Drzewa i krzewy owocowe wiosną.

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pawels23
200p
200p
Posty: 264
Od: 26 lut 2008, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Drzewa i krzewy owocowe wiosną.

Post »

Witam! Chciałbym posadzić krzewy owocowe i winorośl pod koniec marca. Jak zabezpieczyć je przed przymrozkami? Czy po posadzeniu winorośl przyciąć, obsypać kopczykiem?
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Post »

Krzewy owocowe możesz wysadzać w marcu, ale winorośl raczej po 15 maja. Jak kupisz wcześniej to lepiej potrzymaj w chłodnym pomieszczeniu na oknie do maja. Młoda sadzonka jest zbyt wrażliwa by posadzić ją wcześniej. Możesz wystawiać na dwór w kwietniu i maju ale nie na pełne słońce bo popalisz liście, musi się najpierw zahartować.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ja uważam, że z powodzeniem można ją posadzić teraz do gruntu (nie narusz systemu korzeniowego) i usypać kopczyk zabezpieczając w ten sposób przed ewentualnym zmarznięciem. Jak jest potrzeba to przytnij ją jak najszybciej dopóki nie ruszyły soki.
Wpisz w wyszukiwarkę hasło "Wszystko o winogronach" Są 4 części tego tematu.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Ziela1233
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 mar 2008, o 13:49
Lokalizacja: Gniezno

Post »

możesz tak że zrobić parawan z maty słomianej żeby wiatr bezpośrednio na nie nie wiał
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Post »

Można kupić teraz i zakopczykować, ale kupując później widzimy czy sadzonka na pewno przetrwała zimę i nie trzeba osłaniać w maju przed przymrozkami. Ja mam nieogrzewany ganek i tam wolę przetrzymać swoje sadzonki aż miną przymrozki.
Awatar użytkownika
pawels23
200p
200p
Posty: 264
Od: 26 lut 2008, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

dziękuję bardzo za pomoc. Zrobię tak:
kupioną sadzonkę posadzę do doniczki i postawię w nieogrzewanym garażu, na oknie (jest tam zimno, w dzień często garaż jest otwierany, ale przymrozków tam być nie powinno). Po 15 maja zacznę chartować moją Izę, a po tygodniu wysadzę do gruntu. Czy to dobre rozwiązanie? W jakich ilościach podlewać moją winorośl podczas pobytu w garażu, potrzebne są jakieś dodatkowe zabiegi?
Awatar użytkownika
leosta
500p
500p
Posty: 993
Od: 29 sty 2008, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stargard

Post »

Witam Pawle.
To jest dopuszczalne rozwiązenie. Lecz ja bym polecał propozycje Erazma chocby ze wzglądu no to że roślina będzie przeżywała 2razy szok po przesadzeniu i możesz stracić cały rok albo i gorzej. Myślę że już dużych przymrozków nie będzie i wystarczy okopczykowanie i jakaś osłona.

Pozdrawiam Leszek.
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Post »

Nie podlewaj zbyt mocno, tak tylko by miała wilgotno.
Wojciech M
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 6 mar 2010, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Vung Tau
Kontakt:

Post »

Prosiłbym o wypowiedzenie się na temat tego jak wpływa na plonowanie drzew i krzewów owocowych obecność traw i chwastów w sadzie od rozpoczęcia okresu wegetacyjnego (początek marca) do kwitnienia (środek maja) drzew/krzewów. W tym okresie trawa i chwasty nie będzie koszona czy pryskana.

Czy wpłynie to na zmniejszenie ilości owoców czy może na mniejszą wielkość tych owoców?

W późniejszym okresie trawy i chwasty będą kontrolowane niemal totalnie.
Zapraszamy do regulaminu FO
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wpływ chwastów na drzewa i krzewy owocowe w sadzie

Post »

Ja wypowiem się w jednej kwestii o której czytałem, otóż nie powinno się pozwolić kwitnąć mniszkowi, jego kwiaty są bardziej atrakcyjne dla owadów zapylających niż kwiaty drzew.
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Wpływ chwastów na drzewa i krzewy owocowe w sadzie

Post »

Wojciechu-na pewno wpłynie w sposób niekorzystny.Drzewa większe dają sobie radę,mniejsze zostają zagłuszane i muszą walczyć o składniki pokarmowe z chwastami..U mnie drzewka są opielone i zrobione są kopczyki z kory.
Oprócz kwestii żywotności roślin itp zostaje jeszcze kwestia estetyki. :wink:
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Wpływ chwastów na drzewa i krzewy owocowe w sadzie

Post »

A jeśli ten okres będzie suchy, to chwasty zabiorą zbyt dużo życiodajnej wilgoci, co zmniejszy zasoby wody dostępnej drzewkom. Szczególnie młode drzewka są na to wrażliwe, bo dopiero rozbudowują system korzeniowy i konkurencja chwastów czy murawy jest dla nich prawdziwym zagrożeniem.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Wpływ chwastów na drzewa i krzewy owocowe w sadzie

Post »

Powiem ci tak - założyłem młody sad pośrodku perzu wysokości 1,5 metra. Drzewka przyjęły się ale nic nie urosły. W lipcu zeszłego roku mozolnie wybrałem kłącza spod ponad 40 drzew i jak ruszyły w lipcu ze wzrostem to myślałem, ze nawet zima ich nie zatrzyma :) Generalnie taka jest zasada, ze pośród chwastów wzrost drzewek jest tłumiony ale za to wcześniej wchodzą one w okres owocowania.

Pozdrawiam serdecznie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”