne. Tej jesieni posadziłem 10 krzaczków borówki (northblue, chandler, darrow, sierra, toro, nelson, patriot, earlyblue, bluecrop, duke)zobaczymy jak będzie mi rosła. Ogólnie gleba piaszczysta, południowo-wschodnia polska, roztocze środkowe. Wymieszałem ziemię z torfem(pH3,5-4,5) na wierzch dałem korę lub igliwie z sosny oczywiście opadłe z drzew. Na wiosnę przytnę i zasilę nawozami. W dalszej części będę dzielił się swoimi spostrzeżeniami odnośnie uprawy.

ObrazekObrazek
wodnik
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”