Śliwa kwitnienie,owocowanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa nie owocuje

Post »

Stanley zalecany jest w regiony o łagodnym klimacie. Wiosenne przymrozki mogą uszkadzać kwiaty (to z pomologii, a nie z mojego doswiadczenia). Nie wiem skąd jesteś, ale pomyśl, czy nie tu może być problem, bo Stanley wchodzi wcześnie w owocowanie i 5-6 letnie drzewo powinno już owocować.
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 621
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Śliwa nie owocuje

Post »

Czy pryskałaś na robaki i dokładnie kiedy ?
Śliwki zaczynają owocować 3 lub 4 roku ale są odmiany co zaczynają owocować w 5-6 roku
Może masz inną odmianę i potrzebuje zapylacza
Ja miałem śliwkę Węgierkę Z. którą nikt nie lubił a więc wykopałem drzewo i posadziłem inną odmianę niestety zamiast owocować w 3 roku po posadzeniu to dopiero po solidnym nawarzeniu zaczęła owocować w 5 roku po posadzeniu .
Jaka odmiana śliwki owocuje w 1 roku po posadzeniu bo niestety mi się to nie zdarzyło ?
AlicjaP
100p
100p
Posty: 137
Od: 30 lip 2013, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa nie owocuje

Post »

astone. Jestem z Wielkopolski. Śliwa pięknie kwitnie wiosną ale nie zawiązuje owoców. Tak jak pisałam wcześniej był 1 owoc duży bez robala. No chyba że to inna odmiana i była zła etykieta ( ale porównując owoc ze zdjęciami to raczej jest Stanley ).
Może przyczyną słabego owocowania jest orzech u sąsiada?
Alicja
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa nie owocuje

Post »

Trudno tu osądzić, jeśli nie jest to kwestia uszkadzania kwiatów przez przymrozki, to może faktycznie za jałowo ma ta śliwa, tym bardziej, jeśli blisko ma tego orzecha. Spróbuj może obficie rozłożyć obornik w obrębie korony, właśnie teraz. Jeśli z tym problem, to na wiosnę coś mineralnego, wieloskładnikowego. A może podpowiedzą Ci fachowcy od nawożenia, bo zabierają tu niektórzy głos w tych sprawach. Zakładam, że się znają. Przyjmujemy oczywiście, że jest to Stanley.
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Śliwa nie owocuje

Post »

Śliwy należą do roślin mających wysokie wymagania pokarmowe w stosunku do boru.Jeżeli to:Stanley,przyczyną może być deficyt tego mikroelementu.Jednym z jego objawów jest słabe zawiązywanie owoców mimo obfitego kwitnienia. Celowe jest wykonanie oprysku borem wiosną, w fazie białego pąka oraz bezpośrednio po zakończeniu kwitnienia. Do opryskiwania można użyć nawozów: Borvit, Bormax, Foliarel? 21% Bor, Solubor, Insol B, Wuxal Folibor, boraks, kwas borowy lub innego nawozu o wysokiej zawartości boru.Pozdrawiam klakier.
AlicjaP
100p
100p
Posty: 137
Od: 30 lip 2013, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa nie owocuje

Post »

Dziękuję za wszystkie porady. Wiosną wykonam opryski. Do obornika nie mam dostępu ale mam do kurzeńca ( w małych ilościach ale zawsze coś ).
Alicja
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Śliwa nie owocuje

Post »

Akurat w internecie jest że Stanley jest odmianą samopylną, co nie zmienia faktu że większość śliw potrzebuje innych odmian aby zawiązała owoce
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 913
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Śliwa nie owocuje

Post »

Wystarczy, że opryskasz na owocnice, w odpowiednim czasie.
Poczytaj trochę w tym temacie. Jak utrafisz z opryskiem na owocnice, to
drzewo uginać będzie się od owoców. Wiem co piszę, bo sam to przerabiałem
ze swoją śliwą.
Pozdrawiam. Darek.
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 621
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Śliwa nie owocuje

Post »

Jak 1 oprysku nie wykonasz to nie będziesz miała wcale śliwek , 2-3 oprysk jest po to aby śliwki nie były z wkładką .
Pierwszy oprysk wykonujesz pod koniec kwitnienia jak ponad 70-80 % płatków opadnie a jak 2-3 oprysku nie wykonasz to możesz nieć owoce z wkładką na poziomie od 5% do 90% zależy od terminu dojrzewania , odmiany i nasilenia lotów motyla .
Uginanie gałęzi jest zasadne tylko dla odmian które w 5-6 roku po posadzeniu zaczynają owocować ale teraz większość odmian zaczyna owocować w 3-4 roku a nieraz w 2 roku po posadzeniu na podkładce pół karłowej .
Awatar użytkownika
andrew54
500p
500p
Posty: 595
Od: 10 mar 2010, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie Jarosław

Re: Śliwa nie owocuje

Post »

Skoro śliwa nie zawiązuje owoców to w jaki sposób mogą uszkadzać ją owocnice które żerują na zawiązkach i po co w takim razie ją pryskać :?: Może Alicja ma po prostu pomyloną,obcopylną odmianę,może tak jak pisze @astone kwiat uszkadzają przymrozki.Orzech włoski to najgorszy sąsiad dla każdej innej rośliny ale czy mógłby aż tak znacząco wpływać na owocowanie,tego nie wiem.Ja z tego typu problemami radzę sobie przy pomocy piły.Jest sporo innych obficie owocujących odmian śliw.Trochę już tych odmian przerobiłem.Dokładnie nie pamiętam ale zdaje mi się że Stanleya też wykarczowałem bo łapał szarkę i pestka nie odchodziła od miąższu.Najobficiej owocujące u mnie odmiany to Herman i Węgierka Dąbrowicka.Z tego co piszą to ta pierwsza jest samopylna więc polecam do pojedynczych nasadzeń.
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 621
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Re: Śliwa nie owocuje

Post »

U mnie najobficiej owocuje Prezident trochę mniej Amers i Cacańska Lepotica a z Hermana miałem mało owoców .
Polecam Cacańska Lepotica jest dobrym zapylaczem dla większości odmian zaczyna owocować w 2-3 roku po posadzeniu i owocuje ok. 5-10 sierpnia , owoce ma większe niż węgierki ok. 40 g i jest tolerancyjna wobec szarki .
Jeśli orzech rośnie 2-3 metry od twojej działki to będziesz musiała wykopać korzenie wzdłuż miedzy .
Awatar użytkownika
marjano
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 lut 2016, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Śliwa 'President'

Post »

Mam w swoim ogrodzie śliwę "Prezydencka"sześć lat i ni owocuje choć obficie kwitnie jest duże i wysokie drzewo.
Poradzono mi aby posadzić jeszcze jedną śliwę jako zapylacz "Stanley" teraz będzie miała trzy lata. Czy nalezy teraz się się spodziewać że będzie owocować.
Mam też pytanie jak przycinać taką już dużą śliwę "Prezydencka" aby lepiej rodziła, bo inaczej to ją usunę na drewno do kominka
Proszę o pomoc i pozdrawiam


-
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Śliwa 'President'

Post »

Wstaw zdjęcie to zaznaczę jak obniżyć. Obie powinny już wydać owoce. Trzyletnia śliwa, jeśli dobrze się rozwinęła wyda coś "na spróbowanie".
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”