Śliwa kwitnienie,owocowanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Głównym będzie ten, który zostawisz :wink: .
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Post »

A jeśli chodzi o termin to możesz już zaczynać. Mrozy groźne dla śliw nie zapowiadają się już tej zimy :wink:
Prognozy, które przeglądałem nie przewidują mrozów przynajmniej do II dekady marca. Nie sądzę, że nadejdą na tyle niskie, żeby szkodliwe temperatury.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Nadal o tym mówią i nadal tym mrozem straszą. Po mału swoje przycinam, ale mam nadzieję, że to tylko strachy na lachy te mrozy, chociaż kto to wie :roll:
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
idepozapalki
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 maja 2012, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: strefa 6a

Post »

Nie widać dołu drzewka ale podejrzewam że masz tam trawę. Obkopanie tego (nie za głębokie) w promieniu pół metra i danie nawozu/obornika(ale nie świeżego) na pewno nie zaszkodzi. Nie piszesz też nic o ziemi w której rośnie drzewko.
W zeszłym roku też przerabiałem temat nieowocującej śliwy i rozginanie gałązek pomogło. Tego V nie rozegniesz, a jest ryzyko, że pęknie wzdłuż i będzie jeszcze większy problem. Wytnij gorszy (cieńszy, słabszy, mniej pionowy, ten który uznasz za marniejszy). Nawet gdyby udało się to rozgiąć to i tak w lecie po zdjęciu sznurków wróciłoby do tego co jest teraz, rozginałem podobne V i szkoda fatygi. Trzeba było czekać do owocowania i później ją uciąć.
Jeżeli teraz (wiosną) mocno przytniesz drzewko to raczej pójdzie w dużą ilość zielonych gałązek i możesz znowu nie mieć kwitnienia. Porozginaj co się da, jedno V wytnij, te cieńsze gałązki koło maja/czerwca powinny już trzymać poziom po zdjęciu sznurków. Sugerowałbym cięcie jej po owocowaniu innych śliw. Sznurki naciągające zakończ czymś niewciskającym się w gałązki.
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Wokoło drzewka mam ściółkę ze skoszonej trawy. Obornik....hmmm.... muszę skadś skombinować.
V nie jest do rozgięcia, bo jest już grube i totalnie sztywne.
No nic, wczoraj byłem na działce i zrobiłem wycinke. Wyciąłem jedno z V, oraz grubsze gałęzie idące pod kątem prostym. Resztę poprzyginam. Jak w ciągu dwoch lat nie pojawi się żadnen kwiatek, to chyba wykopie...

No i lepiej żeby te mrozy już nie przyszły ;)

Dziękuje za rady.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
gosiakmala
500p
500p
Posty: 687
Od: 9 sty 2011, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dziki "wschut"

Post »

U mnie podobny problem był z mirabelka. Nie kwitła-nie owocowała przez 3 lata, do ubiegłego roku. 2 lata pod rząd przycinaliśmy ją, a w ubiegłym roku z uwagi na rozpoczętą budowę domu zapomnieliśmy o niej i nic po prostu nic nie robiliśmy. Ku naszemu zdziwieniu zakwitła i zaowocowała, ale było tyle owoców, że gałęzie uginały się i owoce leżały na ziemi. Rozdawałam sąsiadom i znajomym. W tym roku już śliwki w ogóle nie ma, bo musieliśmy ją wyciąć z uwagi na wybudowany dom.
Moja Milowa
Pozdrawiam Gosia
Małżeństwo jest to związek, w którym jedna osoba ma zawsze rację, a druga to mąż ;)
Adas11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 621
Od: 22 mar 2012, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnicy

Post »

Śliwy 2 letnie szczepione zaczynają owocować po 2-3 latach ale moja renkloda pierwsze owoce miała w 6 roku po posadzeniu podobnie zaczyna owocować Węgierka zwykła .
Jeśli posiejemy brzoskwinię to co 2 drzewo wyda wartościowe owoce zazwyczaj mniejsze z morelą jest trochę gorzej .
Nieliczne odmiany śliw samopylne zapylone własnym pyłkiem mają szansę wydać wartościowe owoce (co 2-5 drzewo) .
Najlepiej kup w dobrej szkółce ze 2 śliwy np.
Cacanska Lepotica owocuje 2-3 roku po posadzeniu w I połowa Sierpina owoc ok. 40 g. Tolerancyjna na szarkę
Amers owocuje 3 roku po posadzeniu w I połowa Września owoc ok. 50-60 g. Tolerancyjna na szarkę
Aby mieć pełne kosze śliw musimy pod koniec kwitnienia ( jak opadnie 80% płatków) dokładnie opryskać drzewa preparatem np. Mospilan 20 SP lub innym ale wieczorem . :)
http://www.sps.agro.pl/files/publikacje [1].pdf
http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1717
http://www.cbr.edu.pl/rme-archiwum/2009 ... e/9_1.html
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Jak juz pisalem zeszłego roku moje dwie śliwy mocno przyciąłem a teraz na wiosnę poraz pierwszy na obydwu pojawiły się wkońcu kwiaty :D Nie wiem czy to zasługa cięcia, czy może zwykły zbieg okoliczności ale wkoncu mam tam kwiaty. :)
AlicjaP
100p
100p
Posty: 137
Od: 30 lip 2013, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Śliwa nie owocuje

Post »

Od kilku lat ( 5-6 ) mam śliwę na działce, która nie owocuje. w pierwszym roku miała 3 owoce, później już nic a kwitnie pięknie co roku. Może to wina miejsca rośnie w cieniu koło orzecha sąsiada ? Nie wiem czy wyciąć, czy przyciąć, proszę o radę.
Alicja
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: śliwa nie owocuje

Post »

Od razu przychodzi na myśl brak zapylaczy.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Śliwa nie owocuje

Post »

Czy można posądzać śliwy o przemienne owocowanie, jak np. jabłonie? Pytam, bo w zeszłym roku na działkach w moim rejonie pod ciężarem owoców łamały się gałęzie. W tym roku mimo obfitego kwitnienia i łagodnej zimy, nawet Zośka nas ominęła, to na drzewach są tylko pojedyncze sztuki śliwek. Jeśli chodzi o zapylanie, to pracują dwie dość spore kolonie murarki ogrodowej, i co Wy na to?
Pozdrawiam Józef
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 913
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Śliwa nie owocuje

Post »

Pewnie coś w tym jest , bo mam węgierki, oraz śliwę Ulene,
Obficie owocują co drugi rok.
Skoro owocują co drugi rok obficie, to kwestia zapylacza nie istnieje.
Pozdrawiam. Darek.
Awatar użytkownika
Joze1802
500p
500p
Posty: 656
Od: 7 lip 2012, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Śliwa nie owocuje

Post »

Darko52 pisze:Pewnie coś w tym jest
Ciekawe jest to, że obok na opuszczonej działce rośnie zwykła węgierka. Pamiętam, że cały czas i co roku obficie owocowała ku uciesze moim i sąsiadów, traktowaliśmy ją jako wspólną własność do zrywania. :) W tym roku nawet ona lojalnie się dostosowała do reszty, nie wydając owoców. ;:oj
Pozdrawiam Józef
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”