Borówka niska/średnia

Drzewa owocowe
making
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 kwie 2016, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka niska/średnia

Post »

Będzie rosła taka borówka na glebie o pH 6,5-7?
Awatar użytkownika
eldo
200p
200p
Posty: 362
Od: 12 lis 2011, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Borówka niska/średnia

Post »

Niestety nie , musi mieć podłoże pH na poziomie 3,5-5 nie powinno być powyżej 5,5 pH.
"Gleby kwaśne, pH < 6,6, z przewagą jonów wodorowych i jonów glinu. Gleby kwaśne dzielimy na:
silnie kwaśne, pH < 4,5;
kwaśne, pH 4,6 - 5,5;
lekko kwaśne pH 5,6 - 6,5;
gleby obojętne, pH 6,6 - 7,2, jony występują w równowadze;
gleby zasadowe, pH > 7,2, z przewagą jonów wodorotlenkowych, znaczenie ma tutaj obecność takich składników zasadowych jak węglan wapnia, jony wapnia, magnezu i sodu."
Bea_znad_morza
200p
200p
Posty: 301
Od: 10 gru 2014, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby, 6b

Re: Borówka niska/średnia

Post »

Trochę jeszcze daleko do wiosny :wink: ale drążąc temat cięcia borówek amerykańskich uprzytomniłam sobie, że zlekceważyłam cięcie borówek kanadyjskich (niskich/średnich).

Stąd moje pytanie: jak ciąć borówki kanadyjskie? Czy w ogóle trzeba je ciąć?

Mam takie: North Country (małe, płożące), Chippewa, Polaris, North blue, Putte.

Jakie macie doświadczenie?

North Country dwa lata po posadzeniu i bez cięcia:

Obrazek
Pozdrawiam
Beata
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3709
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Borówka niska/średnia

Post »

Ja wycinam wszystkie pędy które owocowały. Tnę zaraz po zbiorach.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Bea_znad_morza
200p
200p
Posty: 301
Od: 10 gru 2014, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby, 6b

Re: Borówka niska/średnia

Post »

Dziękuję bardzo. Wygląda na to, że przegapiłam cięcie.

Wycinasz pędy owocujące na poziomie ziemi? Ile pędów zwykle zostaje po cięciu?
Pozdrawiam
Beata
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Borówka niska/średnia

Post »

Borówki tnie się zimą najlepiej na koniec lutego. Robi się to wtedy z kilku powodów. Po pierwsze pąki kwiatowe są w tedy wyraźnie widoczne i nawet amator będzie wiedział ile na danym krótkopędzie czy pędzie będzie mniej więcej owoców co nie jest takie oczywiste zaraz po owocowaniu. Po drugie na koniec zimy wiemy które pędy przemarzły albo zostały obgryzione przez zwierzęta i w takim wypadku można zostawić nawet starsze pędy jeśli młode zostały uszkodzone i zawsze będzie jakiś owoc. Po trzecie nie ma wtedy liści i jest mniejsze ryzyko wystąpienia chorób w miejscach cięcia.

North country nie polecam bo ma bardzo małe owoce, najczęściej mniejsze od jagód leśnych. Smak słodki ale bez polotu żeby nie powiedzieć mdłe.
Chippewa ma owoce jak borówka wysoka duże i ciekawe w smaku.
Putte ma owoce czarne o wyraźnie innym smaku niż borówka wysoka. Bardzo dobre i wcale nie małe chociaż mniejsze od borówki wysokiej :) Jest to odmiana owocujące na przełomie dwóch miesięcy i bardzo plenna. Tak przynajmniej wynika z moich obserwacji. Krzew większy niż North Country i ma mniejsze wymagania niż inne borówki.
North Blue jeszcze nie próbowałem ale rośnie u mnie jedna sztuka.

Czaję się na te odmiany półwysokie z fińskiej selekcji. Wyglądają dosyć ciekawie. Może ktoś ma i może coś powiedzieć na ich temat?
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3709
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Borówka niska/średnia

Post »

U mnie borówki niskie owocują inaczej niż te wysokie. Większość owoców jest umiejscowiona na szczytach zeszłorocznych pędów. Pędy które owocowały, w następnym roku wydają drobne owoce w małej ilości i mocno zagęszczają rośliny. Dlatego tak tnę, by na zimę pozostawić praktycznie tylko pędy jednoroczne, sztywne i wyprostowane.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Bea_znad_morza
200p
200p
Posty: 301
Od: 10 gru 2014, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby, 6b

Re: Borówka niska/średnia

Post »

Borówki North Country zagęściły mi się maksymalnie, owoce były praktycznie na pędach leżących na gruncie. Muszę je jednak przerzedzić bo miejsca już jest za mało. Poza tym w zeszłym roku nie były tak zasłonięte od słońca i były lepsze w smaku. Bardziej przypominały leśną jagodę.

Obrazek

Seedkris, jeśli dobrze Cię zrozumiałam to wycinasz całkowicie takie pędy do gruntu czy do pędu zdrewniałego?

Obrazek

I starasz się zostawić tylko takie stojące prosto? Czy dobrze rozumiem, że na nich będą owoce w przyszłym roku na końcówkach pędów?

Obrazek


Obrazek
Pozdrawiam
Beata
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Borówka niska/średnia

Post »

Na drugim zdjęciu jest na pewno Chippewa. Posadź sobie odmianę Putte. Ta odmiana ma czarne owoce i jest bardzo plenna i bezproblemowa w uprawie. Owoce są sporo większe niż u odmiana North Country, czasami nawet zbliżają się wielkością do borówki wysokiej. ja mam wszystkie pięć krzewów odmiany Putte w pojemnikach i jest z tego zatrzęsienie owoców.
Bea_znad_morza
200p
200p
Posty: 301
Od: 10 gru 2014, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby, 6b

Re: Borówka niska/średnia

Post »

Tomala, myślisz, że pomyliłam zdjęcia? W sumie robiłam serię zdjęć North Country bo chciałam się dopytać konkretnie o jej cięcie ale mogłam pstryknąć też Chippewę :roll:

Po zdjęciu ja tego nie jestem w stanie rozpoznać bo NC ma tak właśnie owocowanie na końcu i takie same tegoroczne przyrosty z boków rozkładająco się płasko. Nie wiem tylko jak dużo wyciąć takiej owocującej w tym roku gałęzi? Jak się bliżej przyjrzałam krzakom NC to widzę, że Seedkris ma rację z jej cięciem po zbiorach.

Mam jedno młode Putte i też mi się podoba. Fajnie smakuje. Jak poszerzę rabatę to dosadzę więcej. To pewnie jest to:

Obrazek
Pozdrawiam
Beata
Bea_znad_morza
200p
200p
Posty: 301
Od: 10 gru 2014, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby, 6b

Re: Borówka niska/średnia

Post »

A więc stało się. Przycięłam lub raczej wycięłam stare pędy North Country. Trochę późno bo nie było okazji wcześniej.

Jak było jest w postach powyżej a tak jest teraz:


Obrazek
Na tym pierwszym zdjęciu widać jak łatwo się ukorzeniają leżące pędy NC. Była 1 roślina (przy kamieniu) a mam już dwie.

Obrazek

W sumie niewiele pędów zostało. Starałam się zostawiać tylko młode idące z bryły korzeniowej. Oprócz wskazówek z Forum znalazłam tylko jedno amerykańskie zalecenie aby ciąć borówki niskie silnie (z ang. severe) co też uczyniłam.

A wycinałam takie:

Obrazek

Trzymajcie kciuki!
Pozdrawiam
Beata
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Borówka niska/średnia

Post »

Czy ktoś z Was próbował ukorzeniać te obcięte pędy ?
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3709
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Borówka niska/średnia

Post »

Ja ukorzeniałem. Takie pędy pociąłem na mniejsze kawałki i od razu wbijałem w docelowe miejsce. Wciskałem ile się dało w podłoże. To co wystawało przyciąłem na 2-3 listki. dobrze podlałem i lekko zacieniowałem. wiosną, z tych pędów zaczęły ładnie wyrastać nowe przyrosty.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”