Cięcie jeżyny bezkolcowej

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
sajmon1973
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 lis 2013, o 23:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Cięcie jeżyny bezkolcowej

Post »

Mam pytanie: czy można jeszcze w listopadzie przycinać jeżynę bezkolcową, czy lepiej zaczekać na wiosnę? Od kilku dni jestem posiadaczem działki, stąd takie opóźnienie. Mieszkam we Wrocławiu.
Krasny
500p
500p
Posty: 530
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Cięcie jeżyny bezkolcowej

Post »

Pędy dwuletnie, które owocowały w tym roku możesz śmiało wyciąć według mnie. Zostaw tylko pędy tegoroczne, żeby mieć owoce latem.
sajmon1973
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 lis 2013, o 23:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cięcie jeżyny bezkolcowej

Post »

Tylko, jak je teraz rozpoznać :?:
Krasny
500p
500p
Posty: 530
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Cięcie jeżyny bezkolcowej

Post »

Nie ma żadnych śladów po owocowaniu? Powinny zostać jakieś szypułki.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2972
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Cięcie jeżyny bezkolcowej

Post »

Osoba doświadczona bez trudu odróżni te, które już owocowały od młodych. Jeśli nikt Ci nie może na miejscu pokazać, a sam nadal nie widzisz, możesz zostawić wszystkie, a wiosną wytniesz te, które nie obudzą się do życia. Za rok już bez trudu odróżnisz sam ;:333 .
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
sajmon1973
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 lis 2013, o 23:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cięcie jeżyny bezkolcowej

Post »

Czytałem tutaj http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=34&t=47696
Koma Robisz bardzo źle zostawiając pędy które owocowały na zimę. Nie wprowadzaj w błąd ludzi którzy stawiają pierwsze kroki w uprawie jeżyny.
Uprawiam jeżynę bezkolcową od 1987 roku odmiany angielskie Thornless Evergreen i Black Satin więc mam jakie takie doświadczenie w ich uprawie. Między czasie miałem także odmiany Gazda i Orkan. Były u mnie tylko do pierwszego owocowania i nie polecałbym nikomu.
Wracając do przygotowania jeżyn do zimowania. Zaczynamy już po zbiorze owoców tz. wycinamy koniecznie pędy które owocowały i to możliwie jak najwcześniej. Dlaczego? Stare pędy są siedliskiem
szpeciela jeżynowca i rdzy jeżynowej.
Czy wiosenne cięcie uchroni jeżynę przed tymi szkodnikami. Właściciel mi mówił, że jeżyna ich nie miała, ale czy mu wierzyć?
swistak
200p
200p
Posty: 355
Od: 22 maja 2013, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Cięcie jeżyny bezkolcowej

Post »

Wyciąć wszystkie które owocował w tym roku ,szypułki widoczne,lub poczekać aż uschną na wiosnę wtedy wyciąć,na zimę przykryć piotr
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 308
Od: 9 paź 2009, o 20:35

Kiedy przycinać na wiosnę ?

Post »

Mam pytanie,

jak to jest z wiosennym przycinaniem górnej części jeżyn (około 30-40cm)
W jakim miesiącu należy to robić można już teraz czy dopiero w Maju ?
=============
Płeć: Męszczyzna
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Kiedy przycinać na wiosnę ?

Post »

Generalnie w naturze zwierzęta takie jak sarny czy jelenie tez wstrzymują się do maja z obgryzaniem paków. Myślę, ze masz racje, w maju będzie najbezpieczniej ;:63

Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3746
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Cięcie jeżyny bezkolcowej

Post »

Te 30-40cm to od dołu czy od góry?
Ja wycinam tylko pędy te które owocowały, pozostałe rozpinam na metalowej konstrukcji. Wiosną idę z sekatorem i tnę to co jest po zimie martwe lub uszkodzone.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Cięcie jeżyny bezkolcowej

Post »

Jemu chodzi chodzi o ucięcie stożka wzrostu aby pęd się rozkrzewił np. jak staje się za długi. Pisano tu o tym wielokrotnie.
Lub o cięciu jednorocznych:
Odpowiednie cięcie wpływa jednak na rozkrzewienie krzewów i uzyskanie większej liczby kwiatów, a co za tym idzie ? lepszego plonowania roślin. Standardem w produkcji towarowej odmian jeżyny owocującej na tegorocznych pędach jest wykonanie podwójnego przycinania w okolicach stożka wzrostu (z ang. soft tipping ? 2?5 cm poniżej stożka wzrostu i hard tipping ? 5?15 cm poniżej niego ? fot. 7). Przycinanie pojedyncze polega na skracaniu pędu głównego, gdy osiągnie 0,5 m i 1 m wysokości (fot. 8). Przycinanie podwójne, rekomendowane w towarowej produkcji owoców, wpływa na wytworzenie większej liczby pąków kwiatowych, a przez to lepsze plonowanie roślin. Polega ono na przycięciu pędu głównego tylko raz (gdy osiągnie 0,5 m) i wszystkich pędów bocznych na wysokości 0,5 m, gdy osiągną 0,5 m. Na plantacjach towarowych cięcie to przeprowadza się zwykle mechanicznie.
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 308
Od: 9 paź 2009, o 20:35

Re: Cięcie jeżyny bezkolcowej

Post »

toolpusher pisze:Jemu chodzi chodzi o ucięcie stożka wzrostu aby pęd się rozkrzewił np. jak staje się za długi (...)
Dziękuje, dokładnie tak.

Ja pędy które w tym roku mają owocować przycinam na jakieś 30-40 cm, tak robią w USA i daje to u mnie bardzo dobry rezultat.

W lecie świeże pędy zielone które wyrastają przycinam raz na wys. 50 cm czasami trochę nawet niżej. Generalnie nic czego byś nie wiedział. W sumie teraz jest ciepło i myślę że raczej się już nie ochłodzi jakoś tam drastycznie więc je już "ciachnąłem".
Lex pisze:Generalnie w naturze zwierzęta takie jak sarny czy jelenie tez wstrzymują się do maja z obgryzaniem paków. Myślę, ze masz racje, w maju będzie najbezpieczniej
hmm... jakby to skomentować ... ;:306
=============
Płeć: Męszczyzna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”